Mivel a felhasználói igények egyre inkább a váltvaforgató ekék használata felé fordulnak, így cikkünkben néhány fontos szempontra szeretnénk felhívni a figyelmet a váltvaforgató ekék kiválasztásával és alkalmazásával kapcsolatban.
Az első és legfontosabb az erőgépünk motorteljesítményéhez megfelelő méretű, ekefejszámú eszköz kiválasztása. Itthon térségenként, de akár 5-10 km-es távolságon belül is jelentősen heterogén a talajszerkezet.
Négyes eke, háromfejesre csökkentve – fotó: a gyártó
A Kuhn ekepalettája az egyik legszélesebb, melyben megtalálhatóak a 2 fejestől egészen a 14 fejes óriások is, függesztett és félig függesztett kivitelben, a gazdák minden igényét kielégítve.
Mindenféleképpen célszerű osztott gerendelyes ekét választani, amelyről szükség esetén egy vagy akár több ekefej is leszerelhető. Elég csak egy aszályos nyár és ősz, és máris sok bosszúságot okoz az osztott gerendely hiánya.
Nagyon fontos az eke méreteinek megválasztásánál az ekefejek osztástávolsága, illetve keretmagassága.
Rosszul beállított eke munkája – fotó: Farkas Imre
A Kuhn Multi vagy Vari Master ekék gerendely-keresztmetszete 100, 120, 150, 180 mm lehet, aminek megfelelően az ekék megnevezése Multi Master 103, 123, 153 vagy 183. Mindegyik kategória ekéi ugyanazon elvek alapján és ugyanazon műszaki megoldásokkal készülnek, különbség csak a gerendely nagyságában van. A kisebb Master 103-as ekecsalád 75 cm gerendelymagassággal és 90 cm-es ekefejosztással, míg a nagyobb testvérek 90 cm-es gerendelymagassággal és 102 cm-es ekefejosztással rendelkeznek.
A hazai viszonyok között a kukoricatarló-leszántásnál szinte mindig jelentős szármaradvány borítja a területeket. Leszántásuk alacsony keretmagasság és osztástávolság esetén sokszor jár az ekefejek közötti szármaradvány-eltömődéssel. Célszerű a lehetőleg nagy keretmagasságú és ekefej-osztástávú ekét alkalmazni, így a szármaradványban gazdag területek problémamentes leszántása sem okoz gondot.
Dolgoznak az előhántók – fotó: a gyártó
Ehhez kapcsolódik az előhántók alkalmazásának helyes megválasztása, mert bár az előhántók szerepe elsődlegesen a szármaradványok megfelelő aláforgatásának elősegítése, de a hazai jelentős kukoricaszár-mennyiséggel borított területeken ezek alkalmazása sok esetben inkább a tarlómaradványok feltorlódását okozza, így az eszköz nem képes igazi feladatát ellátni. Ilyenkor inkább le kell mondani alkalmazásukról, és beforgató lemezekkel érdemes növelni az aláforgató hatást.
A Kuhn ekék számos lehetőséget biztosítanak további kiegészítők felszerelésére is. A megfelelő leforgatást segíti elő nagy szártömeg esetén az előhántó. Robusztus tartószerkezete biztosítja a hosszú élettartamot, a süllyesztéses kovácsolási technológia pedig a rugalmasságot és ellenálló-képességet. Beforgató lemezek is rendelkezésre állnak, amiket egyszerűen fel lehet szerelni a kormánylemez fölé.
Hidraulikus fogásszélesség-állítás – fotó: a gyártó
Ajánlatos olyan ekét használni, amelyiknek hidraulikusan változtatható a fogásszélessége, s bár igaz, hogy ezek az eszközök drágábbak, de aki egyazon területen belül is heterogén talajszerkezeten dolgozik, azt sok felesleges többszöri fogásszélesség-átállítástól kíméli meg.
Ugyancsak magyar sajátosság, hogy talajmunkánál napjainkban is jelentős darabszámban használnak csuklós törzskormányzású, nehéz szántótraktorokat.
Törzscsuklós traktor segédgerendelyes ekével munkában – fotó: a gyártó
Sajnos több helyen lehet tapasztalni, hogy főleg a magyar gyártmányú Rába Steiger erőgépek is függesztett váltvaforgató ekét alkalmaznak. Az ilyen kialakítású traktoroknál még kis kormánymozdulat esetén is a hátsó és első alvázfélkeret viszonylag jelentős szögben elmozdul, és ez egy függesztett eke elemeit szántás közben olyan hátrányos erőhatásoknak teszi ki, amelyek szinte biztosan az eke idő előtti elhasználódásához, töréséhez vezetnek. Ennek elkerülése érdekében a csuklós törzskormányzású, nagy teljesítményű erőgépekhez mindig segédgerendelyes, féligfüggesztett ekét válasszunk!
Kerülni kell a káros visszatömörítést a barázdában – fotó: a gyártó
Az elmúlt évtizedben egyre növekszik a középnehéz univerzális traktorok kerékmérete, azon belül is az alkalmazott gumiabroncsok szélessége; napjainkban már általánosak a 650-700 mm széles hátsó kerekek. Szinte senki nem veszi figyelembe, hogy ez egy ekefejenként 45 cm-es fogásszélességnél mennyi káros visszatömörítést végez barázdában járáskor. Például egy 700 mm széles abroncs egy 4 fejes, 225 cm, teljes fogásszélességű ekének a munkájából közel 10 százalékot visszatapos barázdában futáskor, míg egy 500 mm széles hátsó kerékabronccsal szerelt erőgépnél ez az érték alig 3 százalék.
A Kuhn ekéi tovább bővíthetőek még egy 600 mm átmérőjű, csipkés kivitelű tárcsás csoroszlyapárral az egyenletes barázdafal kialakítására és az útjába kerülő szármaradvány vágására, illetve az utolsó ekefejre feltehető barázdaszélesítővel.
Ha mód van rá, akkor a szántásnál alkalmazott, barázdában járó traktorunkat az egy ekefej fogásszélességét csak alig vagy kismértékben meghaladó abroncsszélességű kerekekkel szereljük fel, vagy olyan erőgépet alkalmazzunk, ami ilyen kerékmérettel rendelkezik!
Réselt kormánylemezes eke – fotó: a gyártó
Egy rövid gondolat erejéig térjünk ki a kormánylemezekre is! Ma már egyre nagyobb teret hódít a réselt kormánylemezek alkalmazása, hiszen ezek nem érzékenyek túlzottan a talaj nagyobb nedvességtartalmára, sokkal kedvezőbb a porhanyító hatásuk, és a kisebb talajellenállás miatt a vontatásuk is könnyebb, így hosszú távon költségmegtakarítást érhetünk el alkalmazásával.
Másik nagy előnye a Kuhn ekéinek a szabadalmaztatott eljárással készülő kormánylemez. A technológia során a lemezt 3 rétegű kéregedzési eljárással készítik, aminek következtében egy rugalmas teherviselő és kettő kemény felületűre edzett kopóréteg alakul ki. Ennek köszönhetően igen hosszú élettartamú kormánylemezek kerülnek minden egyes Kuhn ekére. Elérhetők réselt és teli kormánylemezes kivitelben is.
NSH hidro-pneumatikus túlterhelés-biztosítás – fotó: a gyártó
Érdemes figyelmet szentelni arra, hogy milyen túlterhelés-biztosítással rendeljük meg ekénket. Kötött talajokon érdemesebb a drágább, spirál- vagy laprugós, illetve hidraulikus túlterhelés elleni védelmet alkalmazni, míg középkötött szerkezetű vagy könnyen művelhető területeken elegendő a nyírócsavaros biztosítás is. Természetesen utóbbi is alkalmazható a kötöttebb földeken, de egy nehezen szántható, nagy talajellenállású területen, főleg száraz időben sokszor kell időt fordítani szántáskor a nyírócsavar pótlására.
A Kuhn ekéknél az eketestek elakadással szembeni védelme történhet szakítócsavaros megoldással is. A szakítócsavar geometriai elhelyezéséből adódóan nem jellemzi deformáció annak környezetében, még hosszas használatot követően sem, így minden egyes Kuhn eke biztosítása állandó a használattól és az eke korától függetlenül. A kőbiztosítás másik változata az ún. NSH állandó hidraulikus biztosítás. Ennél a megoldásnál a traktor fülkéjéből hidraulikusan előfeszített akkumulátor reakciója képezi a rejtett akadállyal szembeni kioldást az előre beállított nyomásszinten.
NSH hidro-pneumatikus ekefej-biztosítás szerkezeti felépítése – fotó: a gyártó
Az sem mindegy, hogy milyen szilárdságú nyírócsavart alkalmazunk, nagyon sokan erre sem szentelnek figyelmet, illetve spórolásból a gyengébb, olcsóbb nyírócsavarokat választják a géphez. Természetesen ezek csak a legfontosabb szempontok voltak az eke kiválasztásánál, ezeken kívül még specifikációtól függően számos olyan opcióval egészíthetjük ki ekénket, aminek beruházási értéke a munkánk során később még megtérül majd.