Füsti fecske, molnárfecske, partifecske  - a magyarországi állományuk folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami több szempontból is aggályos. Ha nem történik érdemben semmi a megóvásuk érdekében, akkor el is tűnhetnek hazánkból és velük együtt az a biológiai védelem is, amit a rovarok által terjesztett betegségekkel szemben képviselnek.

fecskék

Meg kell állítanunk a további állománycsökkenést – fotó: pixabay.com

A mezőgazdasági kártevő rovarokat is írtják

Minden egyes fecske minimum 1 kilogramm rovart eszik meg csak a költési időszak alatt. Nem nehéz kiszámolnunk, ha hazánkból hiányozni fog egy-két millió fecske az azt jelenti, hogy egy-két millió kilogramm rovar marad életben és okoz jelentős kárt.

A fecskék táplálékául szolgáló rovarok közé tartoznak a mezőgazdasági kártevők, a klímaváltozással megjelenő új kórokozókat is terjesztő rovarok, valamint azon szúnyogfajok is, amelyek akár halálos betegséget is terjeszthetnek.

Miért csökken a fecskék állománya?

Ennek többféle oka van:

  • az élőhelyek átalakítása, fészkelőhelyek megszűnése
  • nagyüzemi mezőgazdaság - az agrárkemikáliák hatásai
  • táplálék mennyiségének csökkenése
  • klímaváltozás - szokatlan és kedvezőtlen időjárás
  • megdöbbentő módon a lakosság fecskékkel szembeni toleranciájának csökkenése is közrejátszhat - sokan azért verik le a fecskefészkeket, mert zavarja őket a madarak csicsergése, vagy a madárürülék

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Mi történik, ha eltűnnek a fecskék?

A fecskék eltűnése egyet jelent azzal, hogy még több kémiai anyagot - idegmérget kell bevetni a  rovarok ellen. Ezek a szerek azonban nem tesznek különbséget a hasznos és a kártevő rovarok között, valamennyit elpusztítja, a beporzó rovarokat is. Emellett számolni kell azzal, hogy a vízbázison keresztűl és a táplálékkal az emberi szervezetbe is bejuthatnak és kifejthetik károsító hatásukat.

Mit lehet tenni a fecskék védelmében?

A lakosságnak és az önkormányzatoknak is nélkülözhetetlen szerepe és felelőssége van a fecskék védelmében. Szerencsére több módszer is létezik, amivel az állománycsökkenés lassítható vagy meg is állítható:

  • védjük az aktív természetes fészkeket és telepeket
  • ha építkezünk fokozottan védjük a fecskefészkeket ( szabály, hogy fecskefészket az épületmunkák, vagy felújítások során csak költési időszak szünetében, november 1–március 31. között lehet eltávolítani a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály írásbeli határozatának birtokában)
  • létesítsünk sárgyűjtőhelyet a madarak számára
  • helyezzünk ki műfészkeket - akár a természetes fészek mellé