Közel 300 hektárnyi mezőgazdasági terület öntözését teszi lehetővé az a fejlesztés, amelyet a Dél-Dunántúli Öntöző Kft. koordinál Nagyatád közelében. Az AGROÁZIS és a STRABAG Vízépítő Kft. közös munkájának köszönhetően a CLAESSENS cégcsoport földjein az idei tavaszi szezonban már nem jelent akadályt az időjárás.
A projekt első ütemében mintegy 700 ezer köbméter víz befogadására alkalmas tározó létesült, amelyből a mezőgazdasági területek öntözését biztosítják.
A STRABAG Vízépítő Kft. éles piaci versenyben nyerte el az öntözésfejlesztés II. ütemének kivitelezését, amit Nagyatád és Ötvöskónyi határában levő mezőgazdasági területeken kell megvalósítania a tervezési, engedélyeztetési és teljes projektlebonyolítási feladatokat is koordináló AGROÁZIS Nemzetközi Kereskedelmi Kft. alvállalkozójaként.
A tározó délkeleti oldalán 500 méter hosszan hullámverés elleni védművet építenek a viharos északnyugati szél okozta vízpermet ellen. Emellett a területen több belvízelvezető árkot is keresztezni kell, ezért a forgó öntözőkarok mozgását biztosító lineár átjárókat is létesítenek különböző átmérőjű (d400, d600, d1000 mm-es) csövekkel.
Az öntözés biztosítása érdekében 10,3 kilométernyi polietilén víznyomócsövet fektetnek le, kifejezetten a CLAESSENS birtokában lévő földeken. A kivitelezést úgy időzítették, hogy a betakarítás után történjen meg, így a tavaszi szezonra már elérhető az öntözés – a szerződéses határidő 2025. március vége volt.
A projekt során 10 új Center Pivot rendszer létesült, amelyhez szintén földalatti vezetékeket telepítettek. A munkálatok során olyan infrastruktúrákat kellett keresztezniük, mint:
- kommunikációs földkábelek,
- víz- és szennyvízvezetékek,
- nagynyomású FGSZ földgázvezetékek és hírközlő kábelek,
- E.ON által kezelt középnyomású gázvezetékek,
- a MÁV vasútvonalai,
- a 68-as és 6814-es főutak, köztük egy körforgalom is.
A csövek hegesztése részben elektrokarmantyús, részben tompahegesztéssel történt.
A kivitelezők számára az enyhe tél jelentette a legnagyobb kihívást. A nedves, átázott talaj sokszor lehetetlenné tette a gépi munkát, csak a fagyott reggeli órákban tudták megközelíteni a helyszíneket. A STRABAG szakemberei szerint ilyenkor a lánctalpas és nagy teljesítményű mezőgazdasági vontatók jelentettek megoldást.
Forrás és indexkép: Magyar Építők