A nagyszabású, szántóföldi bemutatókkal egybekötött kiállítás február 7-9. között került megrendezésre a franciaországi Toulouse városában. A FIRA következő állomása Kaliforniában lesz 2023. szeptember 19-21. között.

E-TERRY

A német erfurti székhelyű E-TERY 2021-ben már elnyerte a legjobb innovatív agrárrobotikai startup vállalkozásnak járó FIRA-díjat. Idén mutatták be a legújabb robotgenerációt, amely egy autonóm és univerzális eszközhordozó, és az egyéni igényekhez igazítható.

Különlegességét, rugalmasságát az elsőre szokatlan háromkerekű konstrukció adja. A középen összekapcsolt három váztag egymástól való helyzete fokozatmentesen állítható, mindhárom kereke önállóan hajtott és kormányzott, sőt a váztagok talajtól mért magassága szintén fokozatmentesen állítható. Ebből adódóan nemcsak stabil rézsűn vagy hegyvidéken, de a különböző formájú parcellák közt is rugalmasan tud haladni, és a növények növekedésével szintén lépést tud tartani bizonyos magasságig.

A fentiek alapján könnyen beilleszthető a már meglévő termesztési folyamatokba és módszerekbe a szántóföldön.

Az autonóm munkavégzést a szántóföldön RTK, GPS és kamerák kombinációjával végzi. A
képalapú növényenkénti felismerést a precíziós gazdálkodás alapjaként hordozza. A kis önsúly minimalizálja a talajtömörödést, és könnyű kezelhetőséget biztosít. Teljesen elektromos üzemű, de másodpercek alatt cserélhető lítium-ion akkumulátorokkal rendelkezik. A vázszerkezete összecsukható a könnyű szállítás és a helytakarékos tárolás érdekében.

Az E-TERRY cég nyitott mind a gazdák, mind más cégek felé, hogy minél több új funkciót, alkalmazást tudjon az alapgépük mielőbb ellátni.

e-terry

e-terry

Munka közben és szállítási helyzetben – fotók: https://e-terry.de

e-terry

Az E-TERRY szerkezeti kialakítása – fotó: https://e-terry.de

e-terry

Rugalmasan alkalmazkodik munka közben is a parcellákhoz – fotó: https://e-terry.de

Nanovel, a gyümölcsszedő robotok legújabb generációja

Az izraeli székhelyű Nanovel 2018-as alapítása óta önfinanszírozással működik. Intenzíven kutatja és fejleszti technológiáit, bizonyítja a koncepciót, biztosítja szellemi tulajdonát, terepi teszteket szervez, és ügyfeleknek bemutatókat gyümölcsösökhöz tervezett robotbetakarító gépével. A most bemutatott gépet várhatóan még ebben az évben piacra dobják, és bétaverzióját a citrusfélékhez ajánlják.

A cég elkötelezett a gyümölcsök, az ültetvények jövedelmezőségének növelése mellett, amely az új, mesterséges intelligenciával vezérelt robotbetakarító gépük megépítésének egyik hajtóereje. A cél, hogy megbízható, termelékeny és megfizethető megoldást nyújtsanak a termelőknek a gyümölcsök betakarításához.

A fejlesztőcsapatnak – más gyümölcsszedő robotok esetében is – a legnagyobb kihívás a kellően gyors munkatempó és a magas fokú mesterséges intelligencia. Ami nekünk, embereknek teljesen egyszerű és magától értetődő, az informatikában és mesterséges látásmódban óriási kihívás. Az érett gyümölcs színének felismerése a legegyszerűbb feladat, a megfogása és leszedése sem túl bonyolult napjainkban a robotok nyelvén. Azonban félig vagy szinte teljesen takarva is fel kell ismernie a levelek közt az érett gyümölcsöt, vagy ha egy ág a robotkar útjában van, és bizonyos fokú ellenállást jelent, akkor fontos, hogy azt kíméletesen hajtsa félre vagy nyúljon mögé a gyümölcsért.

A mezőgazdasági kétkezi munkaerő hiánya az egyik legnagyobb kihívás, amellyel napjainkban szembe kell néznünk, ami fokozottan jelentkezik betakarítás idején. A Nanovel megoldása egy több milliárd dolláros piacot szolgálhat ki, amely jelenleg a kézi szedés hagyományos módszerére támaszkodik.

A mély lombozat valós idejű "Find and Pick" (lásd meg és szedd) képességét az éleslátás és a számítástechnika teszi lehetővé. Továbbá támogatja a megfogást és a nyesést a szabadalmaztatott technológia segítségével, amely számos gyümölcstípushoz alkalmas: citrusfélékhez, csonthéjasokhoz, avokádóhoz, mangóhoz és más gyümölcsökhöz.

A gyümölcsszedő robotokkal nemcsak megbízhatóan ütemezhető a betakarítás, de értékes betekintést is nyújt a terméshozamba és a minőségbe a munka közbeni adatgyűjtés és -elemzés által. S nem utolsósorban a hagyományos kézi szedéshez képest versenyképes költségekkel bír.

gyümölcs

gyümölcsszedő robot

gyümölcs

A robot narancsszedés közben – fotók: http://www.nanovel.co.il

robot

Amit mi látunk (balra) és amit a mesterséges intelligencia (jobbra) – fotó: http://www.nanovel.co.il

RoboCut360 autonóm soraljgondozó

A francia Leger cég fejlesztésének és gyártmányának, amely a gyümölcsösök talajának a fák töve körüli területgondozására szolgál, az időszakos, vegyszermentes gyomirtás és finommulcsozás (lehullott levelek és termés, kis ágdarabok) a célja.

A négykerekű önjáró, hibrid üzemű gép minden kerekét egy-egy villanymotor hajtja, és mindegyik kereke egymástól függetlenül kormányzott. Felismeri a fák sorait, önállóan mozog, és pontosan beállítja a szerszámok helyzetét a fák között az optimális munkavégzéshez.

A RoboCut360 az EcoCut360 vágófejjel van felszerelve, amely lehetővé teszi, hogy a gyümölcsfák töve körüli területet csak egyszer metssze meg. Gyomirtó fej vagy egy aprítógép is felszerelhető a RoboCut360-ra. A csatolt eszközök hidraulikus meghajtásúak, amelyek szivattyúját egy belsőégésű motor közvetlenül hajtja, akárcsak a generátort, amely az akkumulátorokat tölti, és innen kapnak áramot a kerékmotorok és a kormányzás is.

gép

RoboCut360 önjáró gép – fotó: www.legersas.com

Softi Rover e-K18 robottraktor

A fejlesztés mögött a francia Softivert SARL cég áll, amely két fő profilja a precíziós gazdálkodás és az agrárdigitalizáció. A tisztán elektromos üzemű robottraktort a klasszikus elvek alapján tervezték meg, hogy bármilyen hagyományos talajművelő eszköz hozzákapcsolható legyen.

A projektet 2021-ben indították el, saját tőkével. A cél természetesen a piacképes gyártmány mielőbbi létrehozása és a globális értékesítés megkezdése. Ehhez azonban még sok szántóföldi tesztre van szükség: a felmerülő problémákat kiküszöbölni – főleg a szántóföldi gyors újratöltés lehetősége tekintetében – és szinte minden lehetséges szántóföldi munkában kipróbálni.

A Softi Rover e-K18 egy kompakt, csuklós törzskormányzású, mozgékony, 18 kW teljesítményű (24,5 LE) gép, amely szükség esetén váltott eszközökkel is dolgozhat. Mindössze 1,5 tonna önsúlyú, ezért könnyen szállítható egy nagyobb utánfutón is. Lítium-ion akkumulátora 4 óra folyamatos üzemet biztosít. Előre ballaszt is függeszthető, míg hátul vontatott munkagépek számára kialakított csatlakozási pont van. Ez jó tapadást biztosít lejtőkön és rögös talajon. A pontos munkavégzést RTK-rendszer biztosítja, de szükség esetén vezetőtárcsák veszik át a kapcsolt munkagép irányítását.

Az első bemutatókat egy 3 soros elektronikus precíziós vetőgéppel tartották, amelyet szintén a Softivert tervezett és amely egy Monosem-gyártmányra épült.

gép

gép

A Softi Rover e-K18 robottraktort és a 3 soros vetőgépet szántóföldi bemutatón is láthatták az érdeklődők – fotók: www.preciagri.com

TEYME – SCORPION permetezőrobot és EOLO MV vontatott permetezőgép

A spanyol TEYME cég két újdonsággal volt jelen. A SCORPION autonóm permetezőrobot a szőlőültetvények védelmére készült, RTK-GPS kombinációval rendelkezik, az előre beállított utasítások (navigációs térképek, odometriai adatok stb.) követésére képes, és kimondottan meredek hegyoldalakon végzett munkákra tervezték.

A gazdákat két, egymástól függetlenül működő rendszerrel segíti: az egyik, a hagyományos rendszer folyékony növényvédő szer kijuttatására szolgál, míg a másik vegyszermentesen, UV-C-lámpákból álló rendszerrel pusztítja el a fertőzéseket. A két rendszer a gyorscsatlakozók által könnyen cserélhető, egyszerre csak az egyik lehet az alapgépként szolgáló roboton. A tervezők szerint némi gyakorlattal már 10 perc alatt átszerelhetik a gazdák. Úgy számolnak, hogy nem tart hosszabb ideig
10 percnél a művelet elvégzése.

A két külön rendszer tovább segíti a célzott növényvédelmet, figyelembe véve az érzékelőrendszer információit, amely alapján betegségtől függően a parcellák különböző részein eltérő kezeléseket végezhetünk.

A robot szabványos ISOBUS-kommunikációs protokollal rendelkezik. A folyékony növényvédő szer kijuttatása két függőleges karral lehetséges, mindegyiken 4-4 fúvókával, amelyek PWM-technológiával (impulzusszélesség-modulációs permetezés) egyedileg vezéreltek, benne foglalva az átfedés- és kanyarkompenzációt, valamint a gyors, valós idejű áramlásiarány-módosítást, amely minimálisan befolyásolja a cseppméretet

A fenti beállítások lehetővé teszik a növényvédő szer költségeinek és a környezetkárosító hatásnak a csökkentését. Mindkét permetezőkarban egy-egy elektromos ventilátor van, egyenként 1500 m3/óra légszállítással. A karok függőlegesen és fokozatmentesen maximum 400 mm-rel megemelhetők, míg függőlegesen, oldalirányban 1100 mm-ig állíthatók, továbbá 300 milliméterrel hosszirányban megdönthetők.

robot

robot

SCORPION permetezőrobot – fotó: www.teyme.es

TEYME EOLO MV (légfúvós tornyos permetezőgép)

A legújabb modell a vontatott permetezőgépek kínálatában. Hidropneumatikus rendszerű, a kijuttatás homogén és szabályozható. A toronykészletbe épített, mindkét oldalon három-három, egyenként 500 mm átmérőjű ventilátor és az egymástól független, állítható magasságú és külön-külön irányítható keret lehetővé teszik a fókuszált védekezést a növényeken. A ventilátorok meghajtása hidrosztatikus, a teljes szállított légmennyiség eléri a 60 000 m³/óra értéket mindössze 2,7 LE teljesítményfelvétel mellett. Ezáltal a fogyasztás tízszer alacsonyabb, mint más permetezőgépeké, ami hektáronként 1,6 liter üzemanyag-megtakarítást jelent.

A növényzetérzékelő rendszer az egész gépbe integrálva van, ezért teljesen automatikusan és valós időben működik, lehetővé téve a levegő- és vízáramlás szabályozását. A kijuttatás itt is PWM-technológiával történik. Számos kompatibilis tartozék áll rendelkezésre, például a madárvédő vagy jégesővédő hálók alácsúszásához, vagy ISOBUS-csatlakozás.

A szériakivitel részét képezi a TIM (kontroll)
- 4 szakasz ellenőrzése
- Speciális szoftver mindenféle kijuttatáshoz: gyomirtó szeres, légpermetezéses és többsoros kijuttatáshoz
- A tartály szintjének kijelzése
- Automatikus szabályozás áramlás- és/vagy nyomásérzékeléssel (áramlásmérőn keresztül vagy nyomásérzékelőn keresztül)
- A permetezési folyamat automatikus blokkolása, ha a minimum-munkasebesség alatt dolgozunk, így a fúvókák mindig a kívánt munkaterület belül működnek
- Az általános szelep automatikus zárása a minimális munkatempó alatt
- Lehetőség 12 munkaparaméter beállítására (adagolás, fúvókák stb.) a memóriába, amelyek szükség esetén ellenőrizhetők
- A kijuttatott folyadékmennyiség pillanatnyi növelése és csökkentése
- Többnyelvű szoftver
- Megjeleníthető adatok: adagolás, munkasebesség, nyomás, áramlás, kijuttatott mennyiség, tartályszint, kezelt terület, a kezelés időtartama és megtett távolság, elvégzett ciklusok és
a rendszer fő komponenseinek üzemideje, figyelmeztetés a felhasználónak, amikor karbantartás esedékes.

Teyme

TEYME EOLO MV jobbra, míg balra a SCORPIO robot – fotó: www.teyme.es

Tracto-Lock – az automatikus csatlakozás, avagy szabadidős ötletelésből forradalmi újítás

Csak Franciaországban évente több száz baleset történik a különböző mezőgazdasági gépek és eszközök traktorokhoz való fel-le csatlakoztatásánál. Szerencsés esetben hamar felgyógyul a sérült, rosszabb esetben maradandó, csonkolásos sérülés történik. Sokakban joggal merül fel a kérdés, hogyan lehet egy eszköz traktorhoz való csatlakoztatása még mindig ilyen veszélyes és bonyolult. Miért nem változott semmi 50 év alatt?

Romain Ribo, a francia Tracto-Lock cég ügyvezetője 2012-ben alapította meg a vállalatot, akinek édesapja a mai napig gazdálkodik. Bár az 1980-as évek végén másfelé vitte az élet, de 2010-ben nyugdíjas lett, és újra visszatért a gazdálkodáshoz. Ekkor jött rá, hogy a gépek, eszközök traktorhoz való fel-le kapcsolása semmit sem változott fiatalkora óta. Ezért fiával közösen elkezdtek dolgozni a probléma megoldásán. A prototípus egy fészerben született, de még 10 évbe telt, mire használható, életképes konstrukció született. A teszteket édesapja földjén végezték, a megszokott mindennapos munkák közben.

Látjuk, hogy a mezőgazdaság fejlődése egyre inkább az automatizált vagy robotizált megoldások felé tart – köztük az önvezető, akár fülke nélküli traktorok irányába –, ezért az automatikus eszközcsatlakozás lehetősége igencsak felértékelődik.

A gazdák számára még ma is egy eszközcsere ki-be szállással, 5-10 perces szereléssel, akár szerszámok használatával jár. Ezzel szemben a két fő egységből álló Tracto-Lock segítségével a fülkéből való kiszállás nélkül kevesebb mint 1 perc alatt elvégezhető a művelet a hozzá tartozó távkapcsoló segítségével!

A Tracto-Lock alkalmas a függesztett, félig függesztett és vontatott munkagépek fel- és lekapcsolásához, és már nemzetközi szabadalom védi. A sorozatgyártás és értékesítés még ebben az évben megkezdődik. A pozitív csatlakozóelemet a traktor megszokott hárompont-felfüggesztésére kell felszerelni, míg a negatív párját munkaeszközre, gépre kell szerelni. Ugyanakkor semmiféle átalakításra nincs szükség, tehát a gépek garanciáját sem érinti! Nemcsak az eszköz, de a hidraulikus csatlakozók (3 db szelep kerül beépítésre) és kardános meghajtás (PTO) szintén precízen kapcsolódnak.

A cégalapító reméli, hogy mind a traktor- és gépgyártók, mind a gazdák nagy fantáziát látnak az automatikus csatlakozómodulban, nem beszélve az autonóm robottraktor fejlesztőiről, gyártóiról, hiszen hiába egy ilyen technika, ha valakinek csak azért kell ott lenni a szántóföldön, hogy az eszközöket átszerelje. Megfelelő szoftverfinomítással a robottraktor is képes lehet a műveletre, ha otthon, táblagépről a következő munkafolyamatra adunk utasítást.

Ugyanakkor megnyitja az utat az előtt, hogy az autonóm és hagyományos traktorok ugyanabban a gazdaságban képesek lesznek ugyanazon eszközökkel dolgozni, függetlenül azok márkájától, megkönnyítve az autonóm eszközök integrációját is a gazdálkodás mindennapjaiban.

traktor

traktor

A Tracto-Lock kapcsolómoduljai, a művelet a fülkéből végezhető – fotók: www.tracto-lock.com

traktor

A kardános meghajtás – fotó: www.tracto-lock.com

traktor

A megszokott módon dolgozhatunk – fotó: www.tracto-lock.com

Tracabilifruits, a világ első automatizált gyümölcsszüret-ellenőrző szolgáltatása és mérlegelő okosputtony

A francia Widunn bemutatta szabadalmaztatott rendszerét, amely jelentősen javítja a betakarított gyümölcsök kezelését, a minőségmegőrzést a betakarítás során, és megkönnyíti a mérlegelést, a terméshozam könyvelését, nyilvántartását folyamatosan. Az újítás már ez évben elérhető Franciaországban.

Napjainkban a munkaerő-gazdálkodás szorosan összefügg a gyümölcstermesztés jövedelmezőségével, amely egy rendkívül összetett, többtényezős folyamat, és jelentősen csökkenti a haszonkulcsot a gyümölcsösök minőségromlása.

Az új rendszer a következőképpen működik:
1. A termelő a Tracabilifruits érzékelőket a különféle ismert és alkalmazott betakarítókosarakra, puttonyokra, raklapkonténerekhez csatlakoztathatja.

2. A szenzorok pontos, automatikus és személyre szabott mérést végeznek a mennyiségről, minőségről, a betakarítás pontos helyeiről és időpontjairól.

3. Egy okostelefonos alkalmazás lehetővé teszi, hogy a műszakvezető konzultáljon a teljesítményről.

4. A betakarítás teljesítménye valós időben mérhető, egy weboldal pedig a nap végén összegzi a teljesítményt.

Az összegyűjtött adatoknak köszönhetően a Tracabilifruits lehetővé teszi a betakarítás hatékonyságának javítását, miközben javul a termény átlagos minősége (kevesebb szedési sérülés), így küzdve az élelmiszer-pazarlás ellen is.

Továbbá a betakarítási adatok nemcsak a termények nyomon követéséhez használhatók, de logisztikai, tárolási, felhasználási, valamint minőségi nyilvántartásokhoz is.

1. A rendszer egyedileg azonosít a termelőtől származó minden egyes gyümölcsládát, és automatikusan nyomon követi azokat a szedéstől kezdve, nagymértékben megkönnyítve kezelésüket.

2. A rendszer méri az egyes tételek páratartalmát és hőmérsékletét szedéskor, valamint a szedés időpontját a gyümölcsök jobb minőségmegőrzése érdekében.

3. Listát ad az egyes gyümölcsládák megtöltéséhez hozzájáruló szedőkről, lehetővé téve számukra, hogy felelősséget vállaljanak a termés minőségéért: rágás/kaliber/szín.

A Widunn fejlesztése nagyban hozzájárul a költséghatékonysághoz, a termények nyomon követhetőségéhez, és jól integrálható a részben vagy akár teljesen automatizált szedéshez is.

A Widunn céget 2021-ben alapította három mérnök és két faiskolai szakember. A
start-up a faiskolai ágazat szereplőinek folyamatait automatizálja, hogy lehetővé tegye számukra a nyereséget, a teljesítményt, az időráfordítást és a nyomon követhetőséget.

A Tracabilifruits fejlesztését még az elődvállalat, az AgriTech indította el 2020-ban, több tucatnyi faiskolai szakember megkérdezése után. 3 évnyi kutatás és fejlesztés után csapata végre készen áll arra, hogy a piacra is bevezesse termékét, amelyet már a SIVAL INNOVATION 2023 belső versenyére is jelöltek a BPI, a francia Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium finanszírozásával, támogatásával.

gyümölcs

gyümölcs

Az „okosputtony" nemcsak a leszedett gyümölcsök súlyát méri és összegzi folyamatosan, de a szedés helyét, idejét, mikroklímáját is közvetíti, GPS-koordináták alapján – fotók: www.tracto-lock.com

Források: www.widunn.com, www.e-terry.de, www.nanovel.co.il, www.legersas.com, www.preciagri.com, www.teyme.es, https://www.tracto-lock.com