Folyamatosan csökken a paprika termőterülete, jelenleg csak a hazai igények töredékét termeljük meg, a többi importból kerül be az országba, tehát szükség van a hazai mellett a kevésbé jó minőségű kínai vagy dél-afrikai paprikára is.
Jellemzően 3 ezer tonnára lenne szükségünk, ehelyett lényegesen kevesebbet állítunk elő, csupán 500 tonnát. A szezon végeztével a termesztők a paprikánál is megvonták az elmúlt egy év mérlegét – írja a novenyvedoszer.hu.
Egy átlagos magyar háztartásban évente egy kilónyi pirospaprika fogy el – fotó: pixabay.com
Az idei aszály és forróság hátrányosan érintette a dél-alföldi fűszerpaprika termőtájakat is, aminek következtében csak 50-60 százalékos termést könyvelhetnek el a termesztők, pedig a háziasszonyok, ha csak lehetőségük van rá a hazai terméket választják.
Egyre kisebb a termőterület, mert aki nem tud öntözni, annak nem érdemes paprikát termesztenie. De még azokon a területeken is gyengébb az idei termés, mint a tavalyi, ahol öntöztek, mert a nagy hőség elvitte a vizet – az öntözött növény is kisebb, mint a megszokott.
Egy átlagos magyar háztartásban évente egy kilónyi pirospaprika fogy el, de a szakmai szervezetek és a termelői közösségek szakemberei szerint nincs ok az aggodalomra: a következő évben lesz elegendő fűszerpaprika.
A mögöttünk hagyott nyár nem kímélte a paprikát sem: a Dél-Alföldön július közepén két hétig tartó 40 fokos hőség volt, ami augusztusban megismétlődött.
A szeptemberben leszedett paprika terméskötése júliusban történik, ezért a legtöbb termelő az első szüret alkalmával a termés 50 százalékát elveszítette, hiszen a nagy meleg miatt júliusban nem kötött meg a paprika és a növény eldobta virágot.
Minden tényező negatívan hatott a paprikára, így a minőség is közepes lett. Az ősz sem volt kegyes: az első fagyok beköszönése miatt rengeteg zöld paprika volt a termésben, amiből nem lehet pirospaprikát készíteni.
Jelenleg egy kilogramm jó minőségű pirospaprika ára 7 és 12 ezer forint között van, attól függően, hogy mennyire kézműves termékről van szó.