A SOKORÓ Kft. Északnyugat-Magyarországon, Tét térségében az egyetlen jelentős, közel 500 főt foglalkoztató, és teljes egészében magyar tulajdonban lévő vállalkozás, mely fennállása óta, közel 70 éve foglalkozik fémipari termékek gyártásával.
A múltról
A cég története egészen 1949-ig nyúlik vissza, amikor is a jelenlegi székhelyen megalakult a Téti Mezőgazdasági Gépállomás. 1962-ben a Gépállomást Gépjavító Állomássá alakították át, és kiemelt feladata a ZETOR erőgépek felújítása lett. Az 1970-es évek elején a nagy országos járműprogramba bekapcsolódva a Téti Gépjavító Állomás az IKARUS, majd a Csepel Autógyár részére 25.000 db autóbuszalvázat gyártott le. A ‘70-es évek második felére a mezőgazdasági gépgyártás újra előtérbe került, amikor az NDK-beli Fortschritt Kombinat részére E-296 típusú pillangós vágószerkezeteket kezdtek el gyártani Téten, melyből másfél évtized alatt közel 110.000 db készült el.
A Sokoró Kft. közel 70 éve foglalkozik fémipari termékek gyártásával.
Jelentős mérföldkövet jelentett a cég életében az 1990-es esztendő, amikor is a gyár elnyerte önállóságát, és a helyi tájegység, a Sokoró halomvidék (e kistájat Pannonhalmi dombságként is nevezik) nyomán SOKORÓ Mezőgazdasági Gépgyárra „keresztelték”. 1993. január 1-én alakult meg általános jogutódként a mai SOKORÓ Ipari és Kereskedelmi Kft., melyet az akkori dolgozók és a menedzsment tagjai 1994-ben vásároltak meg. A korábbi kettős, tehát a mezőgazdasági gépgyártást és a járműipari alkatrészgyártást magában foglaló tevékenységi kör napjainkban is fennmaradt.
A jelenlegi tevékenységekről
Jelenleg a SOKORÓ Kft. két fő tevékenysége a fémszerkezet-gyártás (ide értendő a mezőgazdasági gépgyártás is), és az autóipari beszállítás, autóipari bérmunka (a világ nagy autóipari cégei számára üzemanyag-ellátó rendszerek szerelése egy német anyavállalattal rendelkező ügyfelükön keresztül). Forgalom tekintetében nagyjából 50-50%-ban oszlik meg e két tevékenység a cégen belül.
A fémipari tevékenységen belül képviselteti magát a saját mezőgazdasági munkagépek gyártása, valamint a bérmunka – főként exportpartnerek részére. Például 1999 óta nagy szériában készülnek itt a Great Plains (korábban SIMBA) munkagépek, ill. azok fémszerkezetei.
A SOKORÓ Kft. tulajdonosai és dolgozói rendkívül büszkék arra is, hogy 2011 óta a HORSCH munkagépek számos változatának vázszerkezete is a náluk készül, egyre növekvő volumenben. A világszinten ismert és elismert gyártók bérmunka igényének kielégítéséhez technikailag is felkészültnek kell lenni, így a folyamatos technológiai fejlesztés, az állandó beruházások kiemelten fontosak a partnerek egyre növekvő elvárásainak teljesítéséhez.
Éppen ezért a láng- és plazmavágók mellett lézervágó berendezésekkel, manuális és automata (CNC-vezérlésű) szalagfűrészgépekkel, hagyományos és CNC-vezérlésű hajlító és profilhajlító gépekkel, valamint hegesztőrobotokkal is rendelkezik a cég, gépparkukat pedig az ügyfelek és a piac elvárásainak megfelelően folyamatosan bővítik.
Hegesztőrobot és CNC megmunkálóközpont az üzemben
A hazai mezőgazdasági ágazatban tevékenykedők azonban mégis a mezőgazdasági munkagépekről ismerik a SOKORÓ-t, hiszen darabszámát tekintve még napjainkban is az RSV típusú rendsodrókból adnak el a legtöbbet. Az utóbbi években azonban előtérbe helyezték a talajművelő gépek fejlesztését is, így mostanra már a Sokoró által gyártott egyenes tárcsák, a talajlazítók, a nehézkombinátorok, a rögtörő hengerek, a grubberek is megfelelő opciót jelentenek a magyar gazdák számára. Emellett a fésűs boronák, a simítók, a magágy-előkészítők, a szántóföldi kultivátorok, a szárzúzók, a toló- és vonólapok, a traktor mellső függesztések is megjelennek a kínálatban.
Klasszikus RSV rendsodrók a SOKORÓ udvarán
Nézzük a SOKORÓ 2017-es újdonságait!
A rendsodrók választéka már 2016-ban bővült az új, SVR típusú, V-alakú változatokkal. 2017-re ez a gépcsalád tovább bővül, így a kisebb és nagyobb gazdaságok számára is kínálnak megfelelő méretű V-rendsodrókat. Az új gép erős, masszív váza, rugózott kialakítású, hidraulikusan mozgatható és fokozatmentesen tehermentesíthető csillagkerekei, munka közben is hidraulikusan állítható munkaszélessége és nagyobb munkasebessége a korábbiakhoz képest jelentősen hatékonyabb és gyorsabb munkavégzést, valamint nagyobb területteljesítményt tesz lehetővé.
A rotoros rendképzőkkel szembeni előnye, hogy a talajegyenetlenségeket jobban követi, s ez által a képzett rendbe kevesebb földet, port, kavicsot kever, valamint sokkal kisebb fenntartási költséggel üzemeltethető, s jóval kevesebb meghibásodási lehetőséget rejt magában. A munkagép a januári AGROmashEXPO-n testközelből is megtekinthető lesz.
SVR-10K rendsodró
A 2017-es szezon újítása még a SET-GM rövidtárcsa család továbbfejlesztett változata, melynek előnyei elsősorban a gondozásmentes csapágyazásában rejlenek. A 2,3 és 3 méteres függesztett tárcsák merev vázas kivitelben, a 4,5, 5 és 6 méteres munkaszélességű berendezések pedig vontatott, hidraulikusan összecsukható kivitelben készülnek. A munkagépek robusztus vázszerkezetei a legjobb minőségű szerkezeti acél felhasználásával kerülnek kialakításra. A gumirugós ágyazású tárcsalábak követik a talajfelszín egyenlőtlenségeit, és védelmet nyújtanak a nagyobb kövek ellen is. A 4 mm vastag csipkés tárcsalapok tartós futásáról tárcsalaponként felszerelt, gondozásmentes csapágyak gondoskodnak. Alapfelszereltségben 560 mm átmérőjű tárcsalapok járnak a géphez, melyek 15-18 cm-es művelési mélységnél is megfelelő aprító és bekeverő munkát végeznek.
Majsa Sándor ügyvezető igazgató és Morvai László konstruktőr a SET-GM tárcsa mellett
Opcióként 510 mm átmérőjű tárcsalapok is rendelhetők, amelyek ideálisak lehetnek kertészetekben, gyümölcsösökben, szőlészetekben végzett sorközművelési munkákra. A tárcsalapok által fellazított aprómorzsás talajszerkezet megfelelő visszatömörítéséről alapfelszereltségben 520 mm átmérőjű ékgyűrűs henger gondoskodik. Opcionálisan választható még U-profilú, pálcás és tarajos henger is a munkagépre. A mélységhatárolást maga a tömörítő henger végzi. Az adott művelési mélység beállítása lemezes hézagolással történik, így elfelejthetjük a menetes orsóknál előforduló eltömődést, berágódást, megszorulást.
SET-GM-30É tárcsa
A következő, 2018-as szezonra várhatják a gazdák a SOKORÓ mulcskultivátort, melynek konstrukciós tervezése befejeződött, gyártása és tesztelése az idei év feladata.
Amiben még kiemelkedik a SOKORÓ
A SOKORÓ a fémipari bérmunkák által, különösen az export piacon, a legmagasabb szintű vevői elvárásokkal találkozik – mind a gyártási technológiák, a minőségi követelmények, mind pedig a vállalati folyamatok tekintetében. Ezen elvárások teljesítése nem csupán a bérmunkák, de a saját gyártás során is megvalósul a cégnél.
A hegesztések minőségére különösen büszke a SOKORÓ! A gépgyár németországi hegesztési tanúsítvánnyal és a német tanúsító cég által vizsgáztatott hegesztőkkel rendelkezik. Így munkagépeik minősége a nemzetközi márkákéval is vetekszik.
Kiszállításra váró alkatrészek
A visszatérő vevők mindig hangsúlyozzák, hogy az egyedi igények kielégítése, és a kollégák ügyfélbarát hozzáállása miatt is szívesen fordulnak a Sokoróhoz. Itt a vevő nem csak egy értékesítő kollégával állhat kapcsolatban, hanem a technológia és gyártás területéről is lehetősége nyílik egyeztetésre, amennyiben azt igényei kívánják.
Ár-érték arányban jóval kedvezőbbek a SOKORÓ gépek, mint a neves nyugati gyártók gépei, amihez jó szervizellátás és kedvező garanciális feltételek is társulnak.
Az export bérmunkák mellett a SOKORÓ Kft. munkatársai rengeteget dolgoznak azon, hogy a magyar piacon lévő lehetőségeiket bővíteni tudják.
Majsa Sándor ügyvezető igazgató a jelenlegi küldetésről így nyilatkozik:
„Szeretnénk a magyar mezőgazdálkodóknak valódi alternatívát nyújtani a külföldi nagy mezőgépgyártók munkagépeivel szemben, hiszen filozófiánk, hogy a magyar gazda választása szerint húzhasson kiváló magyar gépet. Így bérmunkáink volumenétől függetlenül a saját gépek fejlesztése és gyártása kiemelten fontos számunkra, hiszen a mezőgazdasági gépgyártás a gyökerünk, ahhoz mindig hűségesek maradunk.”
Készült Kosztolányi Attila (Agrofórum) eredeti cikke alapján