Az eltérő FAO számú hibridek eltérő időpontban virágoznak, illetve az azonos érésidejű kukoricák virágzásdinamikája között is lehet eltérés, ami az egész kukoricatermő területünkre nézve megoldást jelenthet a kockázatok mérséklésére.

A szakértői hozzászólásokért kattintson a nevekre!

agromag kws saaten syngenta

agromag

Szabó Balázs termékfejlesztő
Agromag Kft.

Az évről évre egyre hektikusabbá váló időjárás és annak mezőgazdaságra gyakorolt hatásai már számos tudományos munka és elemzés középpontjában állnak. Ezek a változások különösen érzékenyen érintik a kukoricatermesztést, ahol az aszály, a toxinnyomás és a túlzott csapadék váltakozva jelentenek kihívásokat. Noha ezek a problémák közhelyesnek tűnhetnek, a velük való szembenézés és a hatékony alkalmazkodás elengedhetetlen.

A gazdák számára különösen nehéz helyzetet teremt az, hogy az időjárási viszonyokat és az évjáratokat nem lehet előre pontosan megjósolni, így nincsenek univerzális, minden helyzetben alkalmazható tanácsok. Ugyanakkor az egyik leghatékonyabb stratégia a kockázatok mérséklésére a különböző éréscsoportokba tartozó hibridek vetése.

A Kulak (FAO 430-440) kiváló kezdeti fejlődést mutató kukorica

A Kulak (FAO 430-440) kiváló kezdeti fejlődést mutató kukorica – Fotó: Agromag Kft.

A 2024-es év példája jól illusztrálja a jelentőségét: a korai érésű, FAO 300 eleji vagy közepi hibridek a légköri aszály előtt fejezték be virágzásukat, így ezek a fajták magasabb terméshozamot produkáltak, mint a középérésű vagy késői hibridek. Ugyanakkor az ezt megelőző években – különösen azokon a területeken, ahol elegendő csapadék állt rendelkezésre – éppen a középérésű és késői hibridek hoztak jobb eredményeket.

Ezek a tapasztalatok egyértelműen alátámasztják, hogy hatékony megoldás lehet a kukoricavetési terület megosztása és különböző éréscsoportba tartozó hibridek vetése. Ez a stratégia lehetővé teszi, hogy a gazdák minimalizálják az időjárási szélsőségek által okozott károkat, és növeljék a termésbiztonságot, hiszen az eltérő érésidejű hibridek különbözőképpen reagálnak az évjárati sajátosságokra.

Az Agromag Kft. portfóliójában elérhető hibridek széles választéka lehetőséget kínál arra, hogy a gazdák különböző éréscsoportokból válogatva alakítsák ki vetéstervüket.

Szeretnék Önöknek bemutatni mind a korai, mind pedig a középérésű, illetve az ennél későbbi éréscsoportokból néhány nagyszerű hibridet.

A Zombor (FAO 290-310) stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani

A Zombor (FAO 290-310) stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani – Fotó: Agromag Kft.

A Zombor (FAO 290-310) egy korai érésű szemeskukorica, amely kiváló alkalmazkodóképességgel rendelkező háromvonalas hibrid. Stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani, ami az erős genetikai alapjának köszönhető. Emellett kiemelkedő előnye a gyors vízleadási képessége, amely lehetővé teszi az időben történő betakarítást, hozzájárulva a gazdaságos és hatékony termesztéshez. Éréscsoportjában kimagasló teljesítményt nyújt, így megbízható választás a termelők számára. Korán virágzik, így időben történő vetés esetén a légköri aszály elkerülhető vele.

Év

Helyszín

Szemnedvesség (%)

Termés (t/ha)

2024

Bóly

14,30

12,30

2024

Fajsz

10,40

6,21

2023

Bóly

15,60

11,93

2023

Békéscsaba

13,30

10,13

A Zombor terméseredményei

Már régóta bizonyít a Shakira (FAO320-340) hibridünk. Intenzív vízleadású, kifogástalan csőpenészellenállósággal rendelkező hibrid. Az éréscsoport végére jellemző magas termőképességgel és kiváló szárazságtűréssel rendelkezik. Csőpenész ellenállósága kiemelkedő, meghaladja a piacon lévő hibridek többségét. Gyors és ideális vízleadásának köszönhetően általában az őszi esőzések előtt betakarítható, ezáltal csökkentve a betakarítási kockázatokat. Kiváló teljesítményt nyújtott kései vetésekben is, ami bizonyítja sokoldalúságát. Vetőmagjának ár-érték aránya rendkívül kedvező, így gazdaságos választás a termesztők számára.

 

MAS 333T (FAO380-400) hibridünket számos helyszínen, különböző termesztési körülmények között vizsgáltuk, és az eredmények minden esetben megbízhatóságát és kiemelkedő teljesítményét igazolták. Legyen szó extenzív vagy intenzív termesztési körülményekről, a hibrid stabilan magas terméshozamot biztosít. Például Telekgerendáson, aszályos körülmények között, 9,72 t/ha-os termésével a környék legjobbja lett, bizonyítva, hogy még szélsőséges időjárási viszonyok között is kiemelkedően teljesít. Extenzív körülmények között alkalmazkodóképessége és stressztűrése biztosítja a stabil hozamot, míg intenzív termesztésben genetikai potenciálját maximálisan kihasználva kimagasló eredményeket ér el. Ez a sokoldalúság teszi a MAS333T hibridet megbízható és gazdaságos választássá a termelők számára.

Shakira (FAO320-340) Kulak (FAO 430-440)
Shakira (FAO320-340) – Fotó: Agromag Kft. Kulak (FAO 430-440) – Fotó: Agromag Kft.
a

A Kulak (FAO 430-440) kiváló kezdeti fejlődést mutató kukorica, amely a talajtípusra nem igényes, így gyengébb talajokon is versenyképes terméshozamot biztosít. Intenzív termesztési körülmények és kedvező csapadékeloszlás esetén akár a piacvezető hibrideket is felülmúlhatja. Az okszerű tápanyag-utánpótlásra kiválóan reagál, mélyre hatoló, nagy gyökértömegének köszönhetően pedig hatékonyan veszi fel a vizet és a tápanyagokat. Mindezek miatt az átlagosnál jobban teljesít kedvezőtlen környezeti feltételek között is.

A Kulak eredményei

Év

Helyszín

Termés (t/ha)

Rel.term.%

2024

Hajdúböszörmény

13,55

105

2023

Hajdúböszörmény

15,49

112

2023

Iregszemcse

13,24

106

Az Agromag Kft. hibridek széles választékával segíti a gazdálkodókat abban, hogy a legjobb genetikai megoldásokat alkalmazzák a különböző termelési környezetekben, biztosítva ezzel a magas terméshozamot és a gazdaságos működést. Keresse bizalommal munkatársainkat!

kws

Szanyi István ügyvezető
KWS Magyarország Kft.

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét. A kockázatkezelés célja, hogy minimalizálja ezeknek a tényezőknek a negatív hatásait, és biztosítsa a stabil és magas terméshozamot.

Éréscsoportok diverzifikálása: Az eltérő éréscsoportba tartozó hibridek választása lehetővé teszi, hogy a gazdák különböző időpontokban végezhessék a betakarítást, csökkentve ezzel az időjárási kockázatokat. Például, ha az egyik hibrid korábban érik, a másik később, akkor egy hőhullám vagy aszály nem fogja egyszerre érinteni az összes növényt.

Virágzási idők eltolása: A különböző virágzási időkkel rendelkező hibridek használata segít elkerülni a virágzáskori aszálystresszt. Kritikus helyzetet teremt, ha virágzáskor túl sok a 32-34 °C hőmérsékleti maximumokat elérő napok száma. Ha ebben az időszakban kevés a csapadék (vagy az elérhető talajnedvesség) és túl magas a hőmérséklet, a potenciális termés 60-80%-a veszhet el. A másik kritikus időszak a szemkitelítődés ideje: 30-40 %-os termésveszteséget lehet realizálni hőstressz és csapadékhiány esetén.

kws

Erre van egy jó rendszerünk: a TOP4 kukorica kockázatkezelési mátrix modern KWS hibridekkel.

Mitől egyedi a KWS programja?

A KWS TOP4 program kiindulópontjaként megnéztük az elmúlt 23 év kukorica-termésátlagait: az országos átlag 3,4 tonnától 8,7 tonnáig terjed hektáronként, az évek döntő része 6-8 tonna körül alakult hektáronként (3,4 tonna/hektár 2022-ben volt).

A 6 tonna/hektár alatti évek száma is jelentős, de érdekes, hogy az utóbbi 10 évben 8 tonna/hektár eredmény feletti évek is előfordultak, ami korábban nem volt jellemző. Egyre szélsőségesebb az időjárás, ami esetenként kifejezetten ideális a kukoricatermesztésnek, más években pedig tragikusan rossz. A kiugróan jó eredmények a kiugróan kedvező időjárásnak és a modern hibrideknek tudható be.

A programunk attól egyedi, hogy nem egy csúcstermést ígérő hibridben gondolkodunk, hanem több, különböző éréscsoportba tartozó és különböző karakterű hibridben.

Hogyan érdemes hibrid(ek)et választani?

Az első lépés az, hogy a gazdálkodó legyen tisztában azzal, hogy az egyes területein hosszú évek távlatban milyen eredményeket tudott elérni. A realitás számbavétele mindent megelőz.

Azután nézzük a hibrideket: vannak olyan kukoricahibridek, amelyek a 6-8 tonna/hektáros sávban nagyon megbízhatóak, és jobban szerepelnek, mint a többi versenytárs. És vannak olyanok, amelyek kiemelkedő termésmaximumokat tudnak produkálni. De nincs olyan hibrid, amely minden szempontból megfelelő, azaz időjárási vészhelyzet esetén is stabil, de megfelelő csapadékellátottság esetén 20 tonnát terem. A jó eredményhez kombinálni kell a hibrideket, megosztva ezzel a termelési kockázatokat, és bebiztosítva a pozitív pénzügyi mérleget a szezon végén.

A KWS TOP4 programban négy hibridet ajánlunk: a KWS HYPOLITO, a KWS FORTURIO, a KWS OLTENIO és a KWS GIRO hibrideket. Mind a négy hibrid a Magyarországon jellemző termelési körülmények között biztonsággal felülteljesít, a kombinációkkal pedig csökkenthetem a nagy terméskiesés kockázatát, és lehetőségem lesz kihasználni a kedvező évjáratok kiugró teljesítményét.

hibridek

Hogyan épül fel a kockázatmegosztási/kockázatcsökkentési szempontrendszer?

Érdemes az adott gazdaságban többféle éréscsoportból, azaz a FAO 300-as és a FAO 400-as csoportból is választani. Ennek jelentősége az, hogy az eltérő éréscsoportba tartozó hibridek eltérő időpontban virágoznak, mely által azt biztosíthatjuk, hogy néhány hőstresszes nap nem fogja az egész kukoricatermő területünkön csökkenteni a termést. Fontos egyébként a betakarítás időzítése miatt is, ami lényeges szempont az őszi munkacsúcsok idején.

Különböző terméskarakterisztikájú hibrideket érdemes választani. Olyan négyesfogata van a KWS-nek, amelyek mind jól szerepelnek a 6-8 tonna/hektáros sávban, és vannak többlet előnyeik, pl. kiugróan magas terméshozam jó körülmények esetén vagy ideális betakarításkori szemnedvesség.

Milyen "receptje" van a KWS-nek arra, hogy nyugodt lehessen a kukoricatermesztő?

A kockázat minimalizálása vezet a nyugalomhoz, aminek megvalósítása hasonló szemlélet követel ahhoz, mint amikor azt mérlegeljük, hogy az értékesítéskor felteszünk-e mindent egy lapra vagy inkább megosztjuk az értékesítést. A terményértékesítési kockázatot nagyobb pénzügyi tudatossággal, a termelési kockázatot pedig nagyobb agronómiai tudatossággal tudjuk csökkenteni.

Minden 4 tonna/hektár alatti termés katasztrófa, ez az, amit mindenképpen meg kell próbálni elkerülni. A helyes hibridkombináció segít ebben, a gondolkodáshoz az alábbi pontokon kell végigmenni:

  1. Mekkora terület van, mekkora területarányt szánunk a kukoricának 2025-ben?
  2. A kukoricatermesztésre kijelölt táblákon milyen terméseredmények születtek az elmúlt 10-20 évben?
  3. Milyen arányban fordultak elő a 6-8 tonna/hektár alatti és feletti eredmények? Mely eredmény volt túlsúlyban?
  4. Éréscsoport és hibridkarakterisztika kiválasztása – ebben kérje a KWS Magyarország területi képviselőinek segítségét!

KWS – az első számú alternatíva!


saaten-union

Lovász Ágota termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.

Egy gazdaságon belül többféle, eltérő FAO-számú kukoricahibrid választása jó stratégia lehet a hozam maximalizálására és a kockázatok csökkentésére törekvő termelők számára. A kártevők és betegségek megjelenése, a környezeti stressz évről évre változhat, és a hibridek diverzifikálása csökkenti a teljes terméskiesés kockázatát, mivel minden hibrid másként reagál ezekre a kihívásokra.

Az eltérő FAO-számú hibridek választása miatt egyszerűsödik a növényvédő szeres kezelések időben történő elvégzése is, hiszen jelentős munkaszervezési előnyökkel jár. Az eltérő virágzási időkkel lehetőségünk van elkerülni, hogy a teljes állományunk egy, napjainkra egyre gyakrabban jellemző aszályos időszakban virágozzon. A kisebb FAO-számú hibridek korábbi betakarítást tesznek lehetővé, alacsonyabb víztartalommal, míg egy hosszabb tenyészidejű kukorica magasabb hozamot tud biztosítani számunkra, különösen kedvező adottságú régiókban.

Az eltérő betakarítási időkkel csökkenthető az őszi munkacsúcs, és minimalizálhatjuk annak kockázatát, hogy a betakarítás során tapasztalt kedvezőtlen időjárás nagyobb termésveszteséget okozzon.

Portfóliónk legkorábbi tagja, a KABANERO (FAO 340) megnyerő habitusának, alacsony csőillesztésének, vékony csutkájának köszönhetően könnyen és jól ütemezhetően betakarítható, ezáltal az őszi hibridbúza-vetéseknek időben helyet biztosít. Erős gyökérzetének és stabil szárának köszönhetően a betakarítás megcsúszása sem csökkenti a termésmennyiséget, a kukorica biztonsággal aratható. A KABANERO magas termőképessége mellé gyors vízleadás társul.

saaten

A DUELING (FAO 390) kifejezetten alacsony hibrid, így a kevesebb szármaradványnak köszönhetően hatékonyabb lesz a tarlókezelés. A tavalyi GOSZ–VSZT–NAK posztregisztrációs kísérletben 16 t/ha-os eredményével újra bizonyított. Kompakt jellegének köszönhetően a kitettebb területeken, nagyobb széllökések esetén sem jellemző rá a megdőlés, és ez a tulajdonsága egyre hektikusabb időjárásunk következtében fokozottabb jelentőséggel bír.

dueling

A SAATEN-UNION új kukoricahibridje, az INDEM1012 (FAO 410) kifejezetten szemes hasznosításra alkalmas, magas terméshozammal rendelkezik alacsonyabb és magasabb potenciálú területeken is. Kiemelkedő termőképességét igazolja, hogy 2024-ben a Debreceni Egyetem potenciálkísérletében 18,18 t/ha termést ért el, valamint az IKR Agrár 8 vizsgálati helyszínének átlagában első helyen szerepelt 9,027 t/ha terméssel. A Magyar Kukorica Klub Top 20 fajtasoraiban, a középérésű csoportban 16 helyszín eredményeit összevetve pedig második helyezett volt 12,72 t/ha átlaghozammal.

indem

A KABARETTO (FAO 430) dinamikus korai fejlődési erélyének köszönhetően a csapadékhiányos tavaszokat is könnyedén átvészeli. Zöld száron érő típus, a csuhélevelek korai fellazulásából adódóan is jó vízleadási dinamikával rendelkezik, ami mellé stabilan magas termőképesség társul, A Debreceni Egyetem potenciálkísérletében 18,5 t/ha termést ért el.

kabaretto

Érjünk el közösen sikereket, és válasszon Ön is a SAATEN-UNION Hungária Kft. megújult kukoricaportfóliójából. Ha kérdése van, keresse területi képviselőinket, akik segítenek eligazodni gazdag vetőmagválasztékunkban.

További információk elérhetők a SAATEN-UNION kukoricahibridjeiről itt.


syngenta

Dr. Bódi Zoltán vezető fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.

Az elmúlt évek hektikus időjárás viszonyai okán, próbáljuk a kukoricatermesztést érintő negatív hatásokat elkerülni vagy tompítani. A vegetációs idő hossza az elmúlt 50 évben folyamatosan nő a térségünkben. Az 1970-es évek végén, a Menyhért Zoltán által szerkesztett Kukoricáról a termelőknek c. könyvben Makó környékén 1456, míg Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyék északi részein 1000 körüli hőegységgel lehetett számolni,  2024-es évben ezek az értékek már 2007 illetve 1700-1800 közötti hőösszeg értékekre módosultak. Ezen információk alapján termelési szerkezetünket érdemes átgondolni, az egész korai érésidőktől a középérésű szemes hibridekig – termőkörzetünk historikus csapadékellátottságát is figyelembe véve – meghozni a hibridválasztási döntéseinket. A szélesebb érésidő ésszerű használatával összeállított vetésszerkezet az időjárás okozta szélsőségek elkerülését és természetesen ezzel egyidejűleg a vetés és betakarítás időbeli széthúzását is megoldhatja.

kukorica

Fotó: Syngenta Kft.

A Syngenta Kft. kínálatában egyaránt megtalálható minden érésidő a fenti igények kielégítésére. Korai vetésre, korai betakarításra vagy akár másodvetésre (időjárás vagy előző kultúra okán) egyaránt van kínálatunk. Az igazi „100 napos” kukoricától (SY Hikari) kezdődően a FAO 300-as érésidő korai nagyteljesítményű hibridjeivel rendre elkerülhetőek a nyári aszályos periódusok.

Korai virágzásukkal, kiváló virágzásszinkronizációjukkal hamarabb megkezdhetik a szemtelítődési periódusukat, és kevésbé lesznek kitéve a szem abortálás és az ezerszemtömeg csökkenésének a későbbiekben. A magas teljesítmény adott a FAO 300-as csoport hibridjeinél, hiszen a NÉBIH kísérleteiben a legújabb SY Artos, SY Stacio hibridünk jóval meghaladta a sztenderdek átlagát. Az SY Torino, SY Solandri a Debreceni Egyetem Potenciálkísérletében néhány éve már szintén átlépték a 20 tonna/ha terméshatárt. Az SY Solandri kétéven keresztül elsőhelyezettként nem talált legyőzőre a Gosz-Vszt-Nak posztregisztrációs kísérleti sorozatában.

kukorica

Fotó: Syngenta Kft.

A FAO 400-as érésidő Syngenta hibridjei szintén mutatják a vegetációs hosszból származó előnyöket. A legnagyobb terméspotenciállal rendelkeznek, a tenyészidőszak hőösszegei maximálisan a rendelkezésükre állnak és ezzel párhuzamosan a vízleadási dinamikájuk is rendkívül gyors. Az SY Minerva a Gosz-Vszt-Nak kísérleteiben rendre 0,8 %/nap vízleadási dinamikával jelezte, hogy a szárítási költséget is alacsonyan lehet vele tartani. A fenti egyetemi terméspotenciál bajnok SY Evident hibridünk is rekord 0.97%/nap vízleadási dinamikát mutatott fel a 20,81 t/ha termésszintnél a 2024-es évben.

Hasonló magas termésszint melletti alacsony betakarításkori szemnedvesség-tartalommal lehet számolni az SY Mileston és SY Fabio hibridjeinknél is, melyek használatával már korszerű összetételű vetésszerkezetet tudunk megvalósítani.

A Syngenta szaktanácsadói, hibridválasztó applikációi (Cropwise Seed Selector) hatékony segítséget adhatnak az ország egész területén a vetésszerkezet kialakításában, tőszám és tápanyagutánpótlási javaslatokkal együtt.

KÖRKÉRDÉS programunkkal újra jelentkezünk hétről hétre. Olyan témákat helyezünk fókuszba, melyek a gazdálkodók számára támpontot adhatnak az inputanyag beszerzés terén, valamint az egyes agrotechnológiai kérdésekben.