Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évről évre segítséget nyújt a gazdáknak a megfelelő tűzvédelmi előírások betartásához, a gépek biztonságos munkavégzésre való felkészítéséhez. Teszik ezt a munkatársak személyesen, illetve írott anyagok segítségével. Korábban közzétett felhívásaikból, beszámolóikból szemezgetünk most.

Első szabály: a munka megkezdése előtt ellenőrizni kell a kipufogórendszert, mert a sérült illesztéseknél, lyukaknál kiáramló forró kipufogógáz lángra lobbanthatja a növényzetet. Az üzemanyag-ellátó- és olajtovábbító rendszereket is szükséges ellenőrizni, mert a kiszabadult kenőanyag, vagy üzemanyag könnyen tüzet okozhat. A munkagépek elektromos vezetékeinek szigetelését, rögzítettségét, az akkumulátor szigetelését szintén érdemes használat előtt ellenőrizni.

Nem szabad hagyni, hogy felforrósodjon

A forgó, súrlódó alkatrészeket pontosan kell beállítani és rendszeresen olajozni, zsírozni, mert ha felforrósodnak, meggyújthatják a munka közben rárakódott növényi törmeléket és akár az egész gabonatáblát. A kombájnokat földelőlánccal szereljük fel. A munkagépet tisztítsuk meg a rárakódott olajsártól, növénymaradványoktól, hogy azok ne gyulladhassanak meg.

Gabonatáblán, annak közvetlen közelében tilos a dohányzás, még a munkagépek vezetőfülkéjében is! Ha mindezek ellenére úgy látjuk, alakul a baj, valamilyen rendellenességet tapasztalunk, a géppel azonnal éghető anyagtól mentes (vagy legalábbis kevésbé terhelt) területre kell menni, azt a további használat előtt át kell vizsgálni, a hibát pedig megszüntetni.

tűz

Gondos, precíz odafigyeléssel minimálisra csökkenthető a tűzveszély – de persze, sajnos, még akkor is lehet baj – Fotó: Katasztrófavédelem

A betakarítási munkák másik, tűzvédelmi szempontból veszélyes eleme a bálázás. A bálázók – hasonlóan a kombájnokhoz – sok forgó-súrlódó alkatrésszel rendelkeznek, amelyek érintkeznek az igen alacsony gyulladáspontú szalmával. Ezért az ezek meghibásodásából, elhasználódásából adódó melegedés könnyen tüzet okoz. A bálázógépek is igen magas értéket képviselnek és a katasztrófavédelmi szakemberek tapasztalatai szerint nem ritka, hogy a kigyulladt bálázót nem sikerül az erőgépről lekapcsolni és együtt károsodnak a tűzben.

A betakarítás vége felé egyre több

Az adatok szerint a műszaki meghibásodás miatt kialakuló tüzek a betakarítási munkálatok végéhez közeledve egyre nagyobb számban jelennek meg.

A kezdődő, nem kiterjedt tüzek oltására általában elegendőek a kézi tűzoltó készülékek, amelyeket felülvizsgált állapotban és könnyen hozzáférhető helyen kell tartani a járművön. (Ezzel kapcsolatban hasznos tanácsok itt.) Munkaszünet idején az aratógépet, az erőgépet és az egyéb munkagépet a lábon álló kalászos terménytől, a tarlótól, vagy a kazaltól legalább 15 méter távolságra kell elhelyezni, éghető hulladéktól, növényzettől mentes területen. Ha ez a távolság nem biztosítható, akkor 3 méter széles védőszántáson kívül kell elhelyezni a gépeket.

Amennyiben az erő- és munkagépen, gépjárművön olyan karbantartás, javítás, amely nyílt láng használatával, vagy üzemanyag elfolyásával jár, gabonatáblán, szérűn és a rostnövénytároló területén nem végezhető.

Végezetül, de nem utolsósorban: az aratási munkálatokban részt vevő gépekre vonatkozó tűzvédelmi előírásokat az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 209. § tartalmazza. Ennek alapján az üzemeltetőnek a betakarítás megkezdése előtt KÖTELEZŐEN el kell végeznie a gépek tűzvédelmi felülvizsgálatát. A járművek megfelelőségéről szemle keretében győződik meg a hatóság.

A betakarítási munkák során használt, ötnél több mezőgazdasági járművet érintő műszaki ellenőrzés esetén annak tervezett időpontját 10 nappal előbb írásban jelentsük be a tűzvédelmi hatóságnak. A műszaki ellenőrzésről készült jegyzőkönyv 1 példányát a járművön el kell helyezni.