Éves szinten a hazai görögdinnye csaknem fele Békés vármegyében terem meg. A szakaszos ültetéssel és a fóliasátras dinnyetermesztéssel sok termelő kitolja a szezont, mert így ki tudják küszöbölni az időjárás viszontagságait, meg tudják védeni a kórokozóktól a termést, a folyamatos vízellátásról pedig csepegtető rendszer gondoskodik – írja a novenyvedoszer.hu

görögdinnye

Jónak ígérkezik az idei termés – fotó: pixabay.com

A korábbi növényházakban is görögdinnyét termelnek

A terméseken már most jól látszik, hogy jó minőségű és kiváló íztartalommal rendelkező görögdinnyékről van szó, hiszen szép a külsejük, kisimult a héjuk.

Békés vármegyében a korábbi növényházakat ma már dinnyetermesztésre használják, aminek eredményeképpen előbbre lehet hozni a hazai görögdinnyeszezon kezdetét és hamarabb lehet megjelenni velük a piacon

– mondta a Magyar Dinnyetermesztők Országos Egyesületének elnöke, Göcző Mátyás. Hozzátette: a fóliaházakon belül is használják a módszert, amelynek során az extrém hideg időjárás esetén fátyolfóliás borítást kapnak a növények, így nincsenek kitéve az időjárás viszontagságainak, jégesőnek, vagy a korai fagyoknak.

A betegségek elterjedésének megakadályozásában is segít a növényház, hiszen a csapadékos időjárás során megjelennek a különböző kórokozók, de a gombabetegségek az ilyen fedett helyen nem úgy terjednek

– fogalmazott Göcző Mátyás.

görögdinnye

Éves szinten a hazai görögdinnye csaknem fele Békés vármegyében terem meg – fotó: pixabay.com

A szezon széthúzására törekednek

Az elnök szerint a szezon kitolásában jelentős szerepe van a növényházaknak, ugyanis emiatt a módszer miatt a magyar dinnye két héttel korábban megjelenhet a piacon, amelyet majd követni tud a hagyományos, kinti nevelési módszer.

Azok a gazdák, akik az áruházláncokba szállítanak már régóta gondolkoznak a szezon széthúzásán, amelynek köszönhetően folyamatosan lehet egészen augusztus második feléig a dinnyeellátást biztosítani.

A nagyfóliás görögdinnye-termesztés más vármegyékben még nem terjedt el úgy, mint Békésben, de korai fajtákkal más gazdálkodók is próbálkoznak, jelentős sikereket elérve.

görögdinnye

A Nyírségben 200 hektárral nőtt a termőterület – fotó: pixabay.com

Van, ahol emelkedett a termőterület nagysága

Kedvező hír, hogy a tavalyi területek minden termesztőkörzetben megmaradtak, sőt a Nyírségben a tavalyi felvásárlási árakon felbuzdulva ismét fellendült a dinnyetermesztés. Ott a termőterület mintegy 200 hektárral növekedett, amely még több hazai dinnyét garantál a hazai vásárlóknak.