A DATAHOUSE adatai alapján az új traktorok első forgalomba helyezését illetően a március nagyon elmarad a 2019-es év teljesítményéhez képest, egészen pontosan 23 százalékos csökkenés látható.
Az adatok csak az elsőként Magyarországon forgalomba helyezett erőgépek darabszámait tartalmazzák, és nem szerepelnek közöttük az először más országban forgalomba helyezett, majd Magyarországra importált és honosított, nulla üzemórás traktorok forgalomba állítási darabszám adatai. Továbbá nem tartalmazza az ideiglenes „M” betűjelzésű, mezőgazdasági rendszámmal ellátott erőgépek forgalomba állítási adatait sem.
|
Előző cikkünk még a januári illetve a februári adatokat elemezve az erős kezdést méltatta, ami mögött egy markáns, 12 százalékos emelkedés áll. Ráadásul ez előző évi adatok alapján éppen márciusnak kellett volna igazán „berobbantania” a statisztikai cunamit, és az előző hónapok emelkedését figyelembe véve hoznia a legalább 400 új traktor forgalomba helyezését.
Ezzel szemben 2019 márciusához viszonyítva mínusz 82 darabbal kell számolnunk. Az persze kérdés, hogy mit hoznak majd az elkövetkező hónapok, melyeknek gazdasági teljesítményére vélhetően erősen rányomja bélyegét a koronavírus miatt hozott intézkedések sora. Valamint számolhatunk-e majd egy „vírus utáni” rendkívül erős vásárlási kedvvel, vagy mindenki az óvatosabb, tartalékolós utat választja majd. Nehéz jóslatokba bocsátkozni, így meg kell várnunk a szigorú, de igazságos számokat.
|
Ha a top 20-as listát nézzük, ami az első három hónapot egyben mutatja, már jóval kisimultabb képet kapunk, és a számok sem mutatnak óriási csökkenést, persze a gyártónként néhány darab könnyedén összehozza a márciusi számottevő negatív különbséget. Ahhoz, hogy tisztábban lássunk érdemes egy pillantást vetni a következő táblázatra, ami már kifejezetten a márciusi új traktorok forgalomba helyezését mutatja:
|
Ebből a listából már egyértelműen látszik a márciusi hónapban történt gyengülés. De szerencsére az előző két hónap pozitív teljesítménye még megfelelően kompenzál, sőt van olyan gyártó, aki még az év harmadik hónapjában is emelkedni tudott.
A John Deere ismét vezet, és a New Holland is szépen teljesít. Ugye a Fendt rendkívül jól kezdte az évet, viszont a márciusi darabszámmal már nem büszkélkedhet, de talán az előző két hónap tükrében ez még belefér a statisztikába. A Claas januárban és februárban is magabiztosan hozta az előző év számait, sőt most még rá is tudott erősíteni az eredményekre. Hasonló stratégiát követ a Solis, hiszen év eleje óta megállíthatatlan tempót diktál, és sikersztorit kovácsol a Zoomlion is, azonban a Case IH továbbra sem találja az elmúlt évek számait.