Milyen adottságokkal rendelkeznek a gazdaság tulajdonában lévő szántóterületek?
Területeink Biharkeresztestől Csökmőig helyezkednek el, három nagy tömbben. Talajaink alapvetően nehéz réti talajok. Úgy alakítottuk ki a vetésszerkezetet, hogy leginkább ősszel vetünk és kora nyáron aratunk. Őszi búza, őszi árpa és repce megy bele a télbe, tavasszal csak napraforgót vetünk, idén 528 hektárnyit.
Az idei termésátlagok szépen alakultak, 1000 hektár búza átlaga 8,44 t/ha, 682 hektár árpánál 8,9 t/ha, 580 hektár repcénél pedig 4,17 t/ha eredményt értünk el. A kukoricát pedig kerüljük… Alapvető tehát, hogy a termesztett növényeknek fagytűrőknek és hőstressztűrőknek kell lenniük, stabil termésátlagokkal kell rendelkezniük. A talajművelési rendszert úgy alakítottuk ki, hogy növényeinket minden tekintetben támogatni tudjuk vele. Mi a forgatás nélküli művelés mellett tettük le a voksot.
Väderstad TopDown 600 – fotó: Väderstad
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Minden egyes növényünkhöz minimum 30 cm mélyen műveljük a talajt a Väderstad TopDown kultivátorral napraforgó alatt pedig egy további 50-55 cm-es lazítást is végzünk. Tarlóművelésnél két Väderstad Carrier 650-es tárcsával dolgozunk, utána jön a TopDown, amiből két ötméteres és – idéntől – egy hatméteres munkaszélességű áll rendelkezésre. Ha már a gépeknél tartunk, akkor fel kell sorolni még a vetőgépeket is: egy Rapid 800-as és két darab Rapid 600-as vetőgép végzi a vetési munkákat a gazdaságban.
Miért ezekre a gépekre esett a választás?
Legelőször 2004-ben vásároltunk a svéd gyártótól, az azóta is működő 800-as Rapiddal indítottunk. Ennek volt meg az a direktvetőgép-képessége, amit jól tudtunk használni a mi nehéz talajainkon is. Mi igyekszünk a területeinket „lazábban” tartani, soha nem adjuk el például a szalmát, hanem bedolgozzuk a talajba. Így külön jó, hogy a Rapid mögötti gumikerekes hengersor jóval finomabban zárja a felületet, mint egy nagyon nehéz henger. Mivel 2200–2300 hektárt el kell vetni, kellett még két Rapid, a jó munkaszervezés érdekében. Október 15-éig be kell fejeznünk a vetéseket, így kell, hogy elegendő kapacitás legyen.
Az első TopDown kultivátorunkat 2012-ben vettük, akkor indult a forgatás nélküli művelés nálunk, majd 2015-ben a következőt. Hogy ősszel jól tudjunk vetni, ahhoz nyáron kell jól megművelni a talajokat!
Már három Rapid vetőgép dolgozik a gazdaságban – fotó: vaderstad.com
Hogy bírják ezt az elég komoly terhelést a gépek?
Nincs panaszunk, de az egyértelmű, hogy az eltelt idő és rengeteg munkaóra már látszódik a TopDownnál – itt főleg a vázra gondolok. 15-20 000 hektár van már az első TopDownban, amelyiknél még nem volt a szárnyaknak gyári erősítése, mint a 2015-ben vásároltnak. Az első gépünket ilyen szempontból a hazai forgalmazóval közösen erősítettük meg.
Milyen erőgép-igénye van a talajművelő gépeknek?
A két ötméteres TopDownt most is a Versatile traktoraink húzzák, a hatméteres a Case IH QuadTrack mögé van kötve. Fontos a megfelelő teljesítmény ahhoz, hogy legyen erőtartalék a gépekben, ha valahol megfogja a talaj, és tudjuk tartani a 30 cm-es munkamélységet is. Alapvetően nem hiszünk abban, hogy egy nagy erőgép és egy óriási munkaszélességű munkagép lenne az üdvözítő megoldás. Középerős rendszereket szeretünk, és mivel vannak jó gépkezelőink, inkább három gépkapcsolattal dolgozunk, mert ha egy kiesik, még mindig át lehet szervezni a munkákat, és két gép 0–24-ben el tudja látni a feladatot. Ez igaz a vetésekre és a betakarításra is.
Mennyire volt nehéz a kezelőknek megtanulni a vetőgép beállításait?
A TopDown és a Carrier rövidtárcsa üzemeltetése egyetlen gépkezelőnek sem okozhat gondot. A vetőgépnél a magyar nyelvű használati utasítást értő módon végig kell olvasni, és az első leforgatás után már megy a munka, nincs vele gond.
Szerző: Fodor Mihály
Amennyiben a Väderstad gépei felkeltették érdeklődését, a céget az alábbi elérhetőségeken tudja felkeresni:
Väderstad Kft.
2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
Tel.: +36 22 709 000
E-mail: infohu@vaderstad.com