Az EXXACT Robotics TRAXX Concept H2 nevű önjáró szőlőművelő gépnek a gáz- és dízelüzemanyaggal szemben nulla a károsanyag-kibocsátása, mert üzemanyagcellával működik, a munka hatékonyságának és a teljesítménynek a feláldozása nélkül.

robot

A TRAAX Concept H2 már nem ismeretlen, de immáron nullemissziós és szinte hangtalan – fotó: www.exxact-robotics.com

Újabb előrelépés a szántóföldi/ültetvényrobotoknál

Az EXXACT Robotics nagy meglepetése volt a World FIRA 2023 kiállításon, amikor bemutatta a világ első autonóm, hidrogén-üzemanyagcellás szőlészeti traktorát (vagy inkább robotját). Az EXEL Industries innovatív kutatóközpontjaként az EXXACT Robotics elkötelezett a merőben új agrárgép-technológiák fejlesztése mellett, és a TRAXX Concept H2 ezen erőfeszítések legújabb példája.

Nemcsak Franciaországban, de világszerte is egyre nagyobb az elvárás és a nyomás, hogy mielőbb számottevően csökkentse az agrárium is a szén-dioxid-kibocsátását. Ezen törekvés fontos része a zéró emissziós mezőgazdasági gépek fejlesztése, és az emberek ma már minden téren igyekeznek minimalizálni, vagy ha lehet, nullára csökkenteni a kibocsátásaikat.

Az autonóm eszközhordozó gépezet meghajtását kizárólag üzemanyagcella által termelt elektromos áram biztosítja, amit egy maximum 35 kWh teljesítményű pufferakkuegység tárol. A két gáztartályba valamivel több mint 9 kilogramm hidrogén tölthető, ami lehetővé teszi, hogy a TRAXX Concept H2 akár 12 órán át folyamatosan is működjön.

Ne felejtsük el, hogy a hidrogén-előállítás is gőzerővel a zöldmegoldások bevezetése felé halad. Továbbá az üzemanyagcellás megoldás viszonylag könnyű, és a gáztartályok gyorsan újratölthetők.

Mielőtt elindult volna a TRAXX Concept H2 fejlesztése, életciklus-elemzést végeztek a tisztán elektromos meghajtás és az üzemanyagcella között, vajon melyik teljesít jobban. A teljes élettartamra vetített kibocsátásaik nagyon hasonlóak voltak. Ezért végül a hidrogénes üzemanyagcellás koncepció fejlesztése mellett döntöttek

A TRAXX Concept H2 jelenleg prototípus fázisban van, és idén májusban, júniusban és júliusban kezdik meg a gyakorlati tesztelést a kiválasztott szőlősgazda ügyfelekkel. A cél az, hogy valós visszajelzéseket kapjanak az üzem- és munkabiztonságáról, felhasználói élményéről és a tankolási lehetőségekről, mielőtt az autonóm gépet előreláthatóan két-három éven belül piacra dobják.

Forrás: www.agricultural-robotics.com