Rohács Dániel, a nemrég alakult Magyarországi Drón Koalíció elnöke az IoT Zóna podcastjában nyilatkozott a koalíció céljairól és a jelenlegi drónhasználati helyzetről.
Gyorsan növekszik a hazai drónfelhasználó közösség – fotó: Pixabay
Hányan érintettek a hazai dróniparban?
A koalíció már 96 taggal rendelkezik, és ezen tagok között számos jogi személyiség, szervezet is van, így a hazai érintettek számát egyelőre megbecsülni is igen nehéz feladat lenne. Ráadásul nem is biztos, hogy minden felhasználó be kíván lépni, vannak bizonyára olyanok, nem is kis számban, akik örülnek majd a fejlődésnek és fognak élni a lehetőségekkel, de addig csendben kivárnak.
A koalíció mert nagyot álmodni
Ahogy Rohács Dániel a podcast műsorban elmondta, céljuk Magyarország vezető szerephez juttatása a drónos iparágban legalább a régióban, de akár egész Európában is, később pedig az, hogy hazánk majd a világ élvonalába is kerülhessen. Az elsődleges, hogy kialakuljon egy olyan jogszabályi környezet, amely elmozdítja a használatot a drón iparágban a fehér zóna irányába.
A koalíció törekvései között az is szerepel, hogy a hazai vállalkozások versenyképessége erősebbé váljon ebben az iparágban. Mi szükséges ehhez? Támogató program a magyar kis- és középvállalkozások és startupok számára, illetve egy jól meghatározott stratégia, amellyel ezek a célok elérhetővé válnak.
Rengeteg probléma van ma még, sok mindent kell egyszerre megoldani – tette hozzá Rohács. – Ezek a problémák különböző területekre oszthatók, és olyan természetűek, hogy mindegyikkel egy időben kell foglalkozni, és érdemes is, mert jelenleg nagyon nagy a potenciál ebben az iparágban.
A koalíció munkacsoportokat alakított ki, amelyek augusztus közepéig megkezdik a munkát.
A jelenlegi magyarországi drónhelyzet
A drónokat majdnem minden iparág használja vagy használni szeretné. Nem lehet egyetlen olyat sem kiemelni, amelyben a legpörgőbb a drónhasználat volumene.
Ehhez is egy olyan megfelelő jogi szabályozásra vár még az ágazat, amely legitimálja vagy egyszerűsíti a drónhasználatot, mert sok olyan terület van, ahol a feltételek még nem adottak, pedig igény lenne.
Mezőgazdasági drón és traktor együtt a szántóföldön – fotó: Pixabay
A mezőgazdaság az egyik legnagyobb felhasználási terület
Ez tény, de a mezőgazdasági lehetőségek kiaknázásához is jó néhány problémát kell még megoldalni. Nem lehet csak a drónokra koncentrálni, hanem a háttérben működő fejlesztésekre, támogató rendszerekre, támogató koncepciókra is nagy figyelmet kell fordítani. A drónok nem képeznek különálló "szigetet", nem választhatók el a fejlesztés és az iparág fejlődése szempontjából a felderítő és adatelemző eszközöktől.
A drónok elterjedésének GDP-befolyásoló hatása is lenne
Ha elterjednének ezek az eszközök, annak jelentős gazdasági hatása is jelentkezne. Bizonyára együtt járna pl. a mezőgazdaságban is a hatékonyság növekedésével, befolyásolná a GDP-t, de pontos számokat mondani most még lehetetlen.
Ennek két oka van:
- a peremfeltételek még nem tisztázottak,
- illetve az is kérdés, mit vesznek bele a számításokba: csak a direkt, vagy az indirekt módon csatlakozó vállalkozások teljesítményét is? Az alkatrészgyártóktól a fejlesztő cégeken át akár a társadalmi hozzáadott értékekig mindennek jelentősége lehet.
Az egyik drónos funkció a szerek kijuttatása – fotó: Pixabay
Gyorsan és gyakran változik a drónokkal kapcsolatos szabályozás?
Ez egy új iparág, így itt még nem a szabályozás változásáról, hanem a szabályrendszer kialakításáról lehet beszélni. Minden felhasználási terület a saját érdekeit tartja szem előtt, de természetesen minden szempontot egy egységes rendelkezésbe kell összegyúrni. Fontos, hogy olyan szabályrendszer alakuljon ki, amelyet a mezőgazdaságtól a csomagküldésen át a filmgyártásig minden szereplő úgy lát, hogy az támogató, az ő céljai realizálhatóak a szabályok betartásával. Ez nem könnyű feladat, de a koalíciónak is ez az egyik fő célja, hogy sikerüljön mindenki számára megnyugtató megoldásra jutni.
Ellenérdekelt csoportokat, lobbikat nem igazán lehet látni. Legfeljebb olyanokat, akik máshogy gondolják, hogy mi kellene szerepeljen a szabályozásban, de ez egy új iparág területén normális folyamat. A lényeg az, hogy végül mindenki megtalálja benne a számítását. – mondta Rohács Dániel – Ha valaki például mezőgazdasági munkálatokhoz kapcsolódóan szeretne repülni, akkor olyan szabályozás legyen, ami az ő területét is lefedi.
Az Európai Bizottság becslései szerint a pilóta nélküli járművekkel összefüggő területeken húsz év múlva akár százezren is dolgozhatnak majd a kontinensen.