Másfél évtizeddel ezelőtt a mezőgazdaságban is megjelentek a távoli felügyeletet biztosító eszközök. Ezek általában alkalmasak voltak a helymeghatározásra és néhány adat tárolására vagy átvitelére. Leginkább az üzemanyagtartály szintje és a gázolaj-felhasználás volt a mért jellemző. Ezt néha kiegészítette az üzemóra-számláló állása. Sok esetben már ezek az egyszerű készülékek is “megtakarítást” eredményeztek a tulajdonos számára.
Ma már nem számít különlegességnek a gépek adatainak távoli hozzáférése. A mobil hálózatok fejlesztésének köszönhetően a mezőgazdasági gépek munkavégzése során mért és tárolt adatok szinte azonnal elérhetők.A rendelkezésre álló technika
Egyre több gyártó egyre több gépébe alapkivitelben beépítésre kerül valamilyen távfelügyeleti eszköz. Néhány évvel ezelőtt ennek csak annyi szerepe volt, hogy a gépgyártók ellenőrizni tudták a garanciaesemények jogosságát, vagy elemezhették a meghibásodást megelőző jelenségeket. Ehhez szükség volt sok üzemi jellemző folyamatos figyelemmel kísérésére és az adatok átmeneti tárolására.
Ma már nem számít különlegességnek a gépek adatainak távoli hozzáférése – fotó: Pixabay
A gép hibajelzései, a beavatkozó egységek pillanatnyi pozíciója, az üzemi hőfokok, nyomások, a motorterhelés, a sebesség, az üzemanyag-felhasználás mind-mind fontos információvá váltak. Természetesen ez is komoly haszonnal járt a gépek fejlesztése területén. A kiépített rendszer összekötve egy helymeghatározó eszközzel már nagyon sok elemzésre alkalmas adatot tud szolgáltatni az üzemeltetőnek is. Ezért a gyártók (természetesen valamilyen térítés ellenében) hozzáférhetővé tették a gép tulajdonosának is ezeket.
Mire használhatók az adatok?
A képződött helyspecifikus adatok alapját képezik a gazdálkodásnak. Aki elhatározta és belefogott a gazdálkodásnak ebbe a formájába, hamar láthatta, hogy mennyi előnnyel járhat a rendszer kiépítése. Amiről a beszélgetéseken, az oktatásokon és konferenciákon is kevés szó esik, az a munkaszervezés támogatása a fent említett eszközök segítségével, a létrehozott adatok alapján. A saját munkádat is képes vagy elemezni, és a költségeket így könnyen csökkentheted, vagy láthatod, mit kell kifizettetni a megrendelővel.
A grafikonokból, a térképekből és a táblázatokból eléd tárul a valóság. Lehet, hogy te magad is megdöbbensz azon, hogy mennyi lehetőséged van a spórolásra!
Egyszerűen csak egy kicsit jobban át kell gondolni a szervezést, és a lehetőségekhez képest minimalizálni a ráfordításokat. Láthatod, hogy mi nyereséges, és mely tevékenységek azok, amelyek nem termelnek profitot, csak veszteséget.
Csak egy apró példa, hogy lásd, mire is gondolok:
A nagy kirándulás
Bérmunkát vállal a gazda. Műtrágyát kell kiszórni az egyik kedves ügyfél két táblájára. Jelen esetben sem a növényi kultúra, sem a kijuttatott anyag és még a mennyiség sem érdekes. Amit mutatni akarok neked, az a gázolajról, az időről és a ráfordításokról szól. Elvállalta, hát akkor meg kell csinálni.
Reggel megtankolnak a gépek. Az egyik traktor a hátán cipeli a műtrágyaszórót, a másik pótkocsit húz maga után, ami meg van rakva a szükséges anyaggal. Elindulnak hát, hogy hamar kész legyen, hiszen délután más dolga lesz a személyzetnek. Nem sokkal ebéd előtt vissza is érkezik a csapat, teljesítették a küldetést.
Kora délután letöltésre kerülnek az adatok, lehet elemezni a táblázatot. Sajnos csak az egyik gépen elérhető a rendszer, de ebből is sok minden kivehető.
Az elvégzett munka: 25 hektáron tápanyag-utánpótlás. A felhasznált idő négy óra. Az utazás egy órát és 19 liter gázolajat vett igénybe. A tényleges munkavégzésre fordított idő 2 óra, közben a gép elfüstölt 21 liter üzemanyagot. Alapjáraton pöfögött a traktor egy órán keresztül. Ennek nagy része a tankolás, de lehet, hogy a kezelő más szükségletei is beletartoznak ebbe az időbe. Az alapjárati üzemről ide kattintva olvashatsz bővebben.
A lenti képen láthatod, hogy mekkora utat tesz meg a csapat a két táblán elvégzett munka érdekében, és a rendelkezésre álló adatok közül is feltüntettem, amelyek most érdekesek lehetnek.
A nagy kirándulás – A szerző felvétele
Összességében felmérhető: a küldetésben rész vett két traktor, két kezelő. Ennek üzemanyag- és bérköltsége van, ami könnyen számítható, de legalább jól megbecsülhető. A kapott értékhez hozzáadhatod még a berendezések amortizációját is, amely hosszabb távon, mondjuk, éves szinten nem elhanyagolható érték. Végül a bérmunka díjazásából a számított költségeket kivonva megkapható a nyereség. Ha a nap végén összegzed a munkát, és csöppet utánaszámolsz, hamar kiderül, hogy megérte-e vagy sem.
Sikeres szervezést, hatékony munkát kívánok!
Fecsó Gábor