A magas és kiszámíthatatlan inputalapanyag-árak, valamint a Green Deal keltette kihívásokra adott válaszként a Kverneland, a Kölni Alkalmazott Tudományok Egyetemével karöltve, kifejlesztette a PUDAMA rendszert az Optima szemenkénti vetőgépeire.

Az alapelgondolás alapjául a „hozzuk ki a maximumot” immáron klasszikusnak mondható szlogenje is állhatna és valóban, a cél annak meghatározása volt, hogy megtalálják azt a határt, ameddig le lehet csökkenteni a kijuttatott műtrágya mennyiségét, a terméshozam csökkenése nélkül. Ezt pedig csak célzott, szakaszos kijuttatással lehet megvalósítani. A „hogyan” kérdésre pedig, az oda juttassunk műtrágyát, ahová vetőmagot is tettünk ésszerű, és egyben legegyszerűbb választ adták a fejlesztők, ami több év szántóföldi tesztjei eredményein alapszik.

Dr. Max Bouten, a Kölni Alkalmazott Tudományok Egyetemén végzett kutatása alapján bebizonyosodott, hogy a PUDAMA rendszerrel 25% műtrágya mennyiséget tud a gazdálkodó megspórolni, a hagyományosan, sorba kijuttatott műtrágya rendszerrel összehasonlítva, a terméspotenciál változása nélkül. Ez a gyakorlatban úgy értendő, hogy ha a gazdálkodó 150 kg/ha műtrágyát kíván kijuttatni vetés közben, akkor a szakaszos kijuttatás eredményeként elegendő lesz 112,5 kg/ha mennyiséget kijuttatni. A PUDAMA hatékonyabban használja fel az erőforrásokat, és hozzájárul a növényi alapú élelmiszerek fenntarthatóbb előállításához, valamint a talaj, a víz és a levegő védelméhez.

De miben különbözik ez a rendszer a hagyományos rendszerekhez képest?

A PUDAMA rendszer felépítését tekintve hasonló a hagyományos rendszerekhez. Az adagoló elemtől légrásegítéssel jut a csőrendszeren keresztül a műtrágya a csoroszlyához. A szakaszos kijuttatáshoz azonban szükség van egy szerkezetre, ami összegyűjti a műtrágyát, a megfelelő adagolási pillanatig. Ez a valóságban egy kefés szerkezettel valósul meg, ami a műtrágyacsoroszlya felett kapott helyet. Innen, a vetőgépen lévő sűrített levegős tartályból érkező „nyitó” légáramlat nyitja a kefés szerkezetet, és juttatja a műtrágyát a barázdába, a mag érkezési helyétől 5 cm-rel eltolva, és 5 cm-rel a vetési mélység alá. Az indító légáramlat a magellenőrző szenzorral van szinkronizálva, a pontos kijuttatás érdekében.

A műtrágyaadagoló egység már adott volt, hiszen a Kverneland szemenkénti vetőgépei eddig is felszerelhetőek voltak hidromotoros adagolással, ami alkalmassá tette a gépet, térkép alapján történő, változó dózisú kijuttatásra.

Az új koncepció ezen a már jól bevált alapon nyugszik, az adagolást a hidraulikus adagolóegység látja el. Az új koncepció egy új műtrágyacsoroszlya megvalósítását is szükségessé tette. A hagyományos kéttárcsás műtrágyacsoroszlyáról lekerült a második tárcsa, és a pontos mélységtartás érdekében kapott egy mélységtartó kereket, hasonlóan a vetőkocsi mélységtartó mechanizmusához. Az egy tárcsás kivitel kisebb talajbolygatása, nedves körülmények között is pontos mélységtartást tesz lehetővé.

A PUDAMA rendszer elsőként a Kverneland Optima TF Profi SX vontatott, nyomott levegős, nagy sebességű vetőgépére lett optimalizálva, ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a rendszer alkalmas 25 műtrágya folt/másodperc kijuttatására, vagyis 15 km/h-s sebesség feletti vetést tesz lehetővé.

Ennek az innovációnak az elismeréseként a PUDAMA elnyerte az NRW Efficiency Award 2021 díjat az erőforrás-takarékos termékfejlesztésért, a környezetbarát gyártásért és a termék élettartama alatti csökkentett környezetterhelésért, valamint az átfogó újrahasznosíthatóságért.

A Pudama rendszer immáron elérhető a 8 soros vontatott TF Profi SX vetőgéphez, és a függesztett, paralel hidraulikus csukású Optima F vetőgéphez.

Hazai tapasztalatok

A Tomelilla Kft., a Kverneland hazai importőre a 2024-es év áprilisában három különböző helyen végzett kukorica kísérletezést. Kettő ezek közül Baranya vármegyében (Boda, Kacsóta), egy pedig Somogy vármegyében (Zimány) zajlott.

A szántóföldi kísérletek mérete 10–30 ha között változott. Mindegyik kísérleti helyen különböző fajta került elvetésre, különböző műtrágyákkal és eltérő kijuttatási dózisokkal. A vetésmélység 5–6 cm volt. A környezeti feltételek a vetés idején mind a három helyen optimálisak voltak. Az 1. ábrán a kísérletkiosztás látható, 4 ismétlést végeztünk, ismétlésenként 7 eltérő kezeléssel. Egy kezelés 2 gépalj, azaz 16 sort jelent.

1. ábra Kísérletkiosztás, 4 ismétlés, 7 kezelés

1. ábra Kísérletkiosztás, 4 ismétlés, 7 kezelés – forrás: Tomelilla Kft.

Bodán a vetés 2024.04.06-án történt, az itt kijuttatott műtrágya mennyisége 100 kg/ha volt. Ezt követően 2024.04.08-án Zimányban történt a vetés, itt 200 kg/ha műtrágya került kijuttatásra. 2024.04.10-én pedig Kacsótán is elvetésre került a kísérlet 100 kg/ha műtrágya dózis kijuttatása mellett.

A Kverneland Group és a Tomelilla Kft. munkatársai a PUDAMA vetőgép tesztje után. Forrás: Tomelilla Kft.

A Kverneland Group és a Tomelilla Kft. munkatársai a PUDAMA vetőgép tesztje után – fotó:  Tomelilla Kft.

A betakarításra 2024.08.29-én került sor Bodán és Zimányban, majd 2024.09.09-én Kacsótán. A három kísérlet összesített %-os adatai a lentebbi ábrán találhatóak meg. Látható, hogy mind az 50%-os PUDAMA, a 75%-os PUDAMA és a 100%-os PUDAMA műtrágya kijuttatással elért terméshozam meghaladta a kontroll (hagyományos, sorban történő műtrágya kijuttatás) eredményét.

Ezen eredmények nagyfokú összhangban vannak a németországi tapasztalatokkal. A kísérlet eredményei megmutatták, hogy a 2024-es évben ezeken a területeken 25%-os műtrágya mennyiség csökkentése mellett is elérhettük a hagyományos, 100%-osan sorban történő műtrágyakijuttatás eredményeit.

3. ábra A hazai kísérletek eredménye – forrás: Tomelilla Kft.

Összegzés

A hazai tapasztalatok alátámasztják a Kverneland eredményeit. Annak ellenére, hogy a 2024-es év nyarát a csapadékhiány és a szélsőséges meleg jellemezte, a PUDAMA technológia tökéletesen és eredményesen bizonyított a hazai körülmények között.

Köszönetnyilvánítás

Köszönetet szeretnénk mondani a kísérletekhez nyújtott segítségükért a bicsérdi B-Aranykorona Kft. , a kacsótai Kacsóta Papp Művek Kft. és a zimányi Farkas Kft. vezetőinek és munkatársainak.

Szerzők: Borsiczky I, Mészáros R, Milics G, Papp Z

Indexkép: Tomelilla Kft.