Valószínűleg jót tett az iparágnak az is, hogy 4 év után újra megrendezhették a németországi Hannoverben az Agritechnicát, a világ legnagyobb mezőgazdasági gépkiállítását, melynek magyarországi hivatalos online médiapartnere hírportálunk lehetett. A kiállításra rekordszámú, 470 000 látogató volt kíváncsi. A teltházas kiállítási területen 24 csarnokban 52 országból 2812 kiállító mutatta be innovációit és legújabb termékeit. Teljes palettáról beszélhetünk, a traktoroktól, a talajművelési és vetési megoldásoktól kezdve a permetezőgépeken át a kombájnokig, olyan újdonságokkal, mint az autonóm és automatizált rendszerek, a szántóföldi drónok és robotok. Éppen ezért az idei gépújdonságok nagyjából egybeesnek az Agritechnica újdonságaival.


2023-ban született jó pár nagy dobás az agrárgépgyártásban. Gondoljunk csak a New Holland CR ikerrotoros kombájnjára (mely az Agritechnica Innovációs Díjának aranyérmét érdemelte ki), a márka T4 Electric Power teljesen elektromos traktorára, a T7.270 Methane Power (biogáz) erőgépére, a STEYR Hybrid CVT traktorára, vagy a CASE IH kombájnokra konstruált új előretekintő előtolásos radarrendszerére – utóbbiak mind ezüstérmesek lettek.

gépek

Arany színben pompázott az Agritechnicán a New Holland CR ikerrotoros kombájnja – fotó: agroinform

S akkor ott van még a Case IH Farmall 75C Electric erőgépe, mely teljesen elektromos meghajtású és autonóm funkciókkal rendelkezik. Természetesen, az említettek mellett még más, elsősorban munkagépek üzemeltetését forradalmasító technikai megoldás volt versenyben a díjért – az elismerésben részesített fejlesztések itt tekinthetők meg.

Apropó, elismerés: rengetegen megcsodálták a Kalverkamp újdonságát, a NEXAT nevű többcélú, dízel-elektromos meghajtású, autonóm mezőgazdasági gépet, mely 6-tól 24 méterig terjedő munkaszélességben tud dolgozni. Az alapgép a talajműveléstől kezdve a vetésen át a növényvédelmi és betakarítási munkálatokig bezárólag számos célra használható az adapterek cseréjével. A gép navigációs megoldásai révén képes mindig ugyanabban a keréknyomban járni, jelentősen csökkentve ezzel a talajterhelést.

gépek

A NEXAT a jövő gépfejlesztéseinek egyik iránya lehet – forrás: agroinform

A John Deere itt mutatta be első alkalommal elülső fülkés önjáró permetező szériáját, a John Deere 300M-et. Az idei év újdonságai között fontos megemlíteni még a szintén 2023-ban piacra került legerősebb Case traktort, a Case Steiger 715 Quadtracot. A monstrum 715 lóerővel (rövid ideig 778 LE csúcsteljesítmény) bír az új 16 literes motorjának köszönhetően.

A Claas sem maradhat ki a sorból: júliusban mutatkozott be a nagy nevű márka nehéztraktora, a Xerion új, 12-es szériája. A Xerion 1993-ban lépett be a Claas kínálatába, a Xerion 2500 traktor formájában az addigi legsokoldalúbb nagy teljesítményű erőgép került a portfólióba. Az új Xerion minden eddiginél nagyobb teljesítményre képes 650 lóerős, Stage V normás, hathengeres, biturbós Mercedes motorjával, amely már 1300-as fordulaton képes maximális nyomatékot adni. A traktorok az új CEBIS fedélzeti elektronikával szereltek, amelynek része a CEMIS 1200 terminál és CMOTION kartámaszos vezérlőpult és multifunkciós joystick. A fülkében pedig személyautós kényelem szolgálja a komfortos munkavégzést.

gépek

Az új Xerion minden eddiginél nagyobb teljesítményre képes 650 lóerős motorjával – forrás: claas

Szintén a kiállításon debütált a Deutz-Fahr új 6-os szériájú traktora, a Massey Ferguson 9S szériája és a Kubota új MR 1000A Agri Robo KVT traktora. Utóbbi már ajtónyitás a mezőgazdasági gépek jövőjének, hiszen a Kubota újdonsága autonóm traktor.

Számos autonóm erőgép is bemutatkozott 2023-ban: gondoljunk csak a Case IH, a Lemken és a Krone , vagy a KUHN önálló működésre képes erőgépeire.

Arra még nincs általánosan elfogadott definíció, hogy mi különbözteti meg az autonóm rendszert a teljesen automatizálttól. A meglévő eszközök, például műtrágyaszórók, vagy növényvédő permetezőgépek automatizálása azonban megteremti a teljes autonómia alapját. Az autonóm traktorok és munkagépek a nem túl távoli jövőben felválthatják a mai, "nem intelligens" traktor-munkagép kombinációkat. Az áttérés már folyamatban van, melyben innovatív érzékelő- és robotikai technológiák, de még nem feltétlenül teljesen autonóm rendszerek támogatják a mezőgazdasági munkát.

gépek

Az autonóm traktorok és munkagépek már a nem túl távoli jövőben felválthatják a mai, "nem intelligens" traktor-munkagép kombinációkat – forrás: lemken

Sok esetben azonban a terepi robotok még nem tudnak versenyezni a hagyományos technológiával teljesítmény tekintetében, de előbbiek előnye az éjjel-nappali munkának köszönhető jelentős megtakarítási potenciálban rejlik. A robotok idővel képesek lesznek lényegesen nagyobb kihívást jelentő feladatok elvégzésére is, ugyanis a mesterséges intelligencia (AI) lehetővé teszi számukra, hogy érzékeljék környezetüket, feldolgozzák az észlelteket, és önállóan oldják meg a feladatokat és problémákat. Az autonóm gépek jogi jóváhagyásának központi kérdése azonban még mindig nyitott. Egy európai irányelv ugyanis előírja a veszélyek biztonságos kizárását, a gyártók számára pedig hogy kétséget kizáróan igazolják a felügyelet nélküli gépek biztonsági rendszerének hatékonyságát a terepen. Továbbá a gépek autonóm közúti áttelepülése szintén megoldatlan.


Nagyot lépett idén és léphet előre a következő időszakban hazánkban is a dróntechnológia, mely rengeteg előnyt hordoz magában az agrárium számára: például a gépekkel a permetezést olyankor is el tudják végezni a szakemberek, amikor a hagyományos technológia korlátozottan áll rendelkezésre. A szenzoroknak, térképező- és tervkészítő szoftvereknek hála, a munka hatékonysága nagyobb, mint előbbinél, ez pedig mind időben, mind költségoldalon megmutatkozik.

gépek

A dróntechnológia már most is népszerű, ez csak erősödni fog a következő években – forrás: pixabay

S hogy mi várható 2024-ben?

Bizonyosan az autonóm megoldások, a robotok erősödése, terjedése, a drónhasználat jelentős bővülése, a no-till technológiához kapcsolódó gépipari fejlesztések számának növekedése.


A mezőgazdasági géptechnológiában a fejlesztések fontos célja a hatékonyság növelése, hogy adott gép több műveletet végezzen egy menetben, a gabonavető gépek esetén előtérbe került a mulcsvetőgép-technológia, ahol gyakorlatilag minden az előbbi szellemében történik. A tarlóhántásnál is csökkenthető a menetszám, a szárzúzás és az aprítókéses tárcsázás szintén megoldható egy menetben. A másik megoldás a munkaszélesség növelése; de végülis mindkettő a kevesebb taposást és a költségek csökkentését célozza.

Napjainkban tehát ez a szó: költséghatékonyság, mindent felülír és mindennél fontosabb.