A jelenlegi üzemanyagcellák nem éppen olcsók, viszonylag nagy méretűek és nehézkesek, sőt jelenlegi konstrukciójuk miatt nehéz "formázni", a lehetséges felhasználók egyéni igényeihez szabni azokat. Mindezek hátráltatják az elterjedést, az alkalmazhatóságot, míg a most bemutatásra kerülő változat akár számos új terület előtt is megnyithatja az alkalmazás lehetőségét, mint például a mezőgazdasági gépek vagy szántóföldi robotok esetében.

üzemanyagcella

Az üzemanyagcellák merőben új generációja nagy áttörést hozhat – fotó: www.sunhydrogen.com

Technikai áttörés előtt?!

A kaliforniai székhelyű SunHydrogen bemutatta a nanorészecske-alapú zöld hidrogéntechnológiát alkalmazó üzemanyagcellájának prototípusát, amely a remények szerint versenyképes költségű hidrogéntermelést tesz lehetővé, és remélhetőleg stabil megoldás lesz.

Az egység a vállalat által szabadalmaztatott katalizátort, fényelnyelőt és membránintegrációs egységet foglalja magába. A cég szerint a befoglaló ház könnyű, merev és moduláris anyagokból készül, hogy lehetővé tegye a tömeggyártást és a méretezhetőséget egyaránt.

Dr. Syed Mubeen, a SunHydrogen tudományos igazgatója elmondta, hogy egy-egy SunHydrogen-panelen belül mikroszkopikus nanorészecskék milliárdjai hasítják szét a vizet molekuláris szinten, hogy hidrogént és oxigént állítsanak elő. Egy jövőbeli hidrogéntermelő üzem vagy farm számára az egységeket jóval nagyobbra méreteznék, hogy egy nagyobb teljesítményű csoportot alkossanak. Lényegében a prototípus a technológia és az egység egy kisméretű változatában készült.

A prototípus létrejötte újabb mérföldkövet jelent a nanorészecske-technológia kereskedelmi forgalomba hozatalához vezető úton.

Forrás: www.h2-view.com