A német Horsch vállalat Brazíliát, ezen belül is a Bahia Farm Show-t választotta Luís Eduardo Magalhãesban, Bahia államban a Gantry RO G 500 autonóm vetőgép világpremierjének helyszínéül.
Nem, nem vontatott eszköz, ez bizony önjáró vetőgép a Horschtól – fotó: www.horsch.com
Sok minden kellett hozzá
A projekt valójában már 20 évvel ezelőtt elkezdődött, azonban sok minden hiányzott hozzá. A megvalósuláshoz kellett az informatika jelentős fejlődése, számtalan különféle értékelők, kamerák, kellő sebességű és kapacitású adatátvitel (5G) és számos más, az agrárgazdaság és a jármű-autonómia területén alkalmazott csúcstechnológia létrejötte.
Az első gyakorlati tesztek már 2022 második felében elkezdődtek az északkelet-brazíliai Matopiba régióban (Maranhão, Tocantins, Piauí és Bahia), ahol szójaültetvényeken dolgozott a teljes technológiai rendszer hitelesítése, jóváhagyása érdekében.
A Horsch RO G 500 egy önjáró vetőgép, amely képes autonóm módon végighaladni az előzőleg számítógépen megtervezett útvonalakon. Ez lehetővé teszi a Horsch számára, hogy jelentős lépéseket tegyen a teljes automatizálás és az autonómia felé a szántóföldeken.
Autonóm vetőgép
A Horsch RO G 500 központi meghajtóegységgel rendelkezik, amely a vázszerkezet felső részén kapott helyet a két nagy magtartály között. A gépnek 4 hajtott kereke van, elöl 11, míg hátul 4 méteres nyomtávolsággal. Ezzel a nagy méretű kerékelrendezéssel csak egyszer halad át az előirányzott soron, megakadályozva a talajtömörödést, főleg nedves talajon. A két központi vetőmagtartály összkapacitása 12.000 liter.
A fenti konstrukciót kimondottan szója vetésére fejlesztették ki, ahol a nagy térfogatú magtartályok előnyösek a munka hatékonyságának növelése érdekében, jelentősen csökkentve az újratöltéshez szükséges időt.
A meghajtóegység alá a már ismert Horsch Maestro széria vetőberendezését szerelték, összesen 24 méter munkaszélességgel. A dupla V-tárcsák a mélységhatároló kerékkel biztosítják a pontos vetőmag-elhelyezést és a vetésmélység folyamatos fenntartását.
Munkaszélesség akár 36 méterig
A Horsch Gantry kialakítása számos előnyt is tartogat: a csoroszlyákhoz és tömörítő tárcsákhoz szükséges terhelést nagyon hatékonyan lehet a vetőmagtartályokkal és a meghajtó aggregáttal ellátott vázszerkezetről a vetőszerkezetekre átvinni és a teljes munkaszélességben egyenletesen elosztani. A vázszerkezet magassága pedig lehetővé teszi, hogy a vetőszerkezetek a talaj és domborzat egyenetlenségeit is lekövessék.
A Horsch RO G 500 vetőgép-koncepciót úgy tervezték, hogy akár 36 méteres munkaszélességet is lehetővé tegyen. Ezenkívül lehetőség van a nyári és téli vetőberendezések cseréjére is.
Az óriás önjáró vetőgép számos gyakorlati előnnyel jár, és már a továbbfejlesztésén is dolgoznak – fotó: www.horsch.com
Miért éppen Brazília?
A Horsch vezetői szerint Brazília rendkívül érdekes kiindulópont a Gantry számára, mert az országban egyre nagyobbak a megművelt területek, és amikor évente két betakarítás van, akkor van értelme egy önjáró vetőgépnek.
A Horsch Gantry RO G 500 fejlesztését kiemelt projektként folytatják. A GPS-technológia és a nagyobb hatékonyságot szolgáló jobb munkamenet-tervezés mellett az esetleges akadályok felismerése és a munkakörnyezet biztonsága is a középpontban van. Ennek érdekében számos technológiát tesztelnek és értékelnek ki: főleg a robot optimális integrálását az operatív munkafolyamatokba.
Új és modern működés
Egy autonóm gép alkalmazásának lehetősége például abban rejlik, hogy a mezőgazdasági dolgozók számos más feladatot is el tudnak látni, miközben dolgozik. A Horsch Gantry gyakorlati alkalmazásában a hangsúly elsősorban az autonómián és a logisztikán van.
Számos mezőgazdasági régióban egyre nagyobb kihívást jelent a fiatal mezőgazdasági dolgozók megtalálása, alkalmazása.
Az autonómia azzal az előnnyel jár, hogy digitális eszközökkel, például okostelefonokkal és táblagépekkel – az agronómiai szakértelmet kihasználva – rendkívül fejlett rendszereket lehet működtetni, és ezáltal egy új és modern működési modell jön létre a mezőgazdaságban.
Forrás: www.futurefarming.com