Ha van kertünk, akkor ott általában van paradicsom is, hiszen a paradicsom termesztésére szánják rá magukat legszívesebben még a legkevésbé gyakorlott kertészek is. Sőt, ha nincs kertünk, de van egy balkonunk, a paradicsom általában ott is helyet kap. Ugyanis igazán finom, egészséges, és a nyár elképzelhetetlen nélküle. Ráadásul a termesztése igazán egyszerű, ha tudjuk, mire van szüksége.
A paradicsomnak pedig ezer felhasználási lehetősége van. Akár egy finom szendvics mellé, akár a lecsóba téve, vagy csak úgy, magában elfalatozva, egy kis sóval, igazán kiváló. Az íze pedig egyértelműen akkor a legjobb, ha frissen szedtük.
Azonban előfordul, hogy nem egészen olyan lesz a termés, mint amilyenre számítottunk. Habár kicsit kisebb, kicsit savanyúbb, attól még a miénk. De nem kell, hogy megalkudjunk, hiszen mint mindennek, a megrepedt, vagy a csak félig beérett paradicsomnak is megvan az oka, amely ellen könnyedén tehetünk. A legjobb persze a megelőzés, de ehhez ismernünk kell, melyek azok a hibák, amelyek idáig elvezettek. Ha pedig már tisztában vagyunk ezekkel, egészen biztosan nem fogjuk azokat újra elkövetni, amiért a paradicsom is, és mi is, hálásak leszünk.
A szép, piros paradicsom nem varázslat útján kerül a kertbe. Tehetünk érte. Fotó: Shutterstock
A paradicsom repedésének okai
A megrepedt paradicsom nem csak esztétikai problémát jelent. A repedéseken keresztül ugyanis különböző baktériumok és gombás fertőzések juthatnak be a termés belsejébe, és a kártevők is jóval könnyebben érik el azt. Így a termés nagyon hamar rothadásnak fog indulni. Tehát érdemes megtudni, mi idézi elő a repedést, és megelőzni azt.
1. A hőmérsékletingadozások, különösen tavasszal, nagyon nincsenek jó hatással a paradicsomra. Éppen ezért érdemes mulcsot alkalmazni a paradicsom esetében, hiszen ez megvédi a gyökereket a hidegtől, a nedvességet is tovább megőrzi, és számos betegséget tud megakadályozni. Például azt is, hogy az érett paradicsom berepedjen.
2. A túl sok csapadék is okozhatja a paradicsom repedését, azonban az is, ha túlságosan kevés vizet adtunk neki. A repedést ilyenkor a vízhiány váltja ki, ugyanis, ha a növény nem jut elegendő vízhez, akkor a bogyó veszít a nedvességtartalmából, és felreped a héja. Ahhoz lehetne hasonlítani, mint amikor a kezünk nagyon ki van száradva, és kirepedezik.
3. Se túl sok, se túl kevés vizet ne adjunk a paradicsomnak. Ha rendszeresen öntözzük, és nem hagyjuk a pangó vízben állni, de kiszáradni sem, nagyon kevés lesz az esély arra, hogy a paradicsom megrepedjen.
4. Az is fontos, hogy ne csak vizet, hanem kellő mennyiségű tápanyagot is juttassunk a paradicsomnak, azonban ezzel is legyünk nagyon óvatosak. Mindig a felhasználási útmutató szerint adagoljunk, hogy se alul, se túl ne tápláljuk a növényt.
Ha piros lett a paradicsom, de a belseje még zöld
1. A legtöbb esetben a paradicsom belülről kifelé érik. A zöld szín a klorofilnak köszönhető, amely lehetővé teszi a növény számára, hogy a fotoszintézis során a napfényből energiát nyerjen. Ahogy a mag érik, úgy keményedik meg a külső rétege, azonban amikor még éretlenek a magok, akkor lehetnek zöld színűek. Tehát, ilyenkor valószínűleg nem jól ítéltük meg a külseje alapján, és még hagyni kell érni.
2. De akár stresszhatás is okozhatja, ha a kívülről szép, érettnek tűnő paradicsom belül bizony még éretlen. Akár egy huzamosabb ideig fennálló aszályos időszak, vagy egy túlságosan eső idő is okozhatja, hogy a paradicsom nem fejlődik megfelelő mértékben. Ekkor ugyanis a növény nem tudja megfelelő módon hasznosítani a számára biztosított tápanyagokat, így kemény marad, és belül zöld.
Azonban ezekben az esetekben sem kell hagyni magunkat. A mulcsozás ugyanis itt is segítségünkre jöhet. Segítségével meg tudjuk védeni a paradicsom gyökereit a kiszáradástól és a hirtelen hidegtől is.
3. A kálium hiánya is okozhatja a belül zöld, kívül piros paradicsomot. Azonban ilyenkor általában a külseje sem szép, érettnek tűnő piros, hanem többnyire zöld foltokkal tarkított.
4. A liszteskék is képesek olyan anyagokat juttatni a termésbe, amelyik megakadályozzák, hogy az be tudjon érni. Ekkor azonban kívülről is látszik, hogy baj van, hiszen a paradicsomnak ilyenkor fakó a héja, és általában nem piros, hanem sárgás színű. A liszteskék ellen sárga, ragadós lapokkal védekezzünk, továbbá a megfelelő tápanyag ellátással a növény meg tud erősödni, és így jóval több esélye van leküzdeni a különféle kártevők és betegségek támadásait.
Az érett paradicsomnak nem zöldek a magjai. Fotó: Shutterstock
Erre ügyelj, ha egészséges paradicsomot szeretnél
Nagyon fontos, hogy a paradicsomnak adjuk meg azt, amire szüksége van. Ügyeljünk rá, hogy ki legyen karózva, és rendszeresen ellenőrizzük, hogy hol kell még felkötni. Ha ugyanis nem segítjük a karózással, a termés súlya alatt hamar a földre kerülhet a növény, amely egyenes út ahhoz, hogy elrothadjon, és vele a termés is.
A kacsolásról se feledkezzünk meg hiszen ez az egyik legfontosabb tevékenység a paradicsom körül. A paradicsom leveleinek tövéből úgynevezett hónaljhajtások nőnek, és ha ezek meg tudnak erősödni, akkor a bokor sűrűvé válik, amelyen nem tudnak keresztülhatolni a napsugarak, levegőtlen marad, és könnyebben támadják meg a gombás fertőzések is. Így ezeket le kell csipkedni, hogy a paradicsom kellően szellős legyen.
Ahogy egyre melegebb van, nagyon fontos, hogy a paradicsom soha ne száradjon ki, azonban ne álljon a pangó vízben se. Az öntözés során ügyeljünk rá, hogy csak a talajt öntözzük, különben a paradicsomok könnyen megrepedhetnek, elrothadhatnak, és a gombás fertőzések is hamarabb felüthetik a fejüket.
A paradicsom ágyását folyamatosan gyomláljuk, és rendszeresen vizsgáljuk meg a növény leveleit, termését. Ha nem tűnik egészségesnek, akkor egészen biztosan közbe kell lépnünk, ha nem akarunk lemondani a finom termésről.