Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 193,0 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2020-ban, ami – a néhány területen történt mennyiségi visszaesés ellenére – 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat. Alkatrészekre 63,1 milliárd forintot fordítottak ugyanebben az időszakban, ami 13 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest – derül ki a mezőgazdasági gépek forgalmáról szóló Agrárközgazdasági Intézet jelentésből.

mezőgazdasági gép, traktor, erőgép

A vevők jelentős része bankhitel segítségével vásárolt gépeket (a kép illusztráció) – fotó: Agroinform.hu/Ádám Bélik

Az elemzés szerint a fejlődést néhány kisebb pályázati lehetőség mellett már inkább a legmodernebb technológiák és a megvalósításukhoz nélkülözhetetlen technikai eszközök iránt felgyorsult kereslet generálta. A gépberuházási döntéseknél sok esetben az innováció, a korszerűsítés és a klímaváltozás a fő szempont. Egyre nagyobb teljesítményű, jobb hatásfokkal működő, hatékonyan üzemeltethető erő- és munkagépeket keresnek a gazdálkodók, ami egyidejűleg az agrárgéppark megújításához is vezethet.

A gépberuházások finanszírozására a saját lehetőségeken kívül több forrás is rendelkezésre állt. Néhány kisebb pályázat mellett a vevők jelentős része bankhitel segítségével vásárolt gépeket. Kiderült az is, hogy a mezőgazdasági termelők továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbbet, ami a vizsgált időszakban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 59 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a traktorok 37, a gabonakombájnok 12 százalékos arányt képviseltek.

mezőgazdasági gép, traktor, erőgép

A 320 LE feletti nagy teljesítményű traktorokból 29 százalékkal nőtt a kereslet (a kép illusztráció) – fotó: Agroinform.hu/Bodnárik Zoli

2020-ban az előző évinél valamivel kevesebb, 3053 új kerekes traktor frissítette a gépparkot mintegy 69 milliárd forint értékben, szemben a 2019.évi 3100 traktorral (62 milliárddal forint). Kevesebb, de nagyobb értékű traktorokat vásároltak a gazdák. Közöttük a legnagyobb részarányt továbbra is az 50–100 LEs könnyű univerzális kategória képviselte. Ezekből 18 százalékkal csökkent ugyan az eladás, de így is 926 darabra volt vevő.

Ezzel szemben az 50 LE alatti és a140 LE fölötti traktorokból nőtt az értékesítés. A 141–190 LE-s „farmmindenes” csoportba tartozókból 12, a 320 LE feletti nagy teljesítményű traktorokból 29 százalékkal nőtt a kereslet, utóbbinál az értékesített 176 szupernehéz univerzális erőgép értéke meghaladta a 13 milliárd forintot.

mezőgazdasági gép, traktor, erőgép

A legtöbb traktort az 50–100 LEs könnyű univerzális kategóriában értékesítették (a kép illusztráció) – fotó: Agroinform.hu/Farkas Tibor

Ismét zsugorodott a gabonakombájn-piac, újabb 5 százalékkal maradt el a 2020. évi forgalom az egy évvel korábbitól. Tavaly már csak 242 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba, míg 2019-ben 254, 2017-ben pedig 307 kelt el. Az eladások összértéke 2020-ban meghaladta a 22 milliárd forintotA bálázógépekből 22 százalékkal csökkent a kereslet, összesen csak 404-et értékesítettek.

Az önjáró rakodók értékesítése 20 százalékkal csökkent 2020-ban a bázisidőszakhoz képest, ami 546 rakodógép eladását jelentette. Ezen belül továbbra is a teleszkópgémes rakodók iránt volt nagyobb az érdeklődés, az értékesített 422-ből 306 a 7–9 m rakodási magasságú változatokból került ki. A törzscsuklós homlokrakodókból 46, a csúszókormányos rakodókból 70 százalékkal esett vissza a kereslet.