A finn Sampo Rosenlew saját színekben értékesíti 2020-tól az általa gyártott gépeket, amellyel véget ér a John Deere-rel kötött többéves korábbi megállapodásuk. A fejlesztés is ezáltal új irányt vett. Szükségessé vált a nagyobb cséplési teljesítmény elérése és ehhez az úgynevezett rotoros kombájnok piacra vezetése.
A finn szakemberek hosszú tervezési munkájának eredményeképpen 2021-ben ez megtörtént, mert piacra került az akkor legnagyobb cséplési teljesítménnyel rendelkező Sampo Comia modell, a Comia C22 2 Roto.
Ezt a sorozatot sokat tesztelték normál és igen nehéz üzemi körülmények között, a többek között Csehországban, Észtországban, Németországban, illetve kukorica aratásban Ukrajnában. A nagyközönség először 2019-ben a hannoveri vásáron láthatta ezt a gépet.
Sampo Rosenlew Comia kombájn munkában – fotó: Készenlét Zrt.
A fejlesztők azonban nem pihentek, és a hatékonyság növelését szem előtt tartva ez évben új rotoros kombájn jelent meg a SAMPO Rosenlew termék palettáján.
A SAMPO COMIA C 24
2022-ben megjelent és a hazai piacon is elérhetővé vált a SAMPO legújabb fejlesztése, a Comia C 24 típusú hybrid kombájn.
A márka legújabb fejlesztése, a Comia C 24 típusú hybrid kombájn – fotó: Készenlét Zrt.
Ismerkedjünk meg a géppel:
A C 24-es, a már jól ismert C 22-es műszaki alapjain nyugvó, azonban megerősített járószerkezettel és sebességváltóval, továbbá megnövelt tartálytérfogattal ellátott betakarítógép.
Ez a típus is, az úgynevezett hibrid cséplési technológiával rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos módon elhelyezkedő cséplődobok után, az eddig használatos szalmaládák helyett, két rotor segíti a cséplést és a szalmaleválasztást. Ez a megoldás csökkenti a cséplőrendszer és a rosták terhelését, illetve biztosítja a magok intenzív elválasztását a szalmarészecskéktől.
Ennek a cséplési technológiának köszönhetően legalább 30%-os termelékenység-növekedés érhető el, a szemveszteség optimális értéken tartása mellett, a hagyományos szalmarázóládás kivitellel szemben.
Magfelhordó – fotó: Készenlét Zrt.
Az alkalmazott újdonságok mellett a gyár továbbra előtérbe helyezte a korábbi SAMPO gépekre jellemző tulajdonságokat. Melyek a könnyű tisztíthatóság és szervizelhetőség, a tiszta és kíméletes cséplés, a kimagasló ergonómia, az alacsony zajszint és egyszerű kezelhetőség.
A gép néhány műszaki jellemzője:
- kivitel: gabona- és kukoricakészlettel ellátott kombájn
- motor: 300 LE, (opcióban teljesítmény növelés) Agco Power (SISU)
- hajtás: hidrosztatikus, 3 sebességes, SISU CIT 12 váltómű, elektromos differenciálzár
- vágóasztal: 6,3-6,9 (7,5) m. Hidraulikus visszaforgatóval, WOBBLE BOX hajtással, teflon motolla ujjakkal
- fülke: jelenleg a piacon lévő legnagyobb mérettel, légkondicionálóval, légrugós üléssel és utasüléssel ellátva.
- kerékméret: 800/65 R 32, 480/65 R 24
- magtartály: 10.000 liter
- cséplődob fordulatszám: 420-1200 f/min ( alkalmas kukorica betakarítására is)
- szecskázó: 3800 f/min
- cséplő szerkezet: 500 mm átmérőjű,1330 mm szélességű, 8 db verőléccel ellátott cséplődob + előcséplődob
- ürítő csiga: 4,4 m-es ürítési magasság, 100 l/s ürítési sebesség
- monitor: 12,3 hüvelykes Comvision II, 2 nézetre osztható
- rotorok mérete: átmérő 47 cm, hossz 383 cm
https://keszenlet.hu/novenytermesztes/termekek/38/833,sampo-comia-c20-es-c24-2-roto-kombajn.html
Meg kell említenünk, hogy azon gazdálkodók, akik a gépet már próbálták, mindenek előtt a fülke és a benne lévő kezelő szervek komfortosságát, könnyű kezelhetőségét említették meg.
Miért is!?
AVARA kabin – több mint jó külső: Nyolc munkalámpa, modern LED-es nappali menetlámpák és széles szélvédő. A vezetőnek biztosított legyen a tökéletes rálátás a vágóasztalra, ez volt az egyike azoknak a dolgoknak, amelyeket leginkább figyelembe vettek az új vezetőfülke tervezésénél. A szélvédő szintje a padló alatt húzódik, ez fokozza a rálátást a vágóasztalra és az adagolócsigára egyaránt.
Az új vezetőkabin nem csak szép – fotó: Készenlét Zrt.
Konzol és vezérlőkar: A többfunkciós kar csak egy része a Comia-sorozatban alkalmazott, jól átgondolt kezelőszerveknek. Minden csépléssel kapcsolatos tevékenység, a vágóasztal és a gép kezelőszervei is a kartámaszban találhatók. A konzol 12V-os és USB csatlakozókkal is rendelkezik. Minden ember más és más méretű kézzel rendelkezik. Ez kihívást jelentett az új multifunkcionális kar megtervezésénél. Mivel az összes fontos kapcsoló a többfunkciós karon található, ezért ezeket könnyen kezelhetővé kellett tenni.
A kar 45 fokos kialakítása eltér a piacon jelenleg jelenlévő többi megoldástól. Az eredmény optimális, hiszen a kar elhelyezkedését ergonómiára összpontosító szakértők tervezték.
Konzol és vezérlőkar – fotó: Készenlét Zrt.
Comvision II: A 12,3 hüvelykes 8:3-as képernyő a piacon a legszélesebb kombájn képernyő. Cséplés közben egy kézzel könnyen vezérelheti az érintőképernyőt. A képernyőt két nézetre osztották, statikus és alternatív nézetre. Az alternatív nézetet maga is kiválaszthatja, pl. fordulatszám-figyelő nézet vagy hátsó kamera nézet. Nagyon könnyű figyelemmel kísérni a cséplési munkafolyamatot, hiszen egyszerre látni pl. a szemveszteség-jelzőket, a vágóasztal magasságát, a haladási sebességet és figyelmeztető lámpákat. A beavatkozás esetére a ComVision II egy előugró képernyővel és hangjelzéssel figyelmeztet.
A képernyőt két nézetre osztották, statikus és alternatív nézetre – fotó: Készenlét Zrt.
Alábbiakban, néhány opció, amellyel még hatékonyabbá és praktikusabba tehetjük a gépünket.
- 4 WD hajtás, szélesebb köpenyek
- Comia Auto Adjust (memóriából történő beállítás)
- CAA (automata vágóasztal kontrol)
- pelyvaszóró
- 3. és 4. ferdefelhordó munkahenger
- pneumatikus készlet kiépítése
- automatikus kenési rendszer
- hozamtérkép, nedvesség mérővel
- „vario" asztal választása
Az ajánlott vágóasztal a 6,3 és 6,9 m-es szélességű gyári Sampo asztal, azonban elérhető a BISO gyártmányú 7,5 m-es vario asztal is, amely jobb- és baloldalon is csukható függőleges kaszával rendelkezik. (Repcetermesztők számára kifejezetten ajánlott.)
Az ismertetett gép, közepes és nagy földterülettel rendelkező gazdálkodók számára jelenthet ideális megoldást arra, hogy a betakarítást a legoptimálisabb időben, a leghatékonyabban el tudják végezni.
BISO vágóasztal – fotó: Készenlét Zrt.
A továbbiakban mindenképpen említést kell tennünk a már bizonyított, hagyományos ládás kivételű COMIA modellek ez évi frissítéseiről.
Az úgynevezett 3. generációs frissítés során jó néhány műszaki megoldás és opcióban választható lehetőség jelent meg a gazdák számára, ha a COMIA C6, C8, C10 vagy pedig a C12-es típust választják.
Külsőleg ezek a változások nem észlelhetők, azonban a munkafolyamat során, számos lehetőséget biztosítanak a hatékonyabb munkavégzéshez.
SAMPO ROSENLEW C12 és C8 cséplőgépek – fotó: Készenlét Zrt.
A változások érintették a dobvariátort, amely nagyobb nyomatékátvitelt és szélesebb fordulatszám-tartományt biztosít. A szelelő ezentúl nagyobb mennyiségű levegőt tud juttatni a tisztító rendszerhez. A magfelhordó ház pozíciója és mérete, a lánc sebessége is változott, ezáltal kíméletesebb anyagtovábbítás jön létre.
C 12 cséplési folyamata:
Minden típusnál lehetőség van a magtartály és a teljesítmény növelésére.
Végezetül: bármelyik SAMPO modell mellett tesszük le a voksunkat, a finn gyártó mindenképpen egy korszerű motorral szerelt, nagy tisztasággal dolgozó, könnyen tisztítható és szervizelhető, és a kategóriájában kiemelkedő hatékonysággal rendelkező gépet biztosít számunkra.
A gép forgalmazását, alkatrész ellátását, beüzemelését az ez évben új telephelyekkel bővülő, pápai székhelyű Készenlét Zrt. végzi.
Forduljon a cég munkatársaihoz bizalommal!
8500 Pápa, Mozsár u. 14.
Tel: +36 89 510 180
Web: https://keszenlet.hu/
Termék referens: Goór Sándor
Tel: +36 30 280 6822