A gép körülbelül nyolc, egyenként 8-20 hektár közötti szántóföldet fog bevetni kukoricával és szójával.

Még fejlesztés alatt, de már nagy az érdeklődés

A tavalyi év izgalmas volt a Salin 247 vetőgép számára, s az első éles próbát már ki is állta, amikor egyedül bevetett egy tesztmezőt a vállalat irodájának közelében, az iowai Amesben.

Az idei tesztüzem terve körülbelül nyolc, egyenként 8-20 hektáros szántóföldet fog bevetni kukoricával és szójával. Az USA számos államában érdeklődnek a gazdálkodók a tesztelés iránt, de az idén még főként Iowában marad a tesztprogram. Tennessee-ben évi kétszeri vetés és betakarítás van, így ott idén júniusban az AgLaunch365 agrotechnikai fejlesztőprogram részeként lehet, hogy szintén vetnek néhány hektárnyi szóját.

2021 októberében az Iowai Állami Egyetem kutatási parkjában működő Ag Startup Engine nevű mezőgazdasági alap befektetést eszközölt a Salin 247-be, arra hivatkozva, hogy egyre nagyobb szükség van az autonóm berendezésekre, amelyek enyhítenek a mezőgazdasági ágazat munkaerőhiányán.

Képességek és specifikációk

Ez a kis méretű, könnyű, elektromos meghajtású, autonóm gép négysoros vetésre alkalmas, de már idén nyáron más lehetőségeket is tesztelnek, például műtrágya kijuttatását – beleértve a folyékonynitrogén-tartalmú szer kijuttatásának koncepcióját is –, amelyhez megfelelő szórókeretek és tartály is szükségesek. A sebesség 8,8 km/óra, ami 2 hektár/óra munkateljesítményt jelent.

A második prototípus gép súlya körülbelül 1800 kg. A  négy villanymotor együttes teljesítménye 20 kW (27 LE), amelyet egy 10 kWh-s lítium-vas-foszfát akkumulátor táplál. A folyamatos üzemidő 90 perc, de a munkák során két gép külön-külön vagy együttesen is szóba jöhet. A lemerült akkumulátorok teljesen feltöltöttekre cserélhetők a szántóföldön, vagy a gépet egy biodízel-generátorral egészítik ki, amely folyamatosan tölti az akkumulátorokat mint hibdid üzemmód.

A gép minden olyan sorvetésre alkalmas, amire egy hagyományos soros vetőgép képes. A jövőben a sorvetés mellett a szórásos vetési mód is hozzárendelhető lesz.

vetőgép

Az alapgép – fotó: www.futurefarming.com

permetező kerettel szerelve önjáró önvezető traktor

A közeljövő terve: önjáró, autonóm permetezőgéppé is alakítható – fotó: www.futurefarming.com

Nem tervezik talajművelő berendezések hozzáadását

A cég szakemberei már most bejelentették, hogy nem tervezik talajművelő/sorművelő eszközök kifejlesztését az alapgépre, mert a talajművelés nélküli növénytermesztést kívánják támogatni, mivel ez sokkal jobb a talajszerkezet és a talaj egészsége szempontjából. A talajművelő berendezések és általában a mezőgazdasági gépek nagyon nehezek, és hozzájárulnak a talajtömörödés komoly problematikájához.

A Salin 247 gumihevederei alatt a nyomás mindössze 141 gramm/cm², ami nagyon alacsony, és vonzóvá teszi a gazdálkodók számára. Ez nemcsak a talajtömörödés miatt lényeges, hanem mert a géppel az olyan műveletek, mint a vetés utáni permetezés és az oldalművelés, közvetlenül eső után is elvégezhetők. Sok időt töltöttek a navigáció finomhangolásával és annak kalibrálásával, hogyan lehetne a legjobban megoldani a sorvégi fordulókat úgy, hogy minimálisra csökkenjen a talaj megbolygatása.

A gép ösúlya és talajnyomása bár nagyon kedvező, de a gumihevederekkel történő fordulás nem egyszerű. 2021-ben sok időt töltöttek terepen az első prototípus tesztelésével, a navigáció finomhangolásával és a sorvégi fordulások kidolgozásával. Utóbbinál lehet egy jókora fordulókört végrehajtani, vagy éles, szinte helyben megfordulást, amikor az egyik heveder előre, a másik pedig hátrafelé halad, és úgy működik, mint egy csúszókormányzás.

A vetési mélység automatizálása

A vetési mélység automatizálása kiegészíthető lenne. A Krog már együttműködik a Precision Planting céggel, amely ezt a technológiát a talajnedvesség vetéskor történő valós idejű mérésével együtt kínálja. A Krog kapcsolatban áll az Ag Leader precíziós mezőgazdasági céggel is, és az Iowa Soybean Association (Iowa Szójabab Szövetség) kutatási projektje is folyamatban van.

Hogyan működik?

A növényvédő szerek vetést követő kijuttatása vagy az oldalművelés szintén GPS-vezérléssel történik majd. A rendszer szoftvere hozzáfér a digitális szántóföldi alakzatokhoz/határfájlokhoz, amelyekkel a gazdálkodók már rendelkeznek. A szántóföldek határait azonban meg kell erősíteni, és a rendszer szántóföldi térképei a szántóföld állandó attribútumait is tartalmazni fogják, mint például a vízfolyások, vízelvezető csatornák stb.

Ezután a saját fejlesztésű szoftver a gazdálkodók igényei alapján minden egyes szántóföldön létrehozza azokat az "A-B vonalakat", amelyeket a gép a vetés során követni fog. A szoftver integrálódik az RTK GPS-szel, és a gép egy hasonló, saját GPS-bázisállomással rendelkezik majd a pontos munkavégzés érdekében. A gép automatizált mozgása a szabványos ROS (robotikus operációs rendszer) nyílt forráskódú kóddal történik, amely hasonló a traktorok "autosteer" rendszereihez.

Tesztelés fiatal, fanatikus szakemberekkel

Tesztelés fiatal, fanatikus szakemberekkel – fotó: www.futurefarming.com

A növényvédő szerek vagy a nitrogén szórókeretes kijuttatását a vetés után, szintén GPS-vezérléssel végzik majd, a növények helyét (a magok elültetésének helyét) rögzítő rendszeradatok és valószínűleg a számítógépes animáció segítségével. Ez lehetővé teszi a gép számára, hogy "lássa" a növények méretét és alakját, így finomhangolja a kijuttatott mennyiségeket.

Dokkolóállomás az újratöltéshez

Egy dokkolóállomást is meg kell építeni, ahová a gép bemegy, hogy szükség szerint automatikusan újratöltse a tartályait vetőmaggal, műtrágyával és növényvédő szerekkel. A gép átközlekedését szintén meg kell oldani egyik tábláról a másikra, akár dűlőutakon, akár normál forgalmú országutakat keresztezve. Ezenkívül gépi látás, radar és egyéb érzékelők is beépítésre kerülnek (kamerák, Lidar, stb.), hogy a gép képes legyen felismerni az embereket és tárgyakat, amelyek a szántóföldön vannak, és meg tudjon állni. A biztonság nagyon fontos tényező.

vetőgép

Kiszállítás a földekre – fotó: www.futurefarming.com

Krog és csapata – köztük fia, Ben, aki gépészmérnök – izgatottan várják, hogy olyan automatizált mezőgazdasági berendezéseket fejlesszenek, amelyek felszabadítják a gazdák idejét, nagyobb pontosságot tesznek lehetővé a gazdálkodásban, és javítják a talaj egészségét.

Vannak olyan rendszerek, amelyeket a traktorok automatizálására fejlesztenek, de ők egy független, önálló munkagépet kívánnak működtetni. Szeretnék megszüntetni a hagyományos, nehéz traktorokra és más nehézkes szántóföldi eszközökre, gépekre támaszkodó, de saját korlátaival küzdő növénytermesztési módszer alkalmazását.

Forrás: www.futurefarming.com