Vissza nem térítendő támogatás a terménytisztítók-, tárolók-, szárítók és a vetőmagüzemek fejlesztésére!

Megjelentek a terménytisztítók-, tárolók-, szárítók és a vetőmagüzemek fejlesztésére vonatkozó terménytisztító pályázatok! A pályázatok társadalmi egyeztetés alatt állnak, ami azt jelenti, hogy hamarosan megjelenik a végleges felhívás és áprilistól már benyújthatók a támogatási kérelmek! A gazdaságok évek óta várnak ezekre a támogatásokra, a részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok terén, így minden tudnivalót összegzett.

Akár 1 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető!

Az új KAP menetrend más pályázataihoz hasonlóan most is két pályázatot írtak ki. A "Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása" (KAP-RD01a-RD01c-2-25) a kisebb projektek támogatására jött létre, a keretösszeg 15 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás akár 200 millió Ft, a támogatási intenzitás: 50-65%

A "Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek komplex fejlesztésének támogatása" (KAP-RD01a-RD01c-1-25) pályázatot pedig a 200 millió forintnál nagyobb projektekre írták ki, erre 35 milliárd forintot különítettek el. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege 200 millió Ft – 1 milliárd Ft. A támogatási intenzitás pedig 50-65%.

A pályázat további előnye, hogy megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása esetében a támogatási intenzitás az arra a költségre eső összes elszámolható költség 70%-a.

Ráadásul mindkét pályázatban igényelhető előleg is, a megítélt támogatási összeg 25%-áig, ami nagy segítséget jelenthet a kivitelezésben. Illetve ha a megvalósításhoz igénybe vesznek beruházási hitelt, akkor kamattámogatás, a kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához pedig díjtámogatás igényelhető.

Szinte minden terménytároláshoz, tisztításhoz, szárításhoz, és vetőmagok kezeléséhez kapcsolatos tevékenység támogatható!

A pályázatot két célterületre bontották, az első célterület a vetőmagüzemek és terménytisztítók- szárítók- tárolók létesítésére és technológiai korszerűsítésére, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák beszerzésére fókuszál. Ezen belül támogatható a meglévő terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyság növeléssel nem járó technológiai felújítása, valamint azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása. Ide tartoznak például az anyagmozgató gépek, a porleválasztás gépei, a tárolási technológia kiegészítő berendezései, fogadógarat létesítése, felújítása, előtároló szín létesítése, mobil garat beszerzése, a síktárolók padozatának és oldalfalainak felújítása, javítása, légbeömlő nyílások létesítése, tetőszerkezet, tetőhéjazat cseréje, a silók kupolaszigetelése, telephelyenként egy előtároló felújítása, a silók mérlegrendszerének létesítése vagy felújítás, illetve a  terménytárolókba beépített terményhőmérők létesítése vagy felújítása, szenzorok telepítése. Tehát a meglévő rendszerek korszerűsítés mellett új rendszerek telepítésére is lehet pályázni.

az első célterület a vetőmagüzemek és terménytisztítók- szárítók- tárolók létesítésére és technológiai korszerűsítésére, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák beszerzésére

Az első célterület a vetőmagüzemek és terménytisztítók- szárítók- tárolók létesítésére és technológiai korszerűsítésére, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák beszerzésére – Fotó: Shutterstock

Továbbá támogatás igényelhető kisméretű fémsilók (30-300 tonna tárolókapacitással) létesítésére, terményszárítók, tisztítók létesítésére és kapacitás növelésére, illetve univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítésére és kapacitás növelésére.

A vetőmagüzemek kapcsán támogathatók a vetőmagüzemek létesítése, kapacitás növelése, az üzemeltetéshez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása. Ide tartozik például a meglévő gépek, berendezések, vetőmag tároló raktárak energetikai hatékonyság növeléssel nem járó felújítása, meglévő vetőmag feldolgozási technológiai elemek korszerűsítése, új gépek és eszközök, technológiák vásárlása, optikai alapú válogató rendszerek beszerzése, vetőmag csávázó rendszerek fejlesztése, kondicionált, hűtött vetőmag tároló kialakítása, vetőmag-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelését előmozdító beruházások, a minőség és biztonság szavatolásához kapcsolódó, az alapanyagok, gyártásközi- és végtermékek minőségét szolgáló új eszközök, laboreszközök beszerzése, technológiai rendszerek kialakítása, építési tevékenységek, vetőmagvak szárítására szolgáló berendezések és a vetőmagvak elkülönített tárolását szolgáló konténerek beszerzése.

A második célterület fő célja az energiahatékonyság javítása és a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása. Az energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek keretében megvalósítható az épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése, mint az utólagos külső hőszigetelés, külső nyílászáró-cseréje vagy korszerűsítése, a hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése stb. Korszerűsíthetők az épületek fűtési, hűtési, világítási és használati melegvíz rendszerei is. Emellett épületgépészeti fejlesztések is megvalósíthatók, például az új, energiatakarékos technológiák és berendezések kiépítése.

A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása is támogatott, kifejezetten a fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése. Ehhez alkalmazhatók napkollektorok, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek, geotermikus energia, biogáz termelés, anaerob, biogáz termeléssel együtt járó szennyvízkezelési technológia kialakítása, napelemes rendszer, szélenergia.

Önállóan nem, de a fenti tevékenységekkel együtt támogatás igényelhető még számos tevékenységre, mint például terményszárító vagy terménytisztító üzemenként egy tranzittároló létesítése vagy felújítása, a termények minőség vizsgálatára alkalmas gépek, műszerek (például: termény nedvességmérők, analizátorok, mintavevők, toxin mérők) beszerzése, telephelyenként egy, maximum 50 m2 nettó alapterületű kezelő helyiség, vezérlőpult létesítése, terménytárolók és előtárolók létesítése, telepi infrastruktúra fejlesztés, művelet-előkészítés, műveletmenedzsment, mérnöki feladatok, illetve az immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek.

Hirdetés –

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!

Több száz gazdaság részesülhet támogatásban!

Nagyon fontos, hogy a pályázóknak meg kell felelnie az új KAP keretében meghatározott feltételeknek, amely számos változást ír elő. Ennél a pályázatnál a legfontosabb követelmény az, hogy a pályázónak a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben rendelkeznie kell legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel, és az árbevétel legalább 40%-a pedig mezőgazdasági tevékenységből származott. Amennyiben a vállalkozás a kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor az azt megelőző teljes lezárt üzleti évet veszik figyelembe.

A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Ennek keretében a termelői csoport/szervezet/integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet is igényelhet támogatást.

A pályázat egész Magyarország területéről igényelhető, így minden gazdaság számára megfelelő lehet, érdemes pályázati szakértő segítségét kérni a jogosultság felmérésében.

A nyertes és megvalósítható pályázat titka a megfelelő előzetes felkészülés!

A támogatási kérelmeket különböző szakaszokban lehet majd benyújtani, az első szakasz várhatóan 2025. április 15-én nyílik meg a kisebb projektek benyújtására, és 2025. május 20-tól már a nagyobb beruházásokra is megnyílik a komplex pályázat. Fontos tudni, hogy a pályázat egyelőre társadalmi egyeztetés alatt áll, így a végleges Felhívás megjelenéséig még történhetnek módosítások. Azonban érdemes minél hamarabb elkezdeni a szükséges előkészületeket, ugyanis a mezőgazdasági pályázatoknál bonyolult a támogatási kérelem összeállítása – rengeteg dokumentum beszerzése szükséges, ezt pedig nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni.

Indexkép illusztráció: Pixabay