Az AXIÁL Kft. mindig törekszik arra, hogy kihangsúlyozza, nem csak egy terméket kínálnak, amikor a Trimble precíziós eszközeiről tárgyal Partnereivel. A termékkel együtt egy komplex szolgáltatáscsomagot is kapnak a Vevők – stabil szervizhátteret, gyors alkatrészellátást, szakmai tanácsadást, folyamatos fejlesztéseket. Hiszen fő célkitűzésük, hogy Önök elégedettek legyenek azzal a termékkel / szolgáltatással, ami mellett letették voksukat. Ehhez pedig szorosan hozzájárul, hogy a jót még jobbá, fejlettebbé tegyék.
Az AXIÁL-os szervizmérnökök összegyűjtötték, milyen lényegesebb fejlesztéseket hajtott végre a Trimble 2020-ban.
PIQ újdonságok – 2020
A PIQ azaz Precision IQ az új generációs, Android operációs rendszeren futó Trimble GPS monitorok kezelőfelülete.
• John Deere nyomvonalak támogatása
Ahány gyártó, annyiféle adatformátum – így lehetne legrövidebben jellemezni a jelenlegi helyzetet. Ahhoz, hogy különböző monitorok között adatot cseréljünk, konvertáló programra van szükségünk, ugyanis egy az egyben nem képesek egymás adatait olvasni. Erre a problémára nyújt megoldást a Trimble fejlesztése. Mostantól a Precision-IQ program képes fogadni és használni a John Deere rendszerekből lementett nyomvonalakat, mindenféle köztes beavatkozás nélkül.
• Field-IQ munkagépvezérlő modul továbbfejlesztése
A Trimble Field-IQ munkagépvezérlő modulja eddig jellemzően permetezőgépek és egyszerűbb felépítésű vetőgépek működtetésére szolgált. Mostantól a továbbgondolt fejlesztéseknek köszönhetően már képes összetettebb vetőgépek vezérlésére is. A vetőkocsikat már nem csak oldalirányban, valamint előre-hátra tudjuk eltolni, hanem azokat csoportokba rendezve, egyedi módon paraméterezhetjük a még pontosabb szakasz- és mennyiségvezérlés érdekében.
További fejlesztés, hogy mostantól több anyag kijuttatásárára is képessé vált az eszköz. Például, ha egy menetben szeretnénk a szükséges vetőmagot és a tápanyagot is kijuttatni, erre már lehetőségünk van az új szoftver segítségével. Ez azt jelenti, hogy aki ilyenben gondolkodik és már rendelkezik Field-IQ modullal, nem kell újat vásárolnia, ugyanis egy szoftverfrissítéssel előcsalogatható az új funkció.
• AutoSync funkció
Az AutoSync automatikus adatszinkronizálási megoldás egységes adatbázist alakít ki, ami automatikusan szinkronizálódik a webes felhő felület, a mobil alkalmazás, illetve az erőgépeken lévő Trimble monitorok között. Sőt, képes adatokat átvenni más gyártók – John Deere, Case IH, New-Holland, AGCO, stb. – felhő alapú megoldásaiból is.
2021-ben ez a megoldás elérhető válik a CLAAS márkával is. Most már nem csak a táblahatárok és AB egyenesek szinkronizálódnak automatikusan, hanem a munka- és erőgép profilok, felhasznált termények, gépkezelők profiljai is.
• Két csomag: Core és Pro – a munkautasítás bekerült Core-ba is!
Átalakult, egyszerűsödött a kínálat. A korábbi három helyett kettő maradt a kínálatban, amelyek felhő alapúak. A valamikori középső csomag funkciói átkerültek a kisebbe, így például a munkautasítások is.
A funkció lehetővé teszi, hogy az egyes munkákat adott személyhez, gépkapcsolathoz, táblához tudjunk delegálni a munkautasítások segítségével.
A munkautasítás a szoftverben összeállítható, és felhőn keresztül az adott monitorra küldhető. Tartalmazza, hogy milyen munkát, melyik táblán, mikor, milyen géppel, milyen anyagot használva, milyen kijuttatási terv szerint kell elvégezni.
A gépkezelő bejelentkezik a monitorba – jelszó, vagy QR kód leolvasással – majd kiválasztja a sorban következő munkautasítást. Ez alapján a Trimble monitor minden beállítást automatikusan elvégez – kiválasztja a megfelelő munkagépet, annak munkaszélességét, vezérlési módját. A gépkezelő egy gomb megnyomásával el tudja kezdeni a munkát – ha a megfelelő táblában van. A rendszer ugyanis még erre is figyel. Sőt, a munkautasítás összeállításakor lehetőség van a munkavégzés körülményeivel kapcsolatos kritériumokat (pl. maximális sebesség, szélerősség) is beállítani. Ezeket a Trimble monitor figyeli, és ha a beállított határértékeket túllépik, figyelmezteti a gépkezelőt.
• Magyar nyelv megjelenése a felhő felületben!
• Bluetooth Beacon
Ahány munkagép, annyi különböző beállítás. A Trimble monitorunk könnyedén tudja tárolni számos eszközünk különböző paramétereit, de gyakran előfordulhat, hogy kérdéses, a beírt „vetőgép” most éppen melyik eszközünkhöz tartozik. A Trimble idei egyik fejlesztése a Bluetooth Beacon, amelynek feladata, hogy a munkaeszköz kiválasztást és beállítást automatikus folyamattá tegye. Ehhez szimplán szükségünk van egy ilyen eszközre az adott munkaeszközökre, és mire a kezelő a munkagépet felakasztja, addigra már be is állítja a Trimble monitoron.
A Bluetooth Beacon egy Bluetooth technológiával rendelkező, információ tárolására szolgáló eszköz, amelyre az előre felprogramozott munkaeszköz adatai azonnal beállításra kerülnek a traktor monitorján. Ez egy méretben kicsi, könnyen elhelyezhető eszköz bármely munkaeszközön, akár észrevétlenül is, továbbá igen robusztus kialakítású, hogy a munka közbeni szélsőséges körülményeknek is ellen tudjon állni.
• Az új Precision-IQ 6.50-es szoftververziója
A Trimble folyamatosan megújuló és változatos Precision-IQ szoftverén az idei évben sem maradhatott el egy nagymértékű fejlesztés, amivel a mindennapi munkát még egyszerűbbé tették. Számos felhasználóbarát funkció került be a szoftverbe, amelyről részletes leírást ITT találnak meg!
• RV55 modem
Az RTK modemek terén is változásokat adott ki a Trimble, olyan módon, hogy a forgalomban lévő Sierra GX-450 modemet lecserélik, és helyette az új Sierra RV55 modem fog forgalomba kerülni. A fejlődő technológia és celluláris újítások megkövetelik a hardveres cserét is, hogy a zavaró hatások elleni védekezés növelésével sokkal hatékonyabb és pontosabb helyzetmeghatározást biztosítson. Természetesen a Trimble továbbra is fogadja az eszközöknek a szervizelését és a garanciális igényeket egy meghatározott ideig.
Alapjaiban véve az új RV55 modem ugyanazokat a funkciókat teljes mértékben képes kezelni, mint a régi GX-450, azzal a különbséggel, hogy ezeket fejlettebb hardveres eszközökkel szerelték és kibővített tulajdonságokkal ruházták fel.
Újdonságok az RV55-nél:
- A fülkében való elhelyezkedést és beszerelést megkönnyítő 2 az 1-ben GSM antenna
- Támogatják a 2 SIM kártyás használatot, mindemellett továbbra is működik az xFill funkció
- 2G visszaesés, gyenge lefedettség esetén is képes RTK korrekció vételére
• CFX-750 kivonulása
2020. május 15-ével a CFX-750 kijelzőcsalád kivonul a Trimble termékkínálatából. Természetesen ezt követően is van támogatás a kijelzőkre, szerviz oldalról a garancia lejártáig, vagy az alkatrészek erejéig.
• Müller NAV-900
Az idei évtől a Müller és Trimble kooperációnak hála megjelent a Müller monitorok támogatása a Trimble rendszereknél. Ez a fejlesztés a Touch 800/1200-as monitorokat érinti. Ekkor a Touch monitor kiegészül a NAV-900 antennával és egy EZ-Pilot Pro kormányzással. Ennek előnye, hogy az EZ-Pilot Pro rendszer már képes hátramenetben is kormányozni legfeljebb 15 másodpercig, ami elég ahhoz, hogy a sorra megfelelően rá lehessen állni indulásnál, továbbá a NAV-900-nak köszönhetően rendkívül pontos korrekciót lesz képes használni ehhez.
forrás: https://www.mueller-elektronik.de/wp-content/uploads/Katalog2020-OEM_2019-11_EN_web.pdf
• ViewPoint RTX
Új korrekciós szolgáltatást dobott piacra a Trimble, amely célzottan a GFX-350-nel társított NAV-500 vevőt használóknak szól. A ViewPoint korreckió az RTX korrekciók egyik tagja, amely egy műholdas alapú korrekciós szolgáltatás. Ennek lényege, hogy a földi állomások a sűrűn előforduló természeti akadályokat célzott kiküszöbölni, olyan módon, hogy a pontossághoz szükséges korrekciós jelet műhold alapon, közvetlenül a vevőegységnek juttatja el, a műholdas helyzetmeghatározási adatokon kívül. A korrekció csatlakozási pontossága 30 centiméter, és az RTK-hoz hasonlóan valós idejű korrekcióról beszélünk.
• Hidraulikus rendszerek fejlesztése
Az idei évben a hidraulikus rendszerek terén is újításra került sor, amelybe egyre több gépspecifikus megoldás kerül kialakításra. A korábban használt H3 hidraulikus vezértömb és Autosense szögszenzor idéntől leváltásra kerül egyes járműplatformoknál, ehelyett egy H4-es fejlesztett vezértömb és az új IMD-900 szögszenzor kerül beszerelésre a hidraulikus rendszereknél. Az új tömb kompaktabb és az IMD-900 fejlettebb hardverének köszönhetően egy megbízhatóbb és pontosabb szögszenzor kerül beépítésre.
• WeedSeeker 2.0
A Trimble eszközök palettájában a Weedseeker rendszere is fejlesztésre került, és így már a használata nem csak TMX-2050 monitorokkal lehetséges, hanem a GFX-750 és GFX-350 rendszer is képes kezelni. Ez annak köszönhető, hogy egy új ISOBUS-os felületet kapott, így bármely eszköz le tudja kezelni. A rendszer előnye, hogy a gyomos területeken egy szenzor figyeli a gyomos foltokat és a kijuttató rendszer segítségével célirányosan csak a megfelelő helyre juttatja ki a permetszert.
Ennek a helyspecifikus kijuttatásnak a segítségével a kijuttatandó anyagok akár 90%-át is megspórolhatjuk.
Az előző kialakításhoz képest nem csak az az újdonság, hogy ISOBUS-os eszközzel megjeleníthető, hanem az előző konstrukciónál egy jóval egyszerűbb megoldást biztosít, aminek segítségével a karbantartási munkák is jóval könnyebbek lesznek. A szenzor fejlettségének köszönhetően éjjel-nappal használható, akár 40 km/h sebességgel is.
Láthatjuk, hogy az AXIÁL a Trimble-vel együtt mindent megtesz a legkorszerűbb technológia biztosítása érdekében. Fejlesztéseikkel szeretnék megerősíteni Önöket abban, hogy jól döntöttek, amikor a Trimble mellett tették le voksukat, hiszen a mindenkori legfejlettebb technológiák egyikével rendelkezhetnek, miközben a precíziós gazdálkodási csapatuk a háttérben mindig rendelkezésre áll, ha szükség van rájuk.