Ezt dr. Horváth Zoltán Baranya vármegyei főispán jelentette be a Szentlőrinci Mezőgépnapok szerda délelőtti megnyitóján.
Az esemény rangját jelzi, hogy tavalyhoz képest kétszer annyi kiállító érkezett. A főszervező, a Baranya Megyei Vállalkozói Központ Alapítvány ügyvezető igazgatója, dr. Pohl Marietta köszöntötte elsőként a megjelenteket. Beszédében rámutatott: a vidéki élet reális alternatívája lehet a városi létnek, a sikernek és a sikerességnek nem kulcsa a vidéki élet feladása. Lehet valaki rendkívül sikeres a munkájában, személyes életében egy kis faluból is.
"Ha nagy leszek, ilyet veszek én is" – mondta egyik kislány a másiknak. Szóval, lesz utánpótlás... – fotó: Horváth Attila
– A vidékfejlesztés az a fókusz, mely választ adhat a kérdéseinkre: modernizáció vagy hagyományőrzés; őstermelő vagy nagyüzem? Mindkettőnek megvan a maga helye és szerepe ebben a rendszerben, abban, hogy újra élhető legyen a vidék – fogalmazott az ügyvezető. – Ezt a cél próbáljuk szolgálni a munkánkkal, a vállalkozói központ és a kistermelők háza működtetésével, a mezőgépnapok lebonyolításával is.
Számos traktortípus kelleti magát a kiállítótéren – fotó: Horváth Attila
Legfontosabb partnerük, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Baranya vármegyei szervezete képviseletében Rittlinger József elnök arról beszélt: a vásár és kiállítás nagyszerű szakmai fórum, melyen a gazdák választ kaphatnak mindennapi gondjaikra, kérdéseikre is. A klímaváltozás és a folyamatosan változó jogszabályi környezet ugyanis alaposan megnehezíti a munkájukat. Mint felidézte: immár 30 év gazdálkodik, de ilyen nehéz időszakkal még nem találkozott. Az elnök szerint az egyetlen lehetőség a túlélésre a fejlesztés, az innováció.
Papa és unoka is csodálja a kombájnt – fotó: Horváth Attila
– Azt látom, hogy aki nem fejlődik és csak helyben topog, az menthetetlenül lemarad és ezt a lemaradást évek alatt sem lehet behozni – jelentette ki Rittlinger József, aki beszédében egy aktuális problémára is kitérve elmondta: nagy fájdalom a gazdák számára, hogy Baranya megye egyik fele gyakorlatilag elszárad. A másik felén hullott ugyan némi csapadék, de az se sokat ér. Gazdaismerőse a minap jelezte neki: hiába az öntözés, a növény egyszerűen megfő a talajban, akkora a hőség és annyira erős a napsütés.
Dr. Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat elnöke azt hangsúlyozta: a sok-sok változás közben nem kell feltalálni a spanyolviaszt és eldobni mindent, ami régi. Az a szerencsés, ha a hagyományos, már bevált eljárásokat ötvözzük az újdonságokkal.
Számos érdekes és tanulságos információ hangzott el a talajszelvénynél – fotó: Horváth Attila
– Szeretnénk erősíteni a vidéket, annak megtartó erejét, s elérni azt, hogy olyan hely legyen, ahonnét az unokáink nem elvágyódnak, hanem itt tervezik a jövőt – árulta el.
A főispán, dr. Horváth Zoltán mondta a megnyitóbeszédet, melyben arról is beszélt: az EU azzal, hogy az ukrán gabonát beengedte az unióba, gyakorlatilag patthelyzet elé állította a gazdákat. Most pedig a dél-amerikai országokkal kötendő hasonló megállapodás került napirendre, ami még az ukrajnai árunál is nagyobb pofon lesz a termelőknek, nemcsak nálunk, hanem egész Európában. Szót ejtett egy pozitívumról is: az elmúlt hetekben megjelent pályázati kiírásokhoz kapcsolódóan 10 százalék mértékig kamattámogatást vehetnek igénybe a gazdálkodók, így kvázi kamatmentes hitellel kalkulálhatnak akár 10 éves futamidőre is. Az újfajta konstrukció hamarosan elérhető lesz.
Dr. Horváth Zoltán főispán egy, az ukrajnainál is nagyon pofonra figyelmeztette a gazdákat – fotó: Horváth Attila
A nap folyamán a gazdákat számos kiállító számtalan erő- és munkagépe várta, ezek mellett a termelést segítő anyagokkal, termékekkel is megismerkedhettek. A szentlőrinci talajszelvénynél izgalmas előadásokat hallgathattak meg talajadottságainkról, agrotechnológia és talajállapot összefüggéseiről, a klímaváltozás hatásairól.
A gépkapcsolatokat, mielőtt elindultak volna a szántóföldre, külön-külön is bemutatták a közönségnek – fotó: Horváth Attila
Sor került továbbá a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet fórumára, a gépkapcsolatok működését pedig szántóföldi bemutatón is megismerhették a termelők.
A Szentlőrinci Mezőgépnapok másnap, azaz csütörtökön zárult.