A méhészek nem csupán méztermeléssel foglalkoznak, hanem egy egyre bővülő kereskedelmi folyamat részei: például bérbe adják a kaptáraikat olyan gazdálkodóknak, akiknek a növényeik beporzásához méhekre van szükségük – írja cikkében az IoT Zóna.
A kereskedelmi szegmensük világszerte több tízmilliárd dollár értékben nyújt beporzási szolgáltatásokat, és kulcsfontosságú szerepet játszik rengeteg növény termesztésében is. Például Kaliforniában termelik a világ mandulájának 80%-át, de ehhez nélkülözhetetlen, hogy a virágok beporzása a fák között megtörténjen. Ehhez évente több mint 2 millió kaptár kihelyezésére van szükség.
Az éghajlatváltozás, az intenzív mezőgazdasági termelés, valamint a növényvédő és gombaölő szerek használata nagymértékben pusztítja a méheket világszerte. Az Egyesült Államok kereskedelmi méhészetei a tavalyi év során rovarállományaik 44%-át veszítették el.
A veszteségek csökkentése és a beporzó rovarok védelme érdekében olyan intelligens eszközöket fejlesztettek, amelyek állandó hozzáférést biztosítanak a kaptárak állapotáról szóló részletes információkhoz. Például az írországi ApisProtectA startup nemrég dobott piacra egy olyan szenzort, amely baj esetén azonnal riasztást küld. Egy apró, internetre csatlakoztatott érzékelőt helyeznek a kaptár tetejére, amely méri a hőmérsékletet, a páratartalmat, és érzékeli a hangokat és a mozgást is. A szenzorról az adatok a felhőn keresztül az ApisProtect-központba kerülnek, ahol azokat kielemzik, majd visszaküldik a gazdálkodóknak.
„A készülékünk segítségével a szakemberek sokkal több méhcsaládot tudnak majd tartani ugyanannyi munkavállaló segítségével és ugyanolyan költségszint mellett. Ugrásszerűen megnövekedhet így a beporzás és a megtermelt méz mennyisége a termelés során” – mondta a társaság alapító-vezérigazgatója, Fiona Edwards Murphy.
Simon Lynch méhész az ApisProtect okosszenzorát használja a kaptárjaiban.
A társaság 2018-ban 1,8 millió dolláros nemzetközi befektetői támogatást kapott. Azóta 20 méhésszel dolgoznak együtt, és csaknem 20 millió méh aktivitását kísérik figyelemmel. A 400 okosszenzor által összegyűjtött információkból egy globális méhegészségügyi adatbázis épül fel, amely algoritmusok segítségével elemzi ki az adatokat.
A beporzó rovarok iránti kereslet növekszik, így számos további, új technológiákat népszerűsítő startup jelent meg. Az egyik például létrehozott egy robotméhet, amely képes „táncolni” és így irányítani a méhcsaládot. Az apró robot meg tudja mondani a többieknek, hogy hová érdemes menniük nektárt és virágport gyűjteni. Ez pedig nemcsak abban nyújt segítséget, hogy a rovarokat a beporzás céljából egy adott területre irányítsuk, hanem segít elterelni őket a veszélyes területekről is, például onnan, ahol vegyszereket használnak. Egy olyan technológia kiépítését is tervezik, amely képes megállapítani, ha az értékes rovarok vegyszermérgezést kaptak.
A mézelő méhek jövőjének a biztosítása Földünk egyik legnagyobb kihívása.