Sokan egyszerűen "Hoffer traktornak" hívják, pedig a márkanév az egykori gyártulajdonos családnevére utal: Hofherr és Schrantz Gépgyár címen. A HSCS-ként rövidített Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt. elődjét, azaz a Hofherr és Schrantz Gépgyárat Hofherr Mátyás és Schrantz János alapította 1900-ban Kispesten.
Később a vállalat részvénytársaságként működött. Hofherr Albert 1912-ben felvásárolta a Clayton-Shuttleworth Gépgyár telephelyeit, márkanevét, raktárait. Ettől kezdve Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt. nevet viselte. A gyár államosítása után jött létre a Vörös Csillag Traktorgyár – amely a legendás Dutra traktorokat is fejlesztette.
No, de ne szaladjunk előre! Kanyarodjunk vissza a 1920-as évekhez!
Az 1920-as évekre a gőzhajtású mezőgazdasági gépek kora lejárt. A gőzgépek rendkívül rossz hatásfoka arra ösztönözte a gyártókat, hogy a gőzgéphez hasonló igénytelenségű és olcsó, de lényegesen gazdaságosabb üzemű megoldásokat keressenek. A HSCS a megoldást az egyhengeres, izzófejes motorral hajtott traktorban találta meg. Ezt a motort nyersolajjal lehetett működtetni, egyszerűen gyártható, kevés alkatrészből állt, kevés karbantartást igényelt és alkalmas volt a legfontosabb mezőgazdasági feladatok ellátására: a talajművelésre és stabil erőgépként cséplőgép hajtására. Ezt az izzófejes traktort eleinte még tüzérségi vontatóként is használták.
A sikeres kétütemű izzófejes traktorok között az R-20-22, R-35, majd továbbfejlesztett változata, a G-35 traktor mindenütt megtalálható volt a magyar gazdaságokban. Ez utóbbiból fejlesztett korszerűbb típus, a GS-35 már az államosított Vörös Csillag Traktorgyárban készült.
A következő videón egy gyönyörű állapotú Hofherr traktort látunk működés közben:
Nevét onnan kapta, hogy a traktor elején a hengerfej öntvényének alsó része izzófejnek volt kiképezve, ezt kell hevíteni indítás előtt egy benzinlámpával. Az izzítás a külső hőmérséklet függvényében több percig is eltartott. Ha a motor már járt, akkor az abban lezajló égés tartotta izzásban az izzófejet, amely meggyújtotta a ráfecskendezett üzemanyagot.
Az alábbi videón a gumikerekekkel szerelt G35-ös Hofherr traktor indítást láthatjuk:
Az 1943-tól gyártott G-35 traktor acélkerekekkel ellátott erőgép volt, amelyeken a kormányzott első kerekek sima-, a hátsó kerekek pedig cserélhető acélkörmökkel voltak szerelve a jobb kapaszkodás céljából, ezért a köznyelv a traktort körmös Hoffer-nek becézte.
Az acélkerekes traktort a közúti közlekedéshez gumiabroncsokkal szerelték fel, hogy a körmök ne tegyék tönkre az úttestet.
Az idősebb generáció ma is sokat nosztalgiázik azokról az időkről, amikor még Hoffer traktorral jártak a kocsmába, ám amíg megitták a "kávéjukat", sosem állították le a motort a presszó előtt... az egész környék tudta, mikor merre járnak a traktorral...
Forrás: Wikipédia / Magyar Mezőgép Archívum / Agroinform.hu
Indexkép: Agroinform.hu