Sebestyén Gergellyel, a Precision Planting vállalat Közép-európai vezetőjével beszélgettünk az aktuális- és igen komoly érdeklődést kiváltó VP2-4.1.8-21 Mezőgazdaság Digitális Átállásához Kapcsolódó Precíziós Fejlesztések Támogatásával, valamint az amerikai vállalat vetéstechnológiai megoldásaival kapcsolatosan.
– Hogyan tudott teret hódítani Európában a Precision Planting technológia és mit tudnak rólatok a magyar gazdálkodók?
– Szerencsére nincsen nehéz dolgunk egy ilyen professzionális és költséghatékony technológiával, mint a Precision Planting szemenkénti vetéstechnológia – ugyanakkor fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy nagyon sok kedvező tényező együttállásának köszönhetjük a sikerünket – amely még csak most van felívelő pályája kezdetén. – nyilatkozta Sebestyén Gergely.
– Először is szeretném röviden bemutatni a vállaltunkat a magyarországi mezőgazdasági termelők számára, ugyanis a tapasztalataim szerint sokan ismerik már a Precision Planting brandet, azonban néhány téves információ még a köztudatban van.
A Precision Planting LLC a hatékony precíziós mezőgazdasági technológiák vezető szolgáltatója az Egyesült Államokban. A vállalat célja, hogy elősegítse és intelligens megoldásokkal könnyítse meg a gazdálkodók munkáját az egész év során. A "Kukorica-övként" is emlegetett Illinois-ban alapított Precision Planting olyan megoldások fejlesztésére összpontosít, amelyek javítják az vetés minőségét, valamint növelik az inputanyagok kijuttatásának- és a betakarítási műveletek hatékonyságát a gazdaságokban szerte a világon.
2017-ben a Bayer és Monsanto fúzió miatt a Monsantonak meg kellett válni több üzetágától többekközött a Precision Plantingtől is. Sokáig szinte biztos iparági pletyka volt az, hogy a John Deerefogja megvenni a Precision Plantinget, de a US Department of Justice a trösztellenes törvényrehivatkozva nem engedélyezte az akvizíciót. Ugyanebben az évben a vállalat már az AGCO Corporation brandjeit erősítette 2018-tól pedig megkezdődött az európai piacon történő terjeszkedés egy professzionális szakmai csapat felépítésével.
A Precision Planting európai és amerikai csapata ezután a legnépszerűbb vetőgép márkákhoz illeszkedő stratégiai tervet állított össze és belső fejlesztésekbe kezdett a Monosem, Gaspardo, Massey Ferguson, Horsch, valamint Väderstadvetőgépek hatékonyságának növelésére.
fotó: Sebestyén Gergely
A korábban elsősorban csak amerikai típusú vetőgépekkel kompatibilis (John Deere, White, Kinze, Harvest International, Case IH) vállalat az európai piacokon is gyors ismeretséget – és elismertséget szerzett a világon egyedülálló hitvallásával, amelyet az alábbi szlogenjük is népszerűsít:
"A már meglévő, használt vetőgéped túlszárnyalhatja egy új vetőgép munkáját!"
|
– Jól értjük, hogy a Precision Planting technológia márkafüggetlen módon, szinte bármilyen vetőgépbe beépíthető?
– Igen, nagyon fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy márkafüggelten megoldásokat kínálunk a gazdálkodók számára.
Monosem vetőgép átalakítása... – majd a büszke gépkapcsolat munkája a határban – fotók: Sebestyén Gergely
Mindig arra biztatjuk a partnereinket, hogy forduljanak hozzánk bizalommal a szemenkénti vetéstechnológiával kapcsolatos igényeikkel – hiszen mi egyedi megoldásokat dolgozunk ki a legkülönbözőbb adottságokhoz igazodva.
Példaként szeretném megemlíteni a Busa Bt. magyar gépgyártó vállalat által fejlesztett 6 soros vázra épített Precision Planting technológiánk eredményét, amely egyöntetű, 98,4%-os magegyenletességgel kelt napraforgó állomány formájában megcsodálható.
A vadkár nyomaitól eltekintve kifogástalan, homogén napraforgóállomány – fotók: Sebestyén Gergely
De megemlíthetném a Balaton közelében megtekinthető referenciánkat is, amely kukoricatáblát tűpontosan, 13 km/h sebességgel vetett el egy használt John Deere D1760 8R vetőgép – természetesen Precision Planting átépítéssel.
A háttérben lévő Badacsony és a tanúhegyek a saját szemükkel látták tavasszal, hogy egy átépített idős JD1760 8R vetőgép is tűpontosan képes vetni 13 km/h sebesség mellett – fotók: Sebestyén Gergely
Fontosnak tartom azt is leszögezni, hogy a Precision Planting technológiák beépítéséhez azért alapvető precíziós infrastruktúrával már rendelkezni kell: szükségünk van egy kompatibilis szemenkénti vetőgépre, GPS jeladóra.
Hatalmas segítséget jelent az aktuális VP2-4.1.8-21 Mezőgazdaság Digitális Átállásához Kapcsolódó Precíziós Fejlesztések Támogatása című pályázat, amelybe a Precision Planting technológiák is beilleszthetők, amennyiben a támogatási kérelem benyújtásának évéhez képest 10 évnél nem régebben (2021-ben benyújtott támogatási kérelem esetében legfeljebb 2011-ben) gyártott, meglévő mezőgazdasági erőgépek, traktorok, munkagépek helyspecifikus művelésre alkalmassá tétele, berendezések és technológiák modernizálása valósul meg.
- Mechanikus vetés egyenetlenségeinek kiküszöbölése
- Magegyenletesség maximalizálása
- Talajtömörödöttségi problémák kiküszöbölése a szenzor alapú talajnyomás szabályozással
- Differenciált tőszámmal való vetés megvalósítása régi, lánchajtásos vetőgép esetén is
- Előírástérkép alapján megvalósított vetés
- Szakaszolás megvalósítása
- Változó dózisú tápanyag-kijuttatás megvalósítása vetés közben
- Vetés közben mért pillanatnyi talaj-hőmérséklet, talajnedvesség és szervesanyag-tartalom mérése, valamint azonnali döntéshozatal
- Vetés közben történő folyékony halmazállapotú inputanyagok kombinált kijuttatása
- Saját fejlesztésű szenzorok beépítése
- Vetés közben automatikusan szenzoradat alapján változó vetés mélység
- Pneumatikus sortisztító és sorzáró megoldások