Kiváló minőségű, megfelelő mennyiségű kalászos vetőmag kerülhet a földbe tavasszal a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) adatai alapján. A szervezet közzétette a tavaszi árpa, a tavaszi búza és a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira tájékoztató árát, amelyet egységesen tonnánként nettó 160.000 forintban állapítottak meg – írja sajtóközleményében a szervezet.

Hozzátették, hogy a 2024. évi betakarítási szezonban a tavaszi árpa vetőmag szaporító területét figyelembe véve (amely az elmúlt 7 éves időszakban a legnagyobb területű vetőmag-szaporítás) az őszi búza idei átlagterméséhez hasonló eredményt sikerült elérni. Az árutermesztő területeken elért eredményekből viszont az látszik, hogy a tavaszi árpa kultúra a 2024. évi betakarítási szezonban közel 1 tonnával termett kevesebbet az őszi búzához képest.

Mint Perczel Péter, a Vetőmag Szövetség Kalászos és Nagymagvú Hüvelyes Növények Szekcióbizottságának elnöke elmondta: az elmúlt évek adatai alapján emelkedett a kalászos vetőmag fémzárolási hajlandóság. Az 5.700 tonna feletti várható fémzárolt termés akár 100%-os felújítási szintet is jelenthet a vetési szándékban jelzett vetésterület esetén is. Az elsősorban őszi búzában tapasztalható nagyon jelentős (100.000 hektárt meghaladó) 2024. évi őszi termőterület növekedése, és a többi őszi meghatározó kalászos faj – őszi árpa, tritikálé, rozs – várhatóan a korábbiakhoz képest stagnáló területe mellett kérdéses a tavaszi árpa esetleges területnövekedése. Évek óta látható tendencia az, hogy átfordul a tavaszi árpa vetőmagpiaca, így már 90% felett van az őszi vetésű tavaszi árpa. Az idei évben valószínűleg a tavaszi árpa nagy részét már elvetették ősszel, így sokkal kisebb rész marad a tavaszi vetőmagforgalomra – áll a közleményben.

A tájékoztató ár fontos jelzés a vetőmag-szaporítók felé, hogy készleteiket ne árugabonaként, hanem vetőmagként értékesítsék

A tájékoztató ár fontos jelzés a vetőmag-szaporítók felé, hogy készleteiket ne árugabonaként, hanem vetőmagként értékesítsék – Fotó: Shutterstock

Kiemelték, hogy a tagság körében végzett felmérés alapján a vetőmag szaporítások betakarítását követően eddig jelentősebb minőségi problémákról nem érkeztek jelzések, így nagy valószínűséggel a rendelkezésre álló készletek már kielégítették az őszi vetéseket és elegendőek lesznek a tavaszi vetésekhez. Az ókészletek mennyisége az előző évekhez képest alacsonyabb, sem sörárpa, sem takarmányárpa tekintetében nem tapasztalható érdemi mozgás a piacon. A felmérésben résztvevők válaszai azt tükrözik, hogy minőségi problémákra nem kell számítani, és hogy tavaszi árpa esetében elegendőek lesznek a vetőmagkészletek, zabnál kismértékű hiányhelyzet alakulhat ki. A vetőmagkeresletet a felmérésben résztvevők közepesnek ítélték meg.

A szakbizottság határozott a tájékoztató ár kialakításáról. A tavaszi árpa, a tavaszi búza és a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira egységesen 160.000 Ft/tonna + ÁFA árat állapítottak meg, amely zsákban, csávázottan fémzárolva, az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő, nem fix ár és nem kötött, illetve nem ajánlott ár, a konkrét szerződéses árat a felek maguk határozzák meg. A vetőmag ár tájékoztatás nem jelent árrögzítést és elsődleges célja orientáló, a várható piaci árinformáció közreadása. A tájékoztató ár fontos jelzés a vetőmag-szaporítók felé, hogy készleteiket ne árugabonaként, hanem vetőmagként értékesítsék, biztosítva a gazdálkodók számára szükséges mennyiségű vetőmagkészletet.

Perczel Péter hozzáfűzte: a Vetőmag Szövetség 2025-ben is folytatja a fémzárolt vetőmaghasználatot ösztönző kampányát a mezőgazdasági termelők körében annak elősegítése érdekében, hogy felzárkózzon hazánk az európai átlaghoz. A szakember szerint a szántóföldi kultúrák között stratégiai jelentőségű kalászos ágazatban nagyon fontos lenne, hogy minél nagyobb arányban válasszák a gazdálkodók a visszavetett magokkal szemben a garanciát jelentő minősített, fémzárolt vetőmagokat, ugyanis kizárólag az ellenőrzött keretek között megtermelt, minősítő bizonyítvánnyal ellátott vetőmag garantálja a fajtatisztaságot és a használati értéket. A nemesítés során elért hozamnövekedés, kiszélesített ellenálló képesség és az egyre jobb, illetve speciális minőségű fajták nyújtotta előnyök csak a fémzárolt vetőmag vetésével használhatóak ki – rögzíti a VSZT sajtóközleménye.