A Csendes-óceán trópusi térségében zajló El Nino – Déli Oszcilláció (ENSO) jelensége jelentős hatással van a globális időjárásra és a villámtevékenységre. A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet munkatársai kimutatták, hogy az ENSO meleg fázisai után, amikor a Csendes-óceán Egyenlítő közeli térségei jelentősen felmelegednek, a villámaktivitás drasztikusan megnőhet, különösen a közepes szélességi területeken, így Európában, Szibériában és akár Magyarországon is.


Sátori Gabriella professzor emerita elmondta, hogy kutatásuk során új összefüggést fedeztek fel az ENSO-jelenség és a villámtevékenység között. Az északi féltekén a villámok számának növekedése szoros kapcsolatban áll a Csendes-óceán térségében bekövetkező hőmérsékleti változásokkal, amelyeket már néhány tized Celsius-foknyi eltérés is befolyásolhat.

vihar

Az ENSO-jelenség hideg és meleg fázisai közötti átmenetek gyakran április-május környékén történnek, ami közvetlenül befolyásolhatja az északi félteke nyári zivatartevékenységét – forrás: Pixabay

A kutatók szerint a villámok viselkedése hasonlít a kis rádióadók működéséhez, mivel nagyon széles frekvenciatartományban sugároznak elektromágneses hullámokat. Az alacsony frekvenciájú, nagy hullámhosszú jelek különösen figyelemre méltóak, hiszen ezek a hullámok a Földet körülvevő ionizált réteg és a felszín között csapdába eshetnek, így akár többször is megkerülhetik a bolygót.

A Nagycenkhez közeli Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriumban 1993 óta végeznek méréseket a villámok által generált alacsony frekvenciás hullámok, az úgynevezett Schumann-rezonanciák észlelésére. A mérések segítenek feltárni a villámtevékenység időbeli változásait, amelyeket az ENSO-jelenség hőmérsékleti hatásai is befolyásolhatnak.


Az El Nino jelenség hatására a Csendes-óceán trópusi térségeiben jelentős hőmérséklet-növekedés léphet fel, amely a meleg fázis után lassan eloszlik a közepes szélességi területeken is. Az így bekövetkező felszíni hőmérséklet-emelkedés a villámtevékenység számottevő növekedését okozhatja. A kutatók azt is megfigyelték, hogy az ENSO-jelenség hideg és meleg fázisai közötti átmenetek gyakran április-május környékén történnek, ami közvetlenül befolyásolhatja az északi félteke nyári zivatartevékenységét. Ezek az időszakok gyakran együtt járnak heves zivatarokkal és villámaktivitás-növekedéssel, amely gazdasági és természeti károkat is okozhat.

A HUN-REN kutatói azt tervezik, hogy részletesebben megvizsgálják az elmúlt 30 év magyarországi villámaktivitását, hogy jobban megértsék az ENSO-jelenség közvetett hatásait a hazai időjárásra. Az ilyen kutatások hozzájárulhatnak a villámokkal járó természeti katasztrófák – például a szupercellák – jobb megértéséhez és kezeléséhez. Az eredmények ismeretében jobban fel lehet majd készülni a zivatarok által okozott gazdasági károk csökkentésére, illetve a klímaváltozás okozta időjárási szélsőségek kezelésére.

Forrás: Infostart

Indexkép: Pixabay