A mezőgazdaságban a terményszárítás az egyik legenergiaigényesebb folyamat, főleg akkor, ha gázalapú technológiák kerülnek alkalmazásra. De mi történik akkor, ha egy szárítóüzem tervezésekor teljesen elhagyjuk a gázt? Erre a kérdésre adott választ Kiss Tamás, az Innováció & Projekt Mérnökiroda Kft. képviseletében. Egy olyan terményszárító telepen jártunk, ahol teljes egészében biomassza-alapú fűtéssel zajlik a szárítás, itt beszéltünk a szakemberrel.

Gáz nélkül szárítani – de hogyan?

A bemutatott rendszer működésének lényege, hogy biomassza-tüzeléssel állítják elő a szükséges hőmennyiséget– gázfelhasználás nélkül. A klasszikus faapríték használata mellett a technológia különlegessége az, hogy javarészt a terménytisztítás során keletkező melléktermékeket használják tüzelőanyagként.

A technológia különlegessége az, hogy javarészt a terménytisztítás során keletkező melléktermékeket használja tüzelőanyagként.

A bemutatott két darab 4 megawattos tűzboxot három beetetőtartály szolgálja ki. A rendszert teleszkópos gépekkel látják el a szükséges tüzelőanyaggal. A berendezés automatikus vezérléssel szabályozza, hogy melyik forrásból mennyi anyagot használ fel.

Maximális biztonság és hatékonyság

A rendszer tervezése során kiemelt figyelmet kapott a biztonság. A tüzelőberendezésen belül három különböző ponton történik a szikra- és hamuleválasztás, emellett a tisztaságról egy automatizált hamukihordó rendszer is gondoskodik. A tűzboxok belső kialakításának köszönhetően a hőtermelés során keletkező szikrák és a hamurészecskék nagy része a berendezés belsejében marad, és nem kerül a légáramba.

A végső tisztítási lépcsőt követően a füstgáz egy keverő rendszerbe kerül, ahol szabályozott mértékben vegyítik a környezeti levegővel, így beállítva a kívánt hőmérsékletet, ami aztán bekerül a bioszárítóba.

Moduláris rendszer, széleskörű felhasználás

A technológia akár meglévő szárítórendszerekhez is illeszthető a moduláris kialakításának köszönhetően. A cég kétféle teljesítményosztályban kínálja a rendszert: 2,5 MW és 4 MW. Így akár egy 10 tonna/órás, akár egy 40 tonna/órás kapacitású szárító is kiszolgálható, sőt amennyiben nagyobb kapacitás szükséges a rendszerek több modullal bővíthetők.

Az általunk megnézett rendszer egy 40 tonna/órás bioszárítót szolgál ki, amelyet már gyárilag biomasszára optimalizáltak, így gázégő nincs is beépítve. A beruházás pályázati források felhasználásával megközelítőleg két év alatt megtérül.

Az elmúlt években minden gazdálkodó számára komoly problémát jelentett a toxinos kukorica megjelenése. Ennek kezelésére az Innováció & Projekt Mérnökiroda Kft. egy optikai szeparátoros rendszert is fejlesztett, amely UV-fény segítségével ki tudja mutatni és le tudja választani a toxinos szemeket – aflatoxin esetén is.

A rendszer nagy pontosságú, az előírt határértékek alatt tartja a toxinmennyiséget, ráadásul mindezt úgy, hogy nem csökken a szárítási kapacitás.

Egy kézben minden: a gyártás, a támogatás, a szerviz

A berendezések saját fejlesztésűek, a cég nemcsak a gyártásról, hanem a szervizelésről és alkatrészellátásról is gondoskodik, és emellett pályázati tanácsadással is segíti a beruházókat, legyen szó akár egy új szárító telepítéséről, akár egy már meglévő rendszer fejlesztéséről.

Gazdaságos működés, magas fokú biztonság, környezetkímélő megoldások – mindezek miatt különösen vonzó lehet mindazok számára, akik modern, fenntartható technológiában gondolkodnak.

További információk: