Az alma az egyik leggyakrabban fogyasztott gyümölcs hazánkban. Nem véletlen, hiszen gyerekkorunk óta elkísér minket, és azon túl, hogy nagyon egészséges, még nagyon finom is. De vajon mikor teszünk jót, ha meghámozzuk, vagy ha a héjával együtt fogyasztjuk?
Az alma finom és egészséges
Hazánkban egy személy átlagos évi almafogyasztása eléri a 25 kg-t. Az alma ráadásul nagyon sok kertben is megterem, így sokan vagyunk olyan szerencsések, hogy a saját kertünkben termett almát fogyaszthatjuk. Az alma azon túl, hogy igazán finom, nagyon egészséges is.
Az almának magas rosttartalma mellett vitamintartalma is jelentős. A-, B- és C-vitaminban gazdag, de folsav-, kalcium-, magnézium-, kálium- és kéntartalma is magas. Vízoldékony rostanyaga a pektin, kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a székrekedést és a koleszterinszintet.
Az alma és a héja. Vajon jó barátaink? Fotó: Shutterstock
Az alma magas káliumszintje segít a vérnyomás csökkentésében. Mivel nyáltermelő hatása van, segít csökkenteni a fogszuvasodást, gyümölcssav tartalma jó hatással van a májra és a belekre, méregtelenítő hatása pedig segít a vese megóvásában, és a vese- és a húgysavkő kialakulásának csökkentésében. De vajon mi történik, ha a héjával együtt fogyasztjuk?
Erre használd az alma héját
Habár gyerekkorunkban sokszor hallottuk, hogy együk meg az alma héját is, hiszen abban van a vitamin, egy időben elterjedt, hogy jobb, ha meghámozzuk az almát. Ennek az oka az volt, hogy az alma héján sok szennyeződés tapadhat meg. Az egészen biztos, hogy akár a kertünkben termett, akár megvásároltuk az almát, mindenképpen fontos, hogy tisztítsuk meg azt, szódabikarbónás vízben, hogy eltűnjenek a héjáról a szennyeződések. Ezt a bio alma esetében is érdemes megtenni, hiszen sok rovar mászhatott végig rajta, és sokan is foghatták meg, de a port és egyéb szennyeződéseket is érdemes lemosni róla.
Ha pedig megtisztítottuk, mindenképpen érdemes az alma héját is elfogyasztani. Az alma héját akár önmagában is elrágcsálhatjuk, hiszen igazán finom, és tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Sőt, kiváló desszert lehet belőle, ha az almahéjat átforgatjuk egy kis fahéjas-cukros olvasztott vajban, majd sütőpapírral bélelt tepsire terítjük és közepes hőmérsékleten, 15-20 percen át sütjük.
Akár a kulacsunkba is tehetünk pár almahéjat, majd felöntve vízzel, kész a finom, almás hűsítő. De még teát is főzhetünk az almahéjból. Tegyük azt egy bögrébe, dobjunk mellé egy fahéjrudat vagy 1-2 szem szegfűszeget és forrázzuk le vízzel. Miután kiázott, ízesítsük mézzel.
De akár mehet a megpucolt alma a sütibe, a héját pedig vékony csíkokra vágva belekeverhetjük egy finom salátába. Az almahéj azonban nem csak enni és inni tökéletes, hanem még természetes tisztítószerként is bevethető.
Az almában található savak segítenek feloldani a makacsabb szennyeződéseket is, ezért az odaégett ételt is könnyedén el tudjuk tüntetni a serpenyőből a segítségével. Ehhez töltsünk az edénybe vizet, tegyük bele az almahéjakat, és 30 percig alacsony lángon melegítsük az edényt. Hamarosan feljön a leégett szennyeződés és könnyedén tisztítható lesz az edény.
Ezért érdemes megenni az alma héját is
De hogy miért is érdemes elfogyasztani az alma héját? Az alma héja rostban gazdag, ami hosszú időre eltelít, így sokáig nem érzünk éhséget, ha elfogyasztjuk. Ráadásul a rostok hozzájárulnak a máj egészségének megőrzéséhez is, segítenek a csontok védelmében, sőt, a cukorbetegek számára is előnyösek, hiszen segítik az emésztést.
Az almahéj kvercetint tartalmaz, ami egy erős gyulladáscsökkentő vegyület, és a tüdőt és a szívet is megvédi. Kutatások igazolják, hogy az alma héjában lévő polifenolok csökkentik a vérnyomást és a koleszterinszintet, és növelik az érrendszer rugalmasságát, ami elengedhetetlen a szív egészsége szempontjából. De ez még messze nem minden! Az almahéj számos antioxidánst is tartalmaz, ezért fontos eszköz a kezünkben a rákmegelőzés szempontjából.
Az A-, C- és K-vitamin mellett az alma héjában olyan esszenciális ásványi anyagok is megtalálhatók, mint a kálium, a foszfor és a kalcium, melyek hozzájárulnak a szív, az idegek, az agy, a bőr és a csontok egészségéhez. Az alma héja kiváló bőrradírként is. Arctisztítás után dörzsöljük át vele a bőrünket, úgy, hogy a gyümölcshús felőli része érjen az arcunkhoz.
Az alma héja még desszertnek is kiváló. Fotó: Shutterstock
Az almában lévő savak gyengéden megtisztítják a bőrt, eltávolítják a szennyeződéseket és az elhalt hámrétegeket, sőt, még a keringést is serkentik. Az almával történő bőrradírozás után mindenképp mossuk le alaposan, és hidratáljuk is a bőrünket.
De az alma héja és a magháza is nagyon hasznos, hiszen ha felfőzzük őket, mintha lekvárt készítenénk, majd leszűrjük, magas pektintartalmú főzetet kapunk, amit felhasználhatunk például gyümölcslekvárok sűrítésére. Ha pedig végképp nem tudunk vagy akarunk mit kezdeni az alma héjával, tegyük a komposztba.
Nem csak az alma héja hasznos
Nem csak az alma héja igazán egészséges. Sokan nem eszik meg a szőlő héját, pedig abban magas a resveratrol nevű antioxidáns, ami hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségéhez. Hasonló a helyzet az őszibarackkal is, melynek héja rostban és antioxidánsokban gazdag, de a körtét se hámozzuk meg, hiszen vitaminokat és rostokat tartalmaz a körte héja, amelyek javítják az emésztést és hozzájárulnak az immunrendszer támogatásához.
Az almát tehát tisztítsuk meg, de ne fosszuk meg sem a gyümölcsöt, sem magunkat a héjától!