A PREAG X 2025-ön Molnár Krisztián a Poliex Kft. agrármérnöke tartott előadást "Precíziós öntözéssel a biztos termésért" címmel.
Az EU-ban a spanyol és az olasz gazdák öntözik a legnagyobb területet. Magyarországon viszont csupán 2-2,5 százalék az öntözött terület nagysága – emelte ki Molnár Krisztián előadásának bevezetőjében. Példaként említette, hogy a kukorica vízigényének 60 százalékára a virágzás környékén van szüksége, azonban ez hazánkban, különösképp az Alföldön, az egyik legszárazabb időszak.
"Hat-nyolc évvel ezelőtt még arról beszélgettünk, hogy az öntözéssel plusz termést lehet elérni, azonban, ha az elmúlt három évet nézzük, akkor most már azért kell öntözni, hogy ősszel legyen mit betakarítani" – mondta.
Előadásában részletezte az precíziós öntözési lehetőségeket. Bemutatta a csepegtető öntözés három módját: felszíni csepegtetésnél a csepegtetőtestek vagy be vannak építve a csőbe vagy elhelyezhetők tetszés szerint, illetve beépített csepegtetőtestek esetén a cső kerülhet a föld alá is. Ezután szemléltette a csepegtető cső jellegzetességeit és működését.
A vízsugaras rendszereket ismertetve elmondta, hogy lehet mikroszórófejes, ami főleg gyümölcsösökben alkalmazható, de vannak ködösítő és párásító, valamint ütközőlapos rendszerek is.
A precíziós öntözés előnyeként a vízhasznosulást említette, ugyanis felülről öntözés esetén nagy lesz a vízveszteség akár talajmenti párolgás, akár növényfelületi párolgás miatt. Valamint kiemelte, hogy a pivot- és a lineárrendszerekkel szemben precíziós öntözéssel egyenletes a vízkijuttatás.
A precíziós öntözésnek több feltétele van, ezek közül a két legfontosabb a talajismeret, amely többek között befolyásolja az öntözési időt, és a rendelkezésre álló vízmennyiség. Követni kell az időjárási változásokat, valamint pontosan ismerni kell a növény szükségleteit. Ezekben a szenzorok és az automatizáció nyújthat segítséget – mondta Molnár Krisztián, majd kitért a szűréstechnikára és a tápoldatozásra is.
További részletek a videóban.
Indexkép: Agroinform
További információ: