A világon élő fajok egyharmada eltűnhet az évszázad végére egy új tanulmány szerint, amennyiben nem mérsékeljük jelentősen az üvegházhatású gázok kibocsátását.

A kutatás eredményei szerint amennyiben a globális hőmérséklet-növekedés mértéke meghaladja a párizsi klímaegyezményben foglalt 1,5 Celsius-fokot, a kihalási folyamatok jelentősen felgyorsulnak, ami a kétéltűeket, a hegyekben és szigeteken élő fajokat, illetve az édesvízi ökoszisztémákat érintené a legérzékenyebben. A legtöbb faj Dél-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon kerülne veszélybe, az európai élővilágot jóval kevésbé érintené a változás.

A világ már most 1 Celsius-fokkal melegebb, mint az ipari forradalom előtt volt, ami kihat az időjárási jelenségekre, a természetes élőhelyek és a fajok viselkedésére is. Némelyikük képes alkalmazkodni a megváltozott környezethez, mások viszont nehezen képesek túlélni mindezt. Bizonyos fajok kihalása már elkerülhetetlen, de a károk mértéke még csökkenthető.

Ha sikerül tartani a párizsi megállapodásban foglaltakat, akkor 2100-ra minden 50. faj – nagyjából 180 ezer faj – kerül a kihalás közelébe. Amennyiben a melegedés eléri a 2,7 Celsius-fokot, akkor minden 20. fajt a kihalás fog fenyegetni.

A szám minden fokkal tovább nő, 4,3 Celsius-fokos melegedésnél a fajok 14,9 százaléka, 5,4 Celsius-foknál pedig kétharmaduk kerül veszélybe.

Forrás: 24.hu

Indexkép: Shutterstock