A szaloncukor igazán magyar, karácsonyi finomság. Van, ahol a karácsonyfára kerül, van, ahol kis tálakban az asztalra, de általában senki nem mond le róla, amikor itt a karácsony. Furcsa, hogy habár csupa olyan hozzávaló kell hozzá, amelyik egész évben elérhető, mégis megmaradt karácsonyi édességnek. A külalakja sem változott az évek során, csak a csomagolása esett át némi ráncfelvarráson, és az ízeinek száma nőtt meg a sokszorosára.

A szaloncukor története

A szaloncukor finom karácsonyi finomság, amelyet általában selyem- és sztaniolpapírba csomagolnak. A szaloncukor őse a fondant-cukor volt, amit túltelített cukoroldatból, felfőzéssel készítettek. A franciák a 14. században kezdték el készíteni, tőlük német bevándorló cukorműves mesterek közvetítésével, a 19. század első harmadában érkezett el a szaloncukor Magyarországra.

Hazánkban a szaloncukrot kezdetben kézzel készítették, azonban a 19. század végén már az első fondant készítő gépek segítették a tömeges gyártást. Az első gyárat Stühmer Frigyes, hamburgi cukrászmester alapította, ahol a Gerbeaud cukrászda számára készítette karácsonyi finomságait.

szaloncukor lóg a karácsonyfán

A szaloncukor nem veszített népszerűségéből az évek alatt. Fotó: Shutterstock

A szaloncukor nagyon hamar megkedveltette magát. Jókai is nagyon szerette, és szalonczukkedlinek nevezte. 1891-ben jelent meg Hegyesi József A legújabb házi czukrászat című kézikönyve, amelyben tizenhétféle szaloncukrot írt le. A cukrászdák ekkor a szaloncukrokat közvetlenül a készítőtől vásárolhatták meg, a megrendelő által meghatározott ízben.

Gyerekkorunkban még nagyon is jellemző volt a szaloncukor csomagolásánál a ma már kevéssé ismert rojtozás. A híres cukrászdákban az inasok feladata volt a rojtozó gép működtetése. A formákat átszitált rizslisztbe mártották, ezután öntötték a folyékony, főzött cukormasszát a mélyedésbe. A cukor megdermedése és megszáradása után csomagolták a szaloncukrot. A szaloncukor azóta sem veszített népszerűségéből, habár fogyasztásakor mindenképp legyünk vele tisztában, hogy cukortartalma miatt nem kedvez a testsúlyunk megőrzésének.

Így készíts saját szaloncukrot

A szaloncukor soha nem megy ki a divatból. Pillanatok alatt fogy el, ezért nem érdemes túl korán megvenni, vagy elkészíteni, mert akkor egészen biztosan csinálhatunk belőle még legalább egy adagot, hogy karácsonyra is maradjon.

A szaloncukrot ugyanis otthon is el lehet készíteni, és legalább olyan finom és szép lesz, mint amilyeneket vásárolni szoktunk. Legalábbis számunkra és a családunk számára egészen biztosan ezek lesznek a legszebb és a legfinomabb szaloncukrok. Azonban van néhány apró részlet, amelyet érdemes ismerni a készítésével kapcsolatban.

1. A házi szaloncukor készítésekor nagyon oda kell figyelni, hogy miközben a cukor oldódik, ne akarjuk megspórolni sem a kevergetést, sem a lassú hűtést - tudjuk meg az nlc.hu cikkéből. Ha nem kevergetjük elég lelkesen, akkor sajnos a massza szemcsés lesz. De nem csak emiatt kell folyamatosan keverni, hanem azért is, hogy elérje a kellő sűrűséget és állagot, vagyis kellően krémes legyen.

2. A szaloncukor ízesítését és színezését mindig két lépcsőfokban végezzük el. Ha ízesíteni szeretnénk a cukormasszát, akkor miután elkészült és visszahűtöttük a szirupot, újra fel kell melegíteni. Amikor hozzáadjuk a kiválasztott ízt és színt, hűtsük vissza folyamatos kevergetés mellett. Ez azért különösen fontos, mert ha a folyamat elején adjuk hozzá a színezéket vagy az aromát, akkor mindegyikből több kell, hiszen a forralás alatt a szín és az íz is veszít az intenzitásából.

3. A szaloncukor csokibevonat nélkül óriási csalódást tud okozni. Éppen ezért, soha ne spóroljunk a csokibevonattal! Ettől finomabb lesz a szaloncukor és nem is tud olyan könnyen kiszáradni. Fontos, hogy magas kakaóvaj-tartalmú csokoládét használjunk.

4. Nem árt, ha a szaloncukor elkészítése előtt beszerzünk egy szilikonos jégkockaformát, hogy szabályosak legyenek a finomságok.

5. Mielőtt csokoládéba mártjuk a szaloncukrot, a csokit temperálni kell, hiszen így lesz csillogó és roppanó a szaloncukor. A temperálás alatt a 45 Celsius-fokos csokoládét 28 Celsius-fokosra hűtjük. Amikor a csokimasszába mártjuk a szaloncukrot, ne szúrjuk rá egy villára, csak óvatosan csúsztassuk rá.

A marcipános szaloncukor receptje

Szükség lesz hozzá

- 20 dkg mandulára

- 20 dkg porcukorra

- 0,5 dl vízre

- mandula aromára

- 1 tábla étcsokoládéra (minimum 60%osra)

A mandulát daráljuk apróra, majd adjuk hozzá a cukor felét, és keverjük el. Egy edényben készítsük el a cukorszirupot úgy, hogy 0,5 dl vízben oldjunk fel 3 evőkanál cukrot, majd folyamatos kevergetés mellett sűrítsük be, hogy szirup állagú legyen. Amikor kész, öntsük hozzá a mandulás keveréket, és alaposan keverjük el.

Amikor már kezd kihűlni, adjuk hozzá a mandula aromát, majd újra melegítsük fel. Miután másodszor is kihűlt, adjuk hozzá a porcukrot. Annyit adjunk hozzá, hogy formázható masszává álljon össze. Ezután formáljunk belőle szaloncukrokat, mártsuk bele vízgőz fölött felolvasztott csokoládéba, és hagyjuk kihűlni.

De akár készen is megvehetjük hozzá a marcipánt, amelybe szórhatunk aszalt gyümölcsöket, így pillanatok alatt elkészül a házi marcipános szaloncukor.

A csomagolás is fontos

A házi szaloncukor íze nagyon fontos. De egyáltalán nem mindegy az sem, hogy néz ki. Nagyon fontos, hogy mindenképp várjuk meg, amíg a szaloncukrok kihűlnek, vagy megköt rajtuk a csokoládébevonat, mielőtt nekilátnánk a csomagolásnak.

szaloncukor

A szaloncukor íze mellett a csomagolás is nagyon fontos. Fotó: Shutterstock

Csomagolóanyagként használhatunk selyempapírt, celofánt, karácsonyi csomagolópapírt, sztaniolpapírt, vagy bármilyen papírt, amit szépnek és alkalmasnak találunk rá. A méretezésnél figyeljünk oda, hogy kellően hosszúak legyenek a papírok, így a két végét elcsavarva érhetjük el a klasszikus szaloncukorformát - tudjuk meg a lakaskultura.hu cikkéből. Hogy a csomagolás a helyén maradjon, a két végét kössük meg szalagokkal, zsinórokkkal.

A papír hossza legyen mindig néhány centivel hosszabb, mint az alufóliáé, a szélességük viszont mindenképp egyezzen! Ha rojtozni szeretnénk, azt még a csomagolást megelőzően végezzük el.

Tegyük egymásba a sütőpapírt és az alufóliát, így látjuk, meddig vághatjuk be ollóval a sütőpapírokat. Ne egyesével, hanem akár több papírt egymásra téve végezzük el a bevagdosást. Ezután helyezzük legalulra az alufóliát, erre tegyük a már előre kimért, rojtozott sütőpapírt, majd helyezzük rá a szaloncukrot. Tekerjük bele az édességet, és csavarjuk meg a két végét, majd rögzítsük azt vékony szalaggal.

Kellemes karácsonyi készülődést és nagyon finom szaloncukrokat kívánunk!