Kutya nélkül lehet élni, de nem érdemes. Egy kutyus igazi családtag tud lenni. Ő az, aki akkor is a nyakadba fog ugrani, ha csak egy percre mentél ki a postaládához, vagy ha egész nap távol voltál. Ő az, aki a legnagyobb szomorúságodban is melletted lesz, és akinek mindig lesz rád ideje. Sőt, csakis rád van ideje, mert te jelentesz számára mindent. Az ő élete pedig sajnos jóval rövidebb, mint amit megérdemelne. És amit mi, gazdák szeretnénk.

Éppen ezért fontos, hogy a szeretet, amit kapsz tőle, kölcsönös legyen, és biztos lehess benne, hogy mindent megadsz neki, amire a boldog élethez szüksége van. Sajnos a kutyák olyan szőrös kis angyalok, akik csak igen rövid ideig lehetnek a társaink, így nagyon oda kell rájuk figyelni, hogy ezeket az éveket minél nagyobb biztonságban és boldogságban tölthessék. 9 tippünk is van, hogy mi az, amire igazán vágyik a kutyusod. Ha pedig ezekre odafigyelsz, biztos lehetsz benne, hogy igazán jó gazdi vagy. És a kutyusod is a legjobb helyen van melletted.

1. Jusson rám elég időd

Ez az alapja mindennek. A legideálisabb helyzet az lenne, ha csak olyan családba kerülne kutya, ahol elegendő idő jut rá, hiszen így nagyon sok kellemetlenség elkerülhető lenne, és a kutya és a család is boldog lehetne. Akár a kertben él, akár a lakásban tartjuk kedvencünket, fontos, hogy kellő időt szánjunk rá. Ez az idő pedig valóban róla szóljon. Az, hogy egész nap ülünk a gép előtt, és néha megsimogatjuk a fejét, nem jelenti azt, hogy értékes időt szántunk rá.

kutya

Kutya nélkül lehet élni, csak nem érdemes. Fotó: Pixabay

A kutyánk minden idejét velünk szeretné tölteni, így számára minden egyes pillanat, amikor vele foglalkozunk, nagyon értékes. Azonban sokkal kiegyensúlyozottabb lesz, ha tudja, rendszeres időközönként jut neki belőlünk, a törődésünkből. Ebbe az időbe csak a közös együttlét számítson bele, a kutya ellátására szánt idő ne. Hagyjuk, hogy ő alakítsa a programot. Ha odahozza a játékát, játszunk vele. Ha csak leül mellénk, és egy kis simogatásra vágyik, adjuk meg neki azt. Cserébe sokkal kiegyensúlyozottabb lesz, és könnyebben fogja viselni azokat a perceket, órákat is, amikor kénytelenek vagyunk magára hagyni.

2. Hagyd, hogy kimozogjam magam

Akár a kertben él, akár a lakásban, a kutyának óriási szüksége van a testmozgásra. Hiába van óriási kertetek, ha te nem foglalkoztatod a kutyádat, ő magától valószínűleg nem fog annyit mozogni, amennyire az egészsége megőrzésének céljából szüksége van. A kutya korától és testalkatától függően alakíts ki neki különféle edzésprogramot, hogy képes legyen megőrizni testi és lelki egyensúlyát, és le tudja vezetni a rosszalkodásra fordítandó energiáinak nagy részét.

3. A séta ne csak egészségügyi legyen

Ha kiviszed a kutyádat sétálni, az ne csak pár perces legyen. A legjobb, ha mindig körülbelül ugyanannyi időt töltötök sétával, mert így tudni fogja, hogy nem kell kapkodnia. Hagyd, hogy szaglásszon kedvére, azonban arra nagyon ügyelj, hogy nehogy megegyen valamit a séta során, hiszen az akár az életébe is kerülhet.

Mind a kutya, mind a körülöttetek lévők testi épségére ügyelve sétáljatok. Mivel a legtöbb helyen sajnos csak pórázon tud sétálni, keress olyan helyeket, ahol kedvére rohangálhat. A séták pedig legyenek a lehetőségekhez képest mindig azonos időben.

4. Nem mindegy, mit adsz nekem enni

Nagyon fontos, hogy a kutya korának, testsúlyának, fajtájának és egészségügyi állapotának megfelelő tápot kapjon. Ezerszer leírták már, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az ételmaradék nem tesz jót a kutya emésztésének, mint ahogyan a csokoládé is méreg számára. A legjobb, ha kikéred az állatorvosotok tanácsát, és az alapján választod ki a számára ideális táplálékot.

Ha valami miatt váltani kényszerülsz, azt soha ne hirtelen tedd, mert az nagyon komoly következményekkel járhat a kutyád emésztőrendszerére nézve. Először csak egy kis mennyiséget keverj bele az új tápból a régibe, majd minden nap növeld, míg végül, körülbelül egy hét alatt cseréld le. Figyeld, hogy ha hányás, hasmenés lép fel, és azonnal vegyél vissza az új tápból.

Nagyon fontos, hogy a táplálék mellett mindig álljon a kutya rendelkezésére friss, tiszta víz is. A téli időszakokban a befagyásra kell odafigyelni, míg nyáron a kellő mennyiségre, és hogy lehetőleg árnyékba kerüljön a tál.

5. Vigyázz rám!

Nézd más szemmel a lakást és a kertet, és próbáld meg észre venni a kutyusodra leselkedő veszélyforrásokat. Persze, néha olyan dolgokat képesek művelni, amire egyáltalán nem lehet előre felkészülni, de főleg a kölykök, és az örök rosszcsontok esetében nyitott szemmel kell járni, és megpróbálni megelőzni a bajt.

idős labrador

Gondoskodj idős kutyád megváltozott igényeiről is. Fotó: Pixabay

Az egyik legfontosabb szempont, hogy semmi esetre se tudjanak elszökni, így rendszeresen vizsgáld meg a kerítést, a kaput, nehogy a kis kedvenced ki tudjon bújni rajta, vagy alatta, és veszélynek tegye ki magát. A lakásban ne hagyjatok elől gyógyszert, vagy olyan apró játékokat, amelyeket lenyelhet és baja eshet tőle. Szintén legyetek óvatosak a különféle írtószerekkel és vegyszerekkel, lógó vezetékekkel, és a családi béke megőrzésének érdekében a férj-feleség kedvenc ruhái se legyenek mancs közelben.

6. Előzd meg a bajt

Mivel a kutyusok nem úgy tudnak beszélni, ahogy mi, meg kell tanulnunk a nyelvüket. Csak egy kicsit oda kell figyelnünk rájuk, és rögtön érteni fogjuk, mit is szeretnének. De vegyük észre azokat az apró jeleket is, amelyek akár életet is menthetnek.

Kapcsoljon be a vészvillogód, ha a mindig pörgő kutyus nem szívesen kel fel, ha az, aki az utolsó falatot is felfalja, meghagyja a vacsorája felét. Ezek mind-mind azt jelzik, hogy baj lehet. A kutyusok esetében pedig sokszor egy pillanat alatt történnek visszafordíthatatlan események, így ilyenkor ne várjunk holnapig, hívjuk fel az állatorvost, és döntse el ő, mi a teendő.

7. Védj a kullancsoktól és más élősködőktől

Mivel a kullancsok és a szúnyogok már olyan betegségeket tudnak terjeszteni, amelyek könnyen a kutyusunk életébe kerülhetnek, nagyon fontos a folyamatos védekezés. Akár nyakörvet, akár cseppet, akár tablettát használsz, mindig tartsd be, hogy mennyi ideig nyújt védettséget és ne kísérletezz a hosszabbítással. Hidd el, nem véletlenül írják rá. Utána már valóban nem fog védeni.

A védekezéshez tartozzon hozzá az is hogy rendszeresen, napi szinten átvizsgálod a kutyusodat, hiszen sajnos még így is kerülhet bele kullancs. Az eltávolításánál ügyelj rá, hogy ne nyomd meg a kullancsot, mert úgy a méreganyagot a kutya szervezetébe fogja üríteni. Az eltávolított kullancsot ha tudod, tedd el, és vizsgáltasd meg az állatorvossal, így megtudhatod, milyen betegséget adhatott át a kutyusodnak.

A babézia az egyik legsúlyosabb, kullancsok által terjesztett kór. Nagyon sok esetben nem jelentkeznek rögtön a rá utaló, jellegzetes tünetek, mint amilyen például a véres vizelet, viszont, ha nem veszed észre kellő időben, órák alatt belehalhat a kutyusod. Ha a kutyád levert, nem szívesen játszik, nem eszik, azonnal kezdj el gyanakodni, és hívd az állatorvost!

8. Egy kutya nem kutya

Ha teheted, legyen két kutyusod. Hidd el, bár elsőre úgy tűnhet, így sokkal több lesz a teendőd, valójában jóval egyszerűbb lehet így az élet. Senki sem szeret naphosszat egyedül lenni, így a kutyád sem. Ezért, ha találsz neki egy korban, méretben és energiaszintben hasonló társat, sokkal jobban fogja magát érezni. Ráadásul csodás az egymással önfeledten játszadozó kutyák látványa.

Fontos azonban, hogy ha nem egyszerre kerülnek a családba, nagyon alapos megfontolás után válasszátok ki a második kutyust, és a választási folyamatban vegyen részt a kutyátok is, hiszen elsősorban neki kell, hogy szimpatikus legyen. Amikor pedig bekerült az új kutyus a családba, ügyeljetek rá, hogy ugyanannyi figyelmet kapjanak mindketten.

kutyák

A kutyáknak is párosan szép az élet. Fotó: Pixabay

9. Maradj velem

Sajnos túl hamar jön el az idő, amikor a kutyusod már lassabban fog hozzád szaladni, és a labdát sem lesz kedve annyiszor visszahozni. Kérlek figyelj rá, hogy ne kérj tőle megerőltető dolgokat idős korában. Ő nem fog odafigyelni magára, hiszen szeret téged, és bármit megtenne neked és érted. A szíve viszi őt előre, ezért neked kell betöltened a kézifék szerepét.

Gondoskodj róla, hogy idős kutyád kényelmes fekhelyet kapjon, hiszen nagy valószínűséggel már fájnak az ízületei. Ha eddig évente egyszer jártatok az állatorvosnál, a kötelező oltások alkalmával, az már nem lesz elég. Legalább félévente vizsgáltasd meg. Lehet, hogy már a fogai sem a régiek, így figyeld, milyen eleséget tud könnyebben elrágni. A hallása sem a régi, így nagyon figyelj rá, mert lehet, hogy nem hallja meg, ha beállsz a kertbe az autóddal.

Amikor pedig eljön az idő, hagyd őt méltósággal távozni, és legyél mindvégig mellette. Hidd el, érezni fogja, hogy ott vagy, és bár neked iszonyúan nehéz lesz, neki sokkal könnyebb, hogy nem hagytad magára, és az fogja a mancsát az utolsó pillanatokban, aki az életet jelentette számára.