Nyúlon innen, nyúlon túl
Haszonállatokat általában kereskedelmi céllal vagy a minőségi önellátás elérésének érdekében tartanak az emberek. Talán meglepő lehet, de ezeken felül is számos okunk lehet így tenni. Kérdés az is, hogy milyen állatokat érdemes nevelnünk. Ha háziállatokról van szó, akkor az emberek első választása általában a tojást tojó madarakra esik, és azok közül is vitathatatlanul a tyúkok a legnépszerűbbek. Most azonban a nyulakról lesz szó, és a helyzet az, hogy a legtöbb embernek eszébe sem jutnak a nyulak, amikor a haszonállat-tenyésztés mellett döntenek. Pedig a nyúltenyésztés több okból is jó választás lehet.
"Akár egy kisebb hobbigazdaságba, akár a komolyabb állattenyésztési-tervek első lépéseinek szánjuk, a nyulak többféle igényt is kielégíthetnek, jelentős jövedelemtermelő képességgel."
A legtöbb embernek eszébe sem jutnak a nyulak, amikor a haszonállat-tenyésztés mellett döntenek. Fotó: Pexels
1. A felelős állattartás elsajátítása gyerekeknek
A nyulak remek háziállatok lehetnek a gyermekek számára. Többnyire természetesen szelíd teremtmények – fiatal kortól való kézhez-szoktatás esetén – és a gyerekek számára is sokkal könnyebb, kevesebb teendővel járó feladat lehet tartani és gondozni őket, mint a kutyákat. Ha házikedvencet szeretnénk a gyerek mellé, a nyulak jó választásnak bizonyulhatnak.
"Könnyedén az alomtálcára nevelhetők, és kevésbé büdösek lehetnek a nőivarú, vagy ivartalanított bak nyulak, mint például a hörcsögök. Az, hogy a nyúlnak külön ketrecet is veszünk-e, vagy hagyjuk szabadon kószálni a házban, már csak rajtunk múlik – no meg a lakás elektromos vezeték hálózatán, ugyanis az komoly veszélyt jelenthet rájuk nézve is."
Figyelem, a lakásban szabadon tartott nyulak esetében komoly veszélyt jelenthet egy-egy szabadon futó elektromos vezeték, vagy hosszabbító, ugyanis ezeket gyakran megrágják és a szabadon maradt vezetékeket megérinthetik a gyermekek, vagy más családtagok, más házikedvencek is! Ezért csak és kizárólag biztonságos szobában, helységben szabad elengedni a nyulakat, ahol meggyőződünk arról, hogy minden ott található berendezési tárgyat gond nélkül megrághatnak a kedvenceink.
Rágni ugyanis fognak. Ugyan nem rágcsálók közé – hanem a nyúlfélék (Leporidae) az emlősök (Mammalia) osztályába és a nyúlalakúak (Lagomorpha) rendjébe tartozó család, – mégis a fogaik folyamatos növekedése miatt, egyfolytában történő rágással koptatják azokat.
Ha meggyőződtünk a biztonságos elhelyezésről és beszereztünk – majd elolvastunk – egy nyúltartásról szóló szakkönyvet, akkor kijelenthetjük: Akár egy kiterjedt farmon élünk, akár a városban, egy-két nyúlnak biztosan tudunk majd helyet szorítani, és a nyulak nagyszerű lehetőséget nyújtanak a legapróbb leendő farmerek és gazdálkodók számára, hogy belekezdjenek az állattenyésztéssel való ismerkedésbe.
A nyulak remek háziállatok a kisebb gyermekek számára. Fotó: Pexels
2. A nyúl ürüléke tökéletes komposzt
Sokan ismerik a csirketrágya komposztként való használatát, de a nyúlkomposzt/trágya még ennél is sokkal jobb. A nyúl "pellet" olyan hideg komposzt, ami megfelelő szén- és nitrogéntartalommal rendelkezik ahhoz, hogy egyenesen a talajba juttassuk, nem kell előzetesen más barna (szénben gazdag) anyaggal lebontani. A nyúlpelletet nyugodtan hozzáadhatjuk közvetlenül a talajhoz anélkül, hogy a növényeket a nitrogénégés veszélye fenyegetné.
A nyúlürülék ráadásul jobb minőségű trágya is, mint a tehén-, ló- vagy csirketrágya.
"A Michigani Állami Egyetem tanácsadó intézetének jelentése szerint a nyúltrágya akár négyszer annyi tápanyagot tartalmaz, mint a ló- vagy tehéntrágya, és kétszer annyi tápanyagot, mint a csirketrágya."
A nyúltrágya a kertünkben segít a talaj szerkezetének javításában is (a giliszták imádják).
A nyulak nagyszerű lehetőséget nyújtanak a legapróbb leendő farmerek és gazdálkodók számára, hogy belekezdjenek az állattenyésztéssel való ismerkedésbe. Fotó: Pexels
3. Húsnyulak nevelése
A nyúlhús egyre népszerűbb "szuperélelmiszer". Sovány és tele van fehérjével, 100 gramm hús 33 gramm fehérjét tartalmaz, így gyakorlatilag nincs még egy olyan tenyésztett húsforrás, ami ezt felülmúlná, ráadásként alacsonyabb a zsírtartalma, mint a csirkének. A nyúlhús emellett nagyszerű vasforrás is.
Az állat húsa nemcsak egészséges, de ízletes is, és ha gyors ciklusú tenyésztést céloztunk meg, a nyulak jelenthetik a legjobb megoldást. A nyulak – khm, kitűnően végzik azt a tevékenységet, melyről a magyar közmondások is szólnak, így – körülbelül 8-11 hét alatt feldolgozhatóak. Egy kiinduló párral számolva egy átlag alatti, öt nyúlfiókából álló alommal, nyulanként négy kilogrammos kikészítés előtti súly (élősúly) mellett, egy év alatt körülbelül 100 kiló hús kerülhet a fagyasztóba. És ez csupán két példányos kezdeti állománnyal elérhető. Ha ebből az almokat is bevonjuk a szaporításba, még több húst kapunk még sokkal hamarabb.
4. A nyulak nagyszerű forrásai a ruházati alapanyagoknak
Ha van a családban kötögető/horgoló/varrogató nagymama, akinek elkél a fonál, a cérna, de a saját juhok tartása valamiért nem jöhet szóba, érdemes megismerkedni az angóranyúllal. Az angóranyulakat fényűzően puha szőrük miatt tenyésztik, és már negyvenezer forint körüli összegtől beszerezhetünk egyet. Még ha csak háziállatként neveljük, akkor is elegendő anyagot lehet róla begyűjteni a pulóverekhez és felöltőkhöz. De a nyulaink ez esetben is a már megismert szaporasággal sokasodnak majd, akárcsak a fonalkészletünk.
Kis méretű a gazdaságok esetében, vagy ha a gazdálkodó idős vagy mozgáskorlátozott, a nyulak tökéletes haszonállat választási lehetőséget jelentenek. Fotó: Pexels
5. Az élelmiszerhulladék és a komposztálási idő csökkentése
Ha a zöldségeink éppen csak túl vannak a friss, de még nem rothadt állapoton, a nyuszik etetése jobb választás lehet a komposztálónál. A fonnyadt salátát, a petyhüdt sárgarépát és más zöldségeket nyugodtan odaadhatjuk a nyulaknak. A nyulak néhány óra alatt hasznos trágyává alakítják az összes zöld élelmiszer-maradékot, kimarad az összehasonlíthatatlanul lassabb komposztáló, és a trágya mehet egyenesen a kertbe.
6. A nyulak könnyen kezelhető haszonállatok
Kis méretű a gazdaságok esetében, vagy ha a gazdálkodó idős vagy mozgáskorlátozott, a nyulak tökéletes haszonállat választási lehetőséget jelentenek, hiszen esetükben nem kell amiatt aggódni, hogy egy patás állat megrúg bennünket, vagy hogy egy nagyobb állattal kell megküzdeni, mint a saját testméretünk. A nyulak többnyire nem nőnek nagyobbra 20 kilónál és általában könnyen kezelhetők – amennyiben kézhez vannak szoktatva.
Még jobb, hogy a nyulak neveléséhez szükséges felszerelés úgyszintén könnyen pakolható. Nincsenek nagy itatóvályúk, nincsenek nehéz takarmányzsákok, nincs szükség egyszerre nagy szénatömeg cipelésére. A ketrecek könnyűek, és ha úgy döntünk, hogy legeltetni szeretnénk a nyulakat, még a legeltetéshez használatos kültéri mobil, rácsos aljú ketrecek is viszonylag könnyen mozgathatók a mezőn.
Figyelem, a nyulak nagyon szeretnek és rendkívül gyorsan ásnak! Felügyelet nélkül maradt vándorkertecből, vagy vándorólból pillanatok alatt kiáshatják magukat! Ajánlatos a kertecek alját is nagyobb lyukú dróthálóval borítani, hiszen így is vándoroltathatjuk a kertecet legeltetés céljából!
A megszökött házinyúl olyan gyorsan vadulhat el, amilyen gyorsan kiásta magát! De a szabadon legelésző nyulak számára nagyobb veszélyforrás a vadon élő ragadozók hada! Egy nagytestű ragadozómadár, vagy egy róka is gyorsan elkapja őket. Éppen ezért fontos a szabadban legelő nyulak karámjának alsó- és felső borítása, vagy a folyamatos emberi felügyelet.
A nyúltartás az egyik legalacsonyabb kezdeti költséggel járó állattartási lehetőség. Fotó: Pexels
7. A nyulak nevelése olcsó befektetés
Az állattenyésztésnél gyakori korlátozó tényezőnek számít a kezdeti magas beruházási költség. A nyúltartás az egyik legalacsonyabb kezdeti költséggel járó állattartási lehetőség. Ha legeltetést is tervezünk, a takarmányköltségek minimálisak lehetnek. Magukat a nyulakat az Agroinform piacterén is beszerezhetjük – például 2000 forintért már gyönyörű példányokat kapni, és 12000 forinttal bezárólag különleges fajták birtokába is kerülhetünk. Vegyünk egy bakot és egy nőstényt és a többit bízzuk a természetre. Inkább előbb lesz sok nyulunk, mint később.
(Forrás: Ruralsprout)