Van a kertedben borostyán? Azért, mert szeretted volna, vagy csak úgy lett, önszántából? Sokunk kertjében ugyanis úgy jelenik meg, hogy nem mi akartuk. Azután vagy hagyjuk, hogy kedvére terjeszkedjen, vagy felvesszük a kesztyűt és megpróbálunk megszabadulni tőle. A borostyán ugyanis nagyon megosztó. Van, akinek életet visz a kertjébe, de vannak, akik igazi rémhíreket terjesztenek róla. Derítsük ki, kinek van igaza!
A borostyán áldás, vagy inkább átok a kertben?
A borostyán egész évben életet visz a kertbe és a balkonládákba. Akkor is, amikor nincs túl sok növény a kertünkben, mert beköszöntött a tél. Ráadásul a borostyán gondozása igazán egyszerű, sőt, még az árnyékos és félárnyékos helyeket is kedveli, így a kertünk olyan eldugott részeit is széppé varázsolja, ahol más növény nem él meg.
De vajon igazak a borostyánról szóló pletykák, miszerint képes elpusztítani a fáinkat és megrongálni az épületeinket, kerítéseinket? A borostyán, amennyiben nagyon fiatal fára kúszik fel, sajnos valóban képes azt elpusztítani. A csemete ugyanis nem fogja túlélni a fény hiányát. Azonban az idősebb fákat nem kell féltenünk a borostyántól.
A borostyán azért kúszik fel a fákra, hogy több fényhez jusson. A kifejlett fák esetében bőségesen jut a fának is a fotoszintézishez szükséges fényből, hiszen a borostyán a törzsén kapaszkodik fel, és nem takarja el az ágait és a koronáját sem.
Azonban egy kisebb, vagy egy beteg fa esetében ne engedjük a borostyánnak, hogy terhelje a fát, hiszen lehetséges, hogy az a borostyán súlyát már nem fogja elbírni.
A borostyánnak a kerítéssel kapcsolatos viszonya is kettős. A borostyán egyrészt szebbé tudja varázsolni a csúnya házfalakat, sőt, a nem túlságosan esztétikus kerítést is, másrészt vannak, akik úgy vélik, a borostyán tönkre teszi a házfalat, a kerítést, ráadásul nem csak hogy leomlik miatta a vakolat, de még rengeteg bogarat és kártevőt is vonz az otthonunk közelébe.
A babona szerint viszont abban a házban, ahol borostyán fut a falakon, a lakóknak nem kell tartaniuk a boszorkányoktól, hiszen megvédi őket a gonosztól. De egyes babonák szerint ne vigyük be a házba, mert bánatot okoz, sőt, rontja a hajadonok férjhezmeneteli esélyét is. Pedig érdemes neki helyet adni a lakásban is, hiszen a plafon körül megjelenő penészfoltok ellen is segít védekezni, ha lógatunk belőle pár cseréppel a falra.
Valójában azonban a borostyán egy igen közkedvelt futónövény, így hát kiváló választás, ha zöldebbé szeretnénk tenni a házfalat, vagy a kerítést. A borostyán a kapaszkodó gyökereivel házfalakra, kerítésekre és fákra is képes felkúszni, és akár több méter magas részt is be lehet vele fedni. Kárt pedig csak azokban a falakban és kerítésekben okoz, amelyek el vannak hanyagolva, és valószínűleg maguktól is hamarosan károsodnának.
Így legyen borostyán a kertedben
A borostyán szinte mindenhol megél. A talaj is mindegy számára, és a fényviszonyok sem befolyásolják. Habár nagyon gyorsnak tűnik, az elültetés utáni első évben a borostyán esetében ne számítsunk erőteljes növekedésre. Utána azonban gyorsan be fogja hozni a lemaradást.
A borostyán szaporítása legegyszerűbben vízben vagy földben gyökerező fejdugvánnyal történik. Ekkor a borostyán talajjal érintkező, kapaszkodó gyökere átalakul tápanyag felvételére is alkalmas gyökérré. Amikor ez megtörténik, a gyökérzeténél fogva le lehet választani az anyanövényről és el lehet ültetni.
Ha mi szeretnénk megszabni, hogy meddig terjeszkedhet a borostyán, készüljünk fel rá, hogy rendszeres metszésre lesz szüksége.
A borostyán támasztéknak használja a fákat. Fotó: Shutterstock
A metszésre mindenképpen még a virágbimbók megjelenése előtt kell sort keríteni. Idősebb korában a borostyán, amennyiben nincs kapaszkodó felülete, oldalhajtásokat hoz, így gyönyörű sűrű bokor válhat belőle. Minden esetben a bimbók vagy levelek felett kell elvágni a hajtásokat, ahonnan újak fognak nőni. Három féle metszést különböztetünk meg a borostyán esetében.
1. A borostyán általános metszése során a cél, hogy a borostyán mindig szép maradjon, és új hajtásokat hozzon.
2. A növekedést elősegítő metszést akkor kell elvégezni, ha még nem érte el a borostyán a kívánt magasságot, de azt szeretnénk, hogy magasabbra törjön. Ekkor a hajtások csúcsát kell lemetszeni, ahonnan gyorsan új hajtások és kapaszkodó gyökerek fognak fejlődni. Erre a késő téli vagy kora tavaszi időszak a legalkalmasabb.
3. A fiatalító metszést pedig akkor alkalmazzuk, amikor a borostyán már nagyon nagy és öreg. Ekkor erőteljes visszametszésre van szükség a késő téli vagy kora tavaszi időszakban.
Szobanövényként is megéri helyet adni a borostyánnak
A borostyán szobanövényként is nagyon hálás, hiszen segít a penészfoltok képződésének megakadályozásában, és a kellemetlen szagokat is eltünteti, így az olaj szagát is.
Szobanövényként azonban jóval nagyobb a borostyán fényigénye. Amennyiben nem jut számára kellő mennyiségű fény, akkor nagyon gyenge lesz, és élénk színében sem gyönyörködhetünk többé.
A borostyánt ne hagyjuk kiszáradni, de ne álljon pangó vízben sem. Ha a talaj felső rétege száraz, akkor már ideje öntözni. Fontos, hogy ha szobanövényként tartjuk, akkor a talaj legyen jó vízáteresztő képességű, és havonta egy alkalommal adjunk neki tápanyagot is.
A legjobb a nitrogénben gazdag műtrágya, melyet tavasszal, nyáron és ősszel biztosítsunk a borostyán számára. Télen felesleges, mert a borostyán ilyenkor a nyugalmi idejét tölti, a tápanyag pedig nem tud hasznosulni. Ha azt szeretnénk, hogy valóban jól érezze magát az otthonunkban, két havonta mossuk meg a leveleit, így megszabadítva a portól és a kártevőktől.
Moshatsz is a borostyánnal
A borostyán még a mosásban is segít. Ennek oka a szaponin tartalma. Mossuk meg a frissen szedett borostyánleveleket és tegyük textilzsákba vagy zokniba. Helyezzük a mosógépbe. Egy mosáshoz nagyjából 10 levélre lesz szükség.
Folyékony mosószert úgy készíthetünk belőle, hogy körülbelül 60 megtisztított levelet leöntünk forró vízzel, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Reggel le kell szűrni, és már használhatjuk is. Azonban elég hamar megavasodik, így egyszerre ne készítsünk belőle túl nagy adagot. A 60 levélből készült folyékony mosószer nagyjából 6 mosásra elegendő.
A borostyán tehát tisztára mosta magát előttünk, úgyhogy bátran adjunk neki helyet a kertben és az otthonunkban egyaránt.