A hársfa nagyon elterjedt fafaj Európában, egyaránt szereti a gyertyános tölgyeseket, a ligetes és ártéri erdőket. Parkokban is találkozhatunk vele, nagy lombkoronája kellemes árnyékot ad. Három hársat ismerünk: a kis- és a nagylevelűt, valamint az ezüstöt. Csak az első kettőt szabad szedni, az ezüst hársat nem, ezért nagyon figyeljünk oda, melyik fajjal is van dolgunk! – hívja fel a figyelmet a greendex.hu

hársfavirág

A hársfák május végén, valamint júniusban virágoznak – fotó: pixabay.com

Gyógyteák a nagyi fiókjából

Túl gyakran és könnyen nyúlunk a gyógyszerek után, pedig segítségül hívhatnánk az évezredek óta használt gyógynövények erejét is, de sokan nem ismerjük őket eléggé. Így van ez a hársfavirággal is, amiből a megfázás ellen hatékony gyógytea főzhető.

A hársfák május végén, valamint júniusban virágoznak – teljesen mindegy, hogy nagy- vagy kislevelű hárs virágát szedjük le, mindkettő hasonlóan jó hatással rendelkezik. Szüretelés közben legyünk azonban óvatosak – a méhek is nagyon szeretik a hársfavirágot (gondoljunk a hársmézre), nehogy rámarkoljunk a dolgos rovarokra és csípés legyen a vége.

Milyen hasznos anyagok vannak a hársfavirágban?

Az illatos hársfavirágban nagy mennyiségben megtalálhatóak azok a flavonoidok (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat), amelyek antibakteriális hatásúak, így kiválóan alkalmas a meghűléses betegségek kezelésére: bevált köhögéscsillapítóként, izzasztóként, görcsoldóként, köptetőként, nyákoldóként, enyhíti a hörghurutos panaszokat.Tartalmaz illóolajokat is (geraniolt, linaloolt, eugenolt), amelyeknek közismert a nyugtató hatása, így álmatlanság ellen is bevethető.

Gyógyteáját a népi gyógyászatban gyulladáscsökkentésre, vértisztítóként és idegerősítőként alkalmazták, de egyik fontos összetevője volt a vizelethajó és a gyomorerősítő teáknak is.

A hársfavirágból a fürdővízbe önthető főzet is készíthető, amit bőr- és hajápolásra alkalmaznak – bőrápoló és kozmetikai szerek kedvelt alapanyaga.

Hogyan gyűjtsünk hársvirágot?

A virágokat száraz, napos időben, a virágnyílás kezdetén a murvalevelekkel együtt szedjük le. Soha ne gyűjtsünk a forgalmas utak mellől vagy ipartelepek környékén a szennyezettségük miatt.

Szárítás előtt a növény más részeit (a leveleket, a hajtást) válogassuk ki, majd 6-8 cm vastagon kiterítve, huzatos, árnyékos helyen, gyakori forgatásokkal szárítsuk ki. Mindig csak a teljesen megszáradt virágdrogot tegyük el télire kartondobozba, textilzsákba vagy üvegbe; de a fém tárolóedényeket kerüljük.

Hársfavirág tea készítése

Egy evőkanálnyi mennyiséget forrázunk le 2 dl vízzel, 10 percig letakarva áztassuk, majd szűrés után melegen fogyasszuk el. Meghűléses, lázas betegségeknél társíthatjuk bodzavirággal 1:1 arányban.

Ha a hársteához kamillát és borsmentát is keverünk, akkor olyan izzasztó teát kapunk, ami meghűlés esetén nagyon hatékonyan alkalmazható.

Nagyon értékes a hársfavirágból készült méz is – kiváló nyugtató, antiszeptikus hatású, influenza esetén akár ezzel is édesítheted a hársfa teádat.

Mivel a hárs túlzott fogyasztása is okozhat problémát (felborítja hőháztartást, szívdobogást idézhet elő) a kedvező tulajdonságai ellenére legyünk óvatosak a hosszas használatával. Szakemberek szerint az idősek, legyengült betegek, szívbetegek csak rövid ideig alkalmazzák a hársfavirág teáját, mert gyengítheti a szívet.