Igen, a sünről lesz szó, mely rejtőzködő életmódot folytat, és főleg éjszaka aktív, ezért nappal csak kivételes esetben találkozhatunk vele.

A sün október-novembertől általában áprilisig téli álmot alszik. A nyugalmi időszakban a testfunkciók a minimumra csökkennek, a szívverés, légzés akár a tizedére is lassul, a hőmérséklet éppen csak olyan testhőre áll be (körülbelül 5-6°C fokra), hogy meg ne fagyjanak. Tavasszal, ha a léghőmérséklet 15°C fok fölé emelkedik, a sün előbújik fészkéből.
A párzási időszakot kivéve magányos állat. A kertekben gyakran találkozhatunk egy-egy példányával, főleg ott, ahol komposzthalom  is található, mely sokféle táplálékot rejt számukra. Alapvetően rovarevő. A természetben gilisztát, rovarokat, csigákat, állati tetemeket fogyaszt és számos olyan fajt, amelyek a kertben általában kártevőkként jelennek meg. Meglepő, de ez a lassúnak tűnő, "cammogós" állat képes elkapni a mezei egeret is, illetve a gyíkokat, kígyókat. Utóbbiak közül megbirkózik a viperával is, melynek mérge a sünök számára nem jelent veszélyt.

Tavasztól párzanak, vemhességük körülbelül 40 napig tart, rendszerint 2-7 utódot hoznak a világra.

Óvjuk a sünöket, vigyázzunk rájuk, akár autóval közlekedve találkozunk velük a közúton, akár a kertünkben. Ha felnőtt sünt látunk, nagy valószínűséggel eleséget keres magának, tehetünk ki neki főtt húst, kutya-, vagy macskatápot, tojást, gyümölcsöket. Vigyázat, a tejtől hasmenésük lehet!

sün

A sün védett állat, fogságban engedély nélkül nem tartható – fotó: pixabay

Ha egészen fiatal, kis testsúlyú sünit találunk, ne zavarjuk meg, mert lehet, hogy csak túl messzire merészkedett az anyjától, és visszatér hozzá. Ha mégsem, befogadhatjuk, de vegyük figyelembe, hogy 70 gramm az a súlyhatár, ami alatt reménytelen a felnevelése. Az egészen kis testtömegű sünöknek (100 gramm alatt) lehet adni kamilla-, vagy ánizs teát, amilyen sűrűn csak lehet, de legalább 4 óránként. A kicsit nagyobbakat (100-130 gramm) a fenti folyadékon kívül pépesített hússal, szívvel, bébiétellel, puha édes gyümölcsökkel is táplálhatjuk.

Fontos: a komposzthalom, vagy a szalma átrakásánál vigyázzunk a vasvillával, mert gyakran találhatók benne, vagy körülötte sünök. Szintén vigyázzunk az avar égetésénél, mert a sünök szeretnek megbújni az avarhalomban. Továbbá ahogy kutyára, macskára, úgy a sünökre is veszélyt jelent az egér-, illetve patkányirtó granulátum.