A gránátalma egy ízletes, tápláló, vitaminokban és aminosavakban gazdag déligyümölcs, immunerősítő szuperélelmiszer – írja a greendex.hu.
Őshazája Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsia, de mára Európa földközi-tengeri területein és Dél-Amerika melegebb vidékein is elterjedt. Indiában fűszerként használják. Közép-Európában is termeszthető az egyre jellemzőbb enyhe telek miatt.
Jótékony hatásai
A gránátalmában számos antioxidáns található, melyek lassítják az öregedési folyamatokat, sőt a gyümölcs hatóanyagai képesek helyreállítani a károsodott DNS-t. Emellett nagy mennyiségű C-vitamint is tartalmaz, ami elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. Már napi egy pohár gránátalmalé segíthet megelőzni a betegségeket.
Gazdag kalciumban és foszforban, magas B1- és B2-vitamin-tartalmának köszönhetően pedig igazi szuperélelmiszer.
A gránátalma igazi szuperélelmiszer – fotó: Pixabay
A gránátalma segíthet számos rákbetegség megelőzésében és kezelésében is. Kivonata elősegítheti a rákos sejtek differenciálódását, tehát azt a képességét, hogy egészséges formájukba visszatérjenek.
Fogyasztása 20 százalékkal csökkenti az LDL (káros koleszterin) szintjét, és jelentősen növeli a HDL (hasznos koleszterin) mennyiségét a vérben.
Hozzájárul a vérnyomás normalizálásához, és javítja az inzulinszenzitivitást és a cukor felszívódását.
Felhasználási módjai
A gránátalma és a gránátalmalé is használatos vad- és szárnyasételekhez, zöldség- és gyümölcssalátákhoz, továbbá fagylaltok, likőrök, bor, ecet és lekvárok is készülnek belőle. Szirup és koktélok kiváló alapanyaga is lehet.
A textiliparban is használják: a gyümölcs héja és leve évszázadok óta szőnyegek színezőanyaga. Érdekesség, hogy a gyümölcsöt megfőzve fekete színű tinta állítható elő.
A gránátalma a mitológiában
Az ókori görögöknél Aphrodité nevével forrt össze. Cipruson úgy tartották, hogy Aphrodité ültette az első gránátalmabokrokat. A gyümölcsben található sok mag miatt a termékenységgel kötötték össze. Rodosz szigete pedig valószínűleg az ott bőségesen termő gránátalma virágáról kapta az ógörög nyelven rózsát jelentő nevét.
A római mitológiában Juno a női erény, a házasság és a születés istennője, és nevéhez kötődik többek között a gránátalma is, ugyanis a mitológia szerint a gránátalmát tartotta a termékenység, az újjászületés és a házasság jelképének. A gyümölcs levének vörös színe a szenvedély és a szeretet szimbóluma, és a magok jelképezik a termékenységet és az újjászületést, továbbá a gránátalma a női szerep jelképe a házasságban és a termékenységben.
A gyümölcsben található sok mag miatt a termékenységgel kötötték össze a mitológiában – fotó: Pixabay
Az egyiptomi mítoszokban a gránátalmának sokféle jelentést tulajdonítottak, de elsősorban az életet és a halhatatlanságot kötötték hozzá. A gyümölcs belsejében lévő sok mag az életet és a termékenységet szimbolizálta, a vörös lé pedig a vért.