Ahogy a természet, úgy a kerttulajdonosok is kezdenek felébredni téli álmukból, ami nem is baj, hiszen rengeteg feladat vár rájuk. Megyeri Szabolcs kertészmérnököt a legfontosabb tavaszi kerti munkákról kérdeztük, de azt is megtudtuk tőle, miért hasznos, ha eltérő növekedésű fák vannak a kertünkben.

A nyári termésért tavasszal kell megdolgozni

Tavasszal a kert beindítási munkálatok zajlanak, melyek metszésekből, alakításokból állnak - tudtuk meg Megyeri Szabolcs kertészmérnöktől. Nagyon fontos, hogy ilyenkor metsszük meg a gyümölcsfákat is. Azonban még mielőtt a metszőollót vagy a fűrészt a kezünkbe vesszük, mindenképpen nézzünk utána, hogy az adott gyümölcsfa milyen metszést igényel.

Ne maradjanak ki a sorból az idősebb gyümölcsfák sem, hiszen akár egy 40-50 éves almafát is termővé fordíthatunk a metszés segítségével. Az őszi lombhullás és a tavaszi rügyfakadás közötti időszak nagyon fontos a kertünk számára, hiszen ekkor tudjuk elvégezni az alakítások 80 százalékát.

Megyeri Szabolcs kertészmérnök

Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint érdemes eltérő növekedésű fákat ültetni a kertünkbe. Fotó: Megyeri Szabolcs

Vágjunk bele a metszésbe minél hamarabb

Az idei időjárás eddig nagyon kedvező volt, hiszen szerencsére túlzott felmelegedés nem történt, így a növények biológiai nyugalmi állapotát követő kényszernyugalmi állapot nem oldódott fel, és a növények nem kezdtek el hajtani. Jövő héten azonban erősebb lehűlés várható, de ezt leszámítva úgy tűnik, hogy egész februárban és márciusban bátran tevékenykedhetünk a kertünkben.

Azonban jobban járunk, ha nem halogatjuk túlságosan sokáig a metszést, hiszen a klímaváltozás miatt az évszakok határai egyre inkább elmosódnak, így előfordulhat, hogy növényeink hamarabb rügyeznek és borulnak virágba, mint ahogyan mi azt a naptár szerint várnánk. Attól azonban nem kell tartanunk, hogy elhamarkodnánk a metszést, hiszen azt kedvező időjárás esetén most már bármikor elvégezhetjük.

A tökéletes kertben eltérő növekedésű fák vannak

Azok számára is kértünk tanácsot Megyeri Szabolcstól, akik még nem vetették bele magukat a kertészkedésbe, így kevés gyakorlattal rendelkeznek, de gyönyörű kertre, és persze sok sikerélményre vágynak.

Szabolcs szerint a legfontosabb, hogy mindenképpen a fásszárúak telepítésével kezdjük kertünk benépesítését, hiszen a segítségükkel egyfajta mikroklímát alakíthatunk ki, és a párát is a kertben tudjuk tartani.

jezsámen

A jezsámen segítségével tökéletes mikroklímát alakíthatunk ki a kertünkben. Ráadásul még gyönyörű is. Fotó: Shutterstock

A cserjék közül a bodza, a homoktövis, a jezsámen, az orgonák és a rózsaloncok egészen biztosan nem fognak csalódást okozni, hiszen velük tökéletes mikroklímát alakíthatunk ki a kertünkben. Ráadásul viszonylag rövid időn belül lehet velük nagy lombtömeget létrehozni, amely később madarak, sünök otthonává válhat.

Nagyon fontos, hogy eltérő növekedésű fákat ültessünk a kertünkbe. Ez azt jelenti, hogy ültessünk olyan fákat, amelyek botanikailag értékesek, de lassabban nőnek, mint például a hárs, a kőris, a madárberkenye, a juhar, a ginkgo vagy a törökmogyoró.

almafa metszés tél

Az idős almafák se maradjanak ki a metszésből. Fotó: Shutterstock

De ültessünk olyan fákat is, amelyek  gyorsabban nőnek, mint például az oszlopos vörös levelű nyárfa, a Populus deltoides 'Purple Tower'. Ez a nyárfa elképesztően gyorsan nő, ráadásul gyönyörű vörös levelei vannak, így kertünk igazi ékessége lesz. Nem kell tartani tőle, hiszen annak ellenére, hogy nyárfa, egyáltalán nem szöszöl. Az oszlopos vörös levelű nyárfa tökéletes pionír fafajta, azaz nagyon gyorsan megnő, így akár már másfél év múlva képes árnyékot adni. Ráadásul a metszése is gyerekjáték, ahogyan ezt az alábbi videóban meg is lehet nézni.

A kezdők se féljenek belevágni a kertészkedésbe

A szép kert olyan, mint egy gyönyörű festmény, amelynek a fásszárú növényekkel teremtjük meg a keretét. A kezdő kertészek számára Megyeri Szabolcs azt ajánlja, hogy a kert belsejébe könnyebben gondozható növényeket ültessenek, így a siker biztosan nem marad el. Kitűnő választás lehet a szamóca, a málna, a szeder vagy a kivi, amelyből Szabolcs egyszerre kettő, egy porzós és egy termős ültetését javasolja. Az első veteményesünkbe pedig mindenképpen kapjon helyet a paradicsom, az uborka és a kukorica.

Mindenkinek jó munkát, csodaszép kertet, és bőséges termést kívánunk!