A globális felmelegedés hatására egyre inkább északi területekre terjeszkedő zöld gyümölcspoloska vagy büdös poloska toxinok elleni különleges védekezési módjáról írtak nemrég cikket.
Ez a rovar több növényfajt károsít, amelyekben – erős szaporodás esetén – akár 40 százalékos terméskiesést okozhat, ugyanakkor viszont csaknem teljesen immunis a növényekben termelődő méreganyagokra. Ezt a beleiben található, olyan speciális baktériumok révén tudja elérni, amelyek képesek semlegesíteni a növényi mérgeket.
A rovar több növényfajt károsít, amelyekben – erős szaporodás esetén – akár 40 százalékos terméskiesést okozhat – fotó: pixabay.com
Amint Magda Rogowska-van der Molen, a Radboud Egyetem entomológiai szakértője elmondta, a növényekben általában rovartámadás esetén olyan méreg szabadul fel, amely árt a támadó rovarnak.
Ezt azonban a zöld bűzbaktériumok esetében, amelyek a növényi toxinok elpusztításával védik magukat, sőt azt is tudják biztosítani, hogy a növények kevesebb mérget termeljenek a poloska ellen.
Az is figyelemre méltó, hogy a poloska nyálán keresztül más baktériumok is átkerülnek a növénybe, ami fékezi a poloska elleni védekezési mechanizmusokat. A büdös poloska ezt követően nyugodtan fogyaszthatja a növény leveleit és más részeit.
A fent vázolt a kölcsönös összefüggésekben tulajdonképpen a növény és a rovar tudatosnak tűnő reakciói nyilvánulnak meg. A specifikus baktériumok ellen azonban mindenképpen új védekezési módszert kell keresni.
Forrás: ru.nl/en