Az áfonya például egy nagyon sokoldalú, dekoratív és ízletes termésű cserjeféle, mégis sokan tartanak tőle, mert speciális igényei vannak, így tartása, nevelése nem tűnik egyszerűnek.
A feltételezéseknek van némi alapjuk, az áfonya ugyanis valóban nem a legkezesebb gyümölcstermők közé tartozik, ám mégis érdemes próbát tenni vele, mert a nehézségek egy része viszonylag könnyedén áthidalható, a termés pedig csodás, ízletes, különösen egészséges csemege!
Ilyen talajra van szüksége
Az áfonya egyedi igényei miatt kezdőknek mindenképpen a konténeres vagy az emelt ágyási ültetés javasolható, így ugyanis könnyebb biztosítani a növény számára feltétlen szükséges savanyú, 4-5 pH-érték körüli talajt.
Az egyedi talajigény a kerti szabadföldben is kielégíthető, ilyenkor azonban részleges talajcserére van szükség, vagyis az áfonya tervezett termesztőhelyén a közeget 50-70 centiméter mélyen el kell távolítani, a mélyedést geotextillel kell kibélelni, majd fel kell tölteni megfelelő összetételű és kémhatású talajjal. Bármelyik megoldás mellett döntünk,
az ideális közeget savanyú tőzeg, érett marhatrágya és fenyőavar keverékéből állíthatjuk elő,
de létezik egyszerűbb megoldás is, hiszen a kertészetekben mindig kapható megfelelő tulajdonságokkal bíró, kifejezetten a savanyú közeget kedvelő növények számára összeállított zsákos földkeverék.
Így öntözd
A talajjal még nincs vége az áfonya extra kívánságainak, az öntözését például mindig lágy vagy lágyított vízzel kell megoldani, erre az esővíz tűnik a legalkalmasabbnak, áfonyás kertekben ezért érdemes az ereszhez egy gyűjtőedényt csatlakoztatni, így a megfelelő öntözővíz mindig és ráadásul ingyenesen rendelkezésre áll majd!
Az áfonya nevelése nem olyan összetett feladat, mint amilyennek elsőre tűnik – fotó: Pixabay
Az áfonya a klímát tekintve a napos, de mégis hűvös, nedves körülményeket részesíti előnyben, vagyis olyan helyet kell találni számára, ahol jut neki napfény, ugyanakkor nem annyira meleg fekvésű a terület, hogy a talaj gyakran és rendszeresen kiszáradjon. Az áfonya ugyanis sekélyen gyökeredzik, ezért hamar kiszáradhat, tehát a nedvesség pótlása létfontosságú, vagyis rendszeres öntözésre szorul. Az egyik legjobb megoldás, ha mulcsolással (fakéreg, faforgács, esetleg zúzott kő kiszórásával) késleltethetjük a nedvesség elpárolgását.
Mikor ültesd?
Az áfonyaültetés ideális ideje a tavasz első fele, de tudni kell, hogy a termőre fordulásához általában 3-4 év szükséges, így az első években szedhető bogyókra még nem lehet számítani. Ugyan az ízletes termés csak évek múltán szüretelhető a tövekről, a látványos tavaszi virágzásra már az ültetést követő évben is sor fog kerülni!
Ne feledkezz meg a metszésről!
Az áfonyával kapcsolatban fontos teendő a metszés, amit a telepítés utáni harmadik évtől kezdve kell évente egyszer megtenni, mindig a tél végén vagy kora tavasszal. Ilyenkor a fagy által károsított, elhalt ágacskákat és a túl idős hajtásokat metsszük le, valamint az erőtlen, csenevész vagy a túlságosan egymásba fonódó ágakat távolítsuk el, a bokrok mellett fejlődő tőhajtások közül pedig csak 5-6 erősebb darabot tartsunk meg.
A kertészetekben sokféle áfonyafajta hozzáférhető, választható a piros vagy a fekete bogyós típus, de még termet, magasság szerint is válogathatunk. Az áfonya nagy előnye, hogy minden évszakban díszít, a virágzást követően a nyár végi időszakban termésével kápráztat el, télen pedig színes vesszői dekorálják a kertet, ráadásul nevelése sem olyan összetett feladat, mint amilyennek elsőre tűnik!