A hatóságok és szakmai szervezetek gyérítési programot indítottak a megfékezésére.
Az elmúlt években egyre súlyosabb problémát jelent a nutria (Myocastor coypus) gyors terjedése Zala vármegye nyugati területein, különösen a Mura, a Kerka és a Kebele vízfolyások környezetében. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei robbanásszerű állománynövekedést tapasztaltak, ami sürgős beavatkozást tesz szükségessé.
A nutria rendkívül szapora, egy évben akár két alkalommal is szaporodhat, alkalmanként 2–9, ritkábban akár 10-nél is több kölyköt hozva világra. Az első évükben ivaréretté váló egyedek gyorsan növelik az állományt, így az elterjedésük hatásai egyre súlyosabbak. A vízfolyások töltéseibe ásott üregeikkel meggyengítik a partfalakat, ezzel árvízvédelmi kockázatot okoznak, míg a szántóföldeken jelentős károkat tesznek a mezőgazdasági növényekben. A nádasok és vízi növényzet pusztítása miatt az őshonos élővilágot is veszélyeztetik, mivel élőhelyeket alakítanak át, és kiszorítják a védett fajokat.
A nutria rengeteg kárt okoz, a világ 100 legkárosabb inváziós faja közt szerepel – forrás: BFNPI/Právics Márk
A nutriák nemcsak az élőhelyek átalakításával jelentenek fenyegetést, hanem különböző betegségeket is terjeszthetnek, amelyek veszélyt jelenthetnek mind az állatokra, mind az emberekre. Nem véletlen, hogy a természetvédelmi világszövetség (IUCN) a világ száz legkárosabb inváziós fajának listájára helyezte, és az Európai Unió is az idegenhonos inváziós fajok közé sorolja.
A helyzet súlyosságát felismerve a Zala Vármegyei Kormányhivatal 2024-ben állami védekezést rendelt el a nutria megfékezésére. A Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület kapta a feladatot, hogy vadászati módszerekkel csökkentse a populációt. A gyérítést főként élvefogó ládacsapdák alkalmazásával végezték, de fegyveres vadászatot is folytattak. A program során a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának közreműködésével, 2024 augusztusától több mint 100 nutriát sikerült eltávolítani.
A gyérítésben aktívan részt vett a letenyei Venatus Vadásztársaság is. Az elejtett egyedeket tudományos kutatásokhoz használták fel: virológiai és szaporodásbiológiai vizsgálatokat végeztek rajtuk, néhány preparált példányt pedig oktatási célokra tartanak meg. Az első év eredményesnek mondható, hiszen bizonyos területeken már nem észlelik a nutria jelenlétét.
Ennek ellenére a teljes állomány felszámolása még várat magára. Az őshonos élővilág védelme érdekében a gyérítési programot a következő években is folytatni kell, hogy hosszú távon megakadályozzák a faj további terjedését.
Forrás: Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Indexkép: BFNPI/Právics Márk