Van orchideád? Nem csoda, hiszen gyönyörű növény. Persze csak akkor, ha virágzik. Mert amikor éppen nem, akkor nem a legszebb látványt nyújtja. Azonban tehetünk azért, hogy az orchidea ideje nagy részét virágba borulva töltse nálunk.
Ismerd meg az orchidea titkait
Az orchidea nagyon szép növény, éppen ezért szívesen ajándékozzuk, sőt, magunknak is gyakran veszünk egyet-egyet. De manapság már egyre több csokrot, közöttük számos menyasszony csokrát is díszíti ez a csodálatos virág.
Leggyakrabban a lepkeorchideákkal találkozhatunk az üzletek kínálatában. A lepkeorchideák a természetben fákon élnek, epifita, nem parazita növények. Ez azt jelenti, hogy nem vesznek el táplálékot a fáktól, de csak rájuk telepedve képesek életben maradni, így a fákat támasztékként használják.
Az orchideának éppen ezért léggyökerei vannak, hiszen a táplálékot nem a földből veszi fel. Nagyon fontos, hogy ezeket a léggyökereket ne távolítsuk el, és az orchideát soha ne ültessük virágföldbe, hiszen ekkor megfullad.
Nem véletlenül van az orchidea gyakran átlátszó cserépben, hiszen így képesek a gyökerei is a fotoszintézisre. Mivel természetes körülmények között az orchideát nem éri tűző napfény, nem szabad ennek az otthonunkban sem kitenni. A szűrt fény azonban jót tesz neki. A lepkeorchidea hőmérséklet igénye télen 18-23 Celsius-fok, nyáron 18-27 Celsius-fok.
Az orchideát mohában vagy fakéregben szokták tartani. Mindkettő különböző gondozást igényel. A moha sokkal ritkábban szárad ki, a fakéreg rövidebb ideig tartja meg a vizet, viszont így sokkal kevesebb az esély a túlöntözésre.
A vanília-kivonat, amit süteményekbe használunk, a Vanilia planifolia nevű orchidea fajtából készül. Ez az egyetlen olyan orchideafajta, amely ehető gyümölcsöt terem.
Némelyik orchideán találhatunk úgynevezett "keikit". Ez egy aprócska sarjnövény, amely akár 6-8 cm-es gyökeret is képes hozni. Ekkor kell leválasztani a növényről és elültetni. Ültetés után két hétig nem szabad locsolni, csak spriccelni.
Ezt tedd, hogy sokszor boruljon virágba az orchideád
1. Az orchideát ne tartsuk az ablakpárkányon, mert a közvetlen napfény nem tesz jót neki. Azonban sötétben se tartsuk, mert ha az orchidea nem jut elegendő fényhez, nem fog virágozni. Így olyan helyre tegyük, ahol bár kap fényt, nem éri tűző napsütés.
Az orchidea akkor fog virágozni, ha biztosítjuk hozzá a feltételeket. Fotó: Shutterstock
2. Túlöntözni sem szabad, így mindig csupán a talaj kiszáradása előtt egy nappal öntözzük meg az orchideát, így elkerülhetjük azt is, hogy kiszáradjon, és azt is, hogy túlöntözzük. Ha a gyökereinek színe zöld, akkor ne öntözzük. Ha szürkés, akkor viszont eljött öntözés ideje.
De úgy is meggyőződhetünk róla, hogy mikor kell megöntözni az orchideát, hogy megemeljük a cserepével együtt, és ha nagyon könnyű, akkor meg kell locsolni. A legjobb, ha heti egyszer vízbe merítjük, majd lecsepegtetve visszatesszük az orchideát a helyére.
Vigyázzunk rá, hogy soha ne maradhasson pangó víz a cserépben. Ha az orchidea levelei lógnak, akkor valószínűleg kevés vizet kapott, ellenben ha lankadtak, és a gyökerek megpuhultak, akkor túl lett öntözve. A túl sok tápoldat gyökérrothadáshoz és a levelek sárgulásához vezethet.
3. A nem megfelelő hőmérséklet hatására is elmarad a virágzás. Nagyon fontos az orchidea számára, hogy a virágzás előtt 2-3 héten keresztül az éjszakai és a nappali hőmérséklet között legalább 5-8 Celsius-fok különbség legyen.
4. Arra is ügyeljünk, ha sok virágot szeretnénk látni az orchideán, hogy megfelelő méretű legyen számára a cserép. Ha ugyanis az túlságosan kicsi, nem fog virágozni. Így időnként érdemes nagyobb cserépbe ültetni.
5. Az orchidea szereti a párás környezetet. Ehhez lespriccelhetjük időnként vízzel, ügyelve arra, hogy ez kora délután történjen, hogy estére a levelei meg tudjanak száradni.
6. Nem szükséges túl gyakran tápoldatozni, így a kifejezetten orchideák számára vásárolható tápoldattal a virágzási időszakban 3 hetente, télen 2 havonta öntözzük meg.
7. Ha hideg időben vásároljuk meg, ügyeljünk rá, hogy út közben ne fázhasson meg az orchidea, de ne érje huzat otthon sem. Sőt, a dohányfüstöt sem kedveli.
8. Vágjuk le a növényen maradt virágszárat, hiszen ezzel újabb virág meghozatalára serkenthetjük a növényt.
Nem mindegy, mivel öntözöd az orchideát
Az orchideának nem mindegy, mivel öntözzük. A csapvíz ugyanis nem a legjobb megoldás az orchidea számára. Nem kedveli a hideg vizet, de a kemény víz sem a kedvence, ezért ha tehetjük, a legjobb, ha szobahőmérsékletű esővízzel öntözzük.
Ha nem férünk hozzá esővízhez, akkor forraljuk fel a csapvizet, majd hagyjuk állni egy napon keresztül, és ezzel öntözzük meg hetente egyszer az orchideát.
Ha ugyanis a csapvizet felforraljuk, eltávolítjuk belőle a klórt, és csökkenteni tudjuk a víz keménységét is.
Az orchidea szereti a fokhagymát
Ha azt szeretnénk, hogy gyakran boruljon virágba az orchideánk, öntözzük megfelelő vízzel, és adjunk neki egy kis fokhagymát is. Ehhez szükség van 1 liter vízre, 3 gerezd fokhagymára és 1 borostyánkősav tablettára. Először is forraljuk fel a vizet, majd oldjuk fel benne a borostyánkősav tablettát. Várjuk meg, amíg kihűl. Amíg várunk, tisztítsuk meg, szeleteljük fel és zúzzuk össze a fokhagymát, majd öntsük rá a kihűlt levet. A keveréket öntsük egy üvegbe, és hagyjuk állni 24 órán át.
Másnap szűrjük le az oldatot, és öntözzük meg vele az orchideát. A legjobb, ha egy nagy tálba töltjük, és pár órára beleállítjuk az orchideát, így annyit tud felszívni belőle, amennyire szüksége van. Az eredmény pedig rengeteg virág lesz.
Az orchidea tehát nem támaszt felénk túl sok igényt, de ha ezekre odafigyelünk, egészen biztosan sokkal többször fog virágot hozni.