Angol környezetvédők dokumentálták a környezetre káros hatásait annak, ahogy a Drax bioerőmű tüzelőanyagához erdőket irtanak ki. A világ egyik legnagyobb fapellet-gyártója, az Enviva Amerikából szállítja át az óceánon a megrendelt biomasszát.

Független tanulmány a káros gyakorlatról

A Természeti Erőforrásvédelmi Tanács és más környezetvédelmi csoportok, valamint független hírügynökségek mutatták be tanulmányukban, hogy mi maradt a fakitermelés helyén a természetből. Ráadásul a tarvágások az észak-amerikai délkeleten egy biodiverzitási hotspotban, nagyon értékes természeti környezetben zajlottak.

Global biodiversity hotspot

Vannak a Földön olyan helyek, amelyek biológiailag nagyon gazdagok, és rendkívül veszélyeztetettek is. A földi élet rendszerében minden fajnak szerepe van, ha kiesik belőle akár egy is, az egy lépés az ökológiai katasztrófához (gondoljunk csak a méhekre). A krízis elkerüléséhez védenünk kell a diverz fajokban gazdag helyeket, hiszen ezek nem egyenlően vannak a Földön elosztva.

36 régiót azonosítottak a Földön, amelyek biodiverzitási hotspot-ok ("csomópont"), ahol a biodiverzitás megőrzése hatékonyan védi a globális ökoszisztémát, és az Észak-Amerikai Partvidéki Síkság (North American Coastal Plain) ilyen.

Az Egyesült Királyság a világ legnagyobb fapellet-importőre, egyszersmind Európa legnagyobb biomassza-felhasználója, évente súlyos összegeket költenek a Drax-hoz hasonló nagy biomassza-erőművek támogatására.

A selby-i telephelyen a szénről pelletre átállás 80%-kal csökkentette a szénemissziót. Ez az egy erőmű körülbelül 5 millió háztartás energiaellátásáért felel, évente 15 terrawatt-óra energiát termel.

Valóban szénsemleges a biomasszával tüzelés?

Az új bizonyítékok egyértelműen mutatják, hogy hatalmas mennyiségű, vastag törzsű keményfát őröltek fapelletté a malmok, hogy a Drax kazánjait fűteni tudják. Ez a biomassza-beszerzési gyakorlat engedélyezett az angol szabályok és a Drax fenntarthatósági vállalása szerint. (Biztos véletlen a névazonosság a Marvel-képregényhőssel, aki egyszerűen csak úgy emlegetnek, hogy Drax, a pusztító.)

A klíma- és energiaszabályozások Európa-szerte szénsemlegesnek és megújulónak ítélik a biomassza eltüzelésével energia-előállítást. A tanulmányban bemutatott gyakorlat ékes példája annak, hogy ez közel sem így van. Az érintettek szerint nem így van, de a nyomozás mutatja, hogy a fapellet nem melléktermék, hanem direkt ezért irtanak ki keményfa-erdőket védett élőhelyen.

Tavaly óta nem "tiszta" a befektetési indexük

Tavaly kirakták a Drax-ot a tiszta energiát előállító vállalatok befektetési indexéből, ahogy felmerültek a kérdések, hogy mennyire fenntartható fával állítani elő az áramot. Ez a leminősítés nagy érvágás, hiszen azt ígérték, hogy az évtized végére ők lesznek az első szén-negatív energiavállalat. Persze ez lehetséges, csak több fát kellene ültetni hozzá, mint amennyit eltüzelnek, és még többet, hogy fedezzék a kitermelés (nehézgépek) és a pellet-logisztika (teherhajók) kibocsátását.

A Drax a biomassza kétharmadát az amerikai dél-keleti államokból hatalmas tankhajókkal szállíttatja Angliába. Nemrég kötöttek egy 420 millió fontos üzletet a biomassza-kapacitás megtriplázására, amely során felvásárolták a kanadai Pinnacle Renewable Energy-t.


Egy szakértő szerint a bioenergia kétséges, hogy pozitív irányba fordítsa a klímaválságot a sok bizonytalanság és elégtelen gyakorlat miatt. Jórészt a faipar felelőssége lenne a fa forrásának biztosítása, erdőállomány megújítása, ellátási lánc kibocsátásának csökkentése, fedezése.

Forrás: TheDigest, Guardian; képek: Drax, Pixabay