A homoktövisről már több cikket is írtunk, ezekben egyebek közt olvasóink megtudhatták, hogy igazi csodaszer, magas flavonoid-, karotinoid- és tokoferol tartalma, illetve egyéb hatóanyagai miatt számos olyan általános betegség esetén bizonyult hatékonynak, mint a cukorbetegség, a gyomorfekély, a szív- és érrendszeri betegségek, de ismert sebgyógyító és daganatmegelőző hatása is. Mindezt talán a laikusok számára is igazolja, hogy a csernobili atomerőmű tragédiája során a helyszínen dolgozó orosz katonáknak és az űrhajósoknak is homoktövis-készítményt kellett fogyasztaniuk.

Hazánkban a nyolcvanas évek elején kezdték el nagyobb mennyiségben ültetni, főként az Alföldön, táblás telepítésben. Az elmúlt közel 50 évben leginkább német fajtákból választhattunk, egy kitartó hazai termelőnek köszönhetően immár magyar fajta is létezik. A fajtát a szolnoki Kozák Antal nemesítette. De erről később.

Homoktövis, Kozák Antal

Kozák Antal nemesítő és fajtatulajdonos munkájával 50 év elmaradást pótolt – fotó: Bugány János

– Tíz évvel ezelőtt megkeresett az egyik barátom azzal, hogy komoly műtéten esett át, amiből minél hamarabb szeretne felgyógyulni – idézte fel Kozák Antal. – Megismerte a homoktövist és úgy vélekedett, hogy a homoktövis velő és az olaj fogyasztása segítheti őt ebben. Ennek kapcsán kérte a segítségem, miután kertészmérnök vagyok. Nyilván, tudtam a gyümölcsfajról és a termésben rejlő összetevők jótékony hatásairól is, de ennél több információval nem rendelkeztem. Sikerült felkutatnom hazai termelőt és hoztam tőle a barátomnak friss gyümölcsvelőt, valamint hidegen sajtolt olajat. S láss csodát: a kórházi osztályt, ahol az operációt követően ápolták, jóval hamarabb elhagyhatta, mint betegtársai, s hazatérése után is sokkal kedvezőbben alakult az egészségi állapota a többiekéhez képest. Ő is a homoktövisnek tudta be, hogy ilyen gyorsan regenerálódott barátja immunrendszere és nagyon hamar sikerült felépülnie. Ez után vált izgalmasság számomra is a gyümölcsfaj.

Homoktövis, Kozák Antal

A Remény fajta bogyója természetesen narancsszínű, azonban alakja kerekdedebb, mint a ma ismert és hazánkban termelt fajtáké, ami optimálisabb feldolgozáshoz – fotó: Bugány János

A fajtatulajdonos az Agroinformnak elmondta, Románia már akkor nagyon elhúzott Magyarország mellett a homoktövis-telepítéseket tekintve, ezért egy ottani, már szaktekintélynek számító homoktövis-termelőt keresett fel. Ő nemesítette az első román fajtát óriási lelkesedéssel, nagyon öntudatosan. Ennek nyomán kezdett el Antal azon gondolkodni, hogy miért nincs még magyar fajta, s miért csak külföldi fajták állnak a termelők rendelkezésére Magyarországon?


– A gondolatot tett követte és 8 évnyi munkával sikerült kiszelektálnom egy új fajtát. Tízezer magoncból kettő maradt, ami ígéretes. A nőivarú növény a Remény, a hímivarú pedig a Vitéz nevet kapta a keresztségben – árulta el, hozzátéve, vállalásával közel 50 év lemaradását igyekezett pótolni. – Mivel a homoktövis kétlaki növény, telepítéskor ezt mindenképpen figyelembe kell vennünk és az állományt úgy kell terveznünk, hogy legalább10 százalék legyen a hímivarú növények aránya. A Remény fajta bogyója természetesen narancsszínű, azonban alakja kerekdedebb, mint a ma ismert és hazánkban termelt fajtáké, ami optimálisabb feldolgozáshoz. Beltartalmi értékei szintén kimagaslanak a többi fajta közül. Hosszú tenyészidejű, hazánkban október 15. és 31. között szedhető. Természetesen, ez is erősen tüskés, így védőkerítést nem igényel az ültetvény. A telepítést pályázati támogatás is segíti.

Homoktövis, Kozák Antal

Tízezer csemete már rendelkezésre áll az ültetvények létrehozásához – fotó: Bugány János

A szakember jelezte: tízezer csemete már rendelkezésre áll az ültetvények létrehozásához.

– Szeretnénk a fajtára építve egy magyar brandet kialakítani, csak fajtaazonos termékek előállításával – jelentette ki. – Ehhez reményeink szerint az Agrármarketing Centrumtól is segítséget kapunk.

A termelés legnagyobb kihívása a betakarítás a fajtatulajdonos szerint, ugyanis azon túl, hogy a homoktövis nevéhez méltón meglehetősen szúrós, a gyümölcsök sem válnak el maguktól az aprócska kocsányukkal. Ezért a szüretelők komplett gallyakat vágnak le a gyümölcsökkel, majd lefagyasztják azokat, s így már azok könnyedén lerázhatók.


Kozák Antal végül hozzátette: a homoktövis termésének, illetve a passzírozással készült gyümölcsvelőnek és a magból hidegen sajtolt olajnak gyakorlatilag korlátlan piaca van Nyugat és Kelet felé, így érdemes belevágnia a termelésbe bárkinek. Növényvédelmet nem igényel, így különösebb erőfeszítés nélkül termelhető biológiai módszerekkel. Nem utolsósorban: elég jól tűri a szárazságot és a klímaváltozást, de ha sikerül megoldanunk az öntözést, akkor már mindent megtettünk annak érdekében, hogy jövedelmező legyen a termelésünk.