Ha itt a nyár, mindannyiunkban feléled a vágy, hogy virágokkal díszítsük a kertünket. A virágágyások mellett megpróbáljuk a házunkat, erkélyünket is virágossá varázsolni, erre pedig a legjobb megoldás a muskátli. Nem csak szép, de még a szúnyogokat is távol tudja tartani. A hagyományos muskátli mellett pedig nagyon népszerű a futómuskátli is. Habár a futómuskátli teleltetése egyáltalán nem egyszerű, mégis érdemes megpróbálni, hiszen a tél alatt csodálatos szobanövény válhat belőle, majd ahogy melegszik az idő, visszakerülhet a régi helyére, hogy odakint varázsoljon mosolyt az arcunkra.

A futómuskátli, vagy más néven a tiroli muskátli minden ház ablakát gyönyörűvé varázsolja. Egészen biztosan megjelenik a szemeink előtt az a kép, ahogyan az Alpok lábánál fekvő kis falvak házainak ablakából omlik alá, a maga pompájában. Habár a szennyezett városi levegő nem kedvez a szépségének, nem feltétlenül kell az Alpokba költöznünk, ha hasonlóan csodás látványban szeretnénk, hogy részünk legyen.

Ha ismerjük a futómuskátli igényeit, és biztosítjuk azokat számára, a mi ablakunk is részese lehet ennek a virágokból álló vízesésnek, amit futómuskátlinak hívnak. Sőt, még jégeső után is meg tudjuk menteni ezt a gyönyörű virágot. Ehhez pedig nem szükséges óriási kertészeti tapasztalat, csak egy kis odafigyelés.

futómuskátli

A futómuskátli minden ablakot szebbé varázsol. Fotó: Pixabay

Ismerd meg a futómuskátlit

A futómuskátli őshazája Afrika déli része, azonban népszerűségének köszönhetően manapság már az egész világon elterjedt. Gyönyörű, rózsaszín vagy piros virágai dús ernyőben hullanak alá a borostyánszerű levelek között. Remekül mutat felfüggesztve virágtartókban, de a balkonládában is kiválóan érzi magát. Évelő növény, melynek teleltetése is igen egyszerű. Hosszú hajtásai miatt a kertbe talajtakaró növénynek is ültethetjük, de fel is futtathatjuk.

Fontos, hogy úgy ültessük el, hogy a hosszú hajtásai előre tudjanak hajolni. Akár úgy is ültethetjük, hogy a mögötte lévő sorba bokros muskátli kerül, így igazi muskátli erdőt tudunk kialakítani, amely azon kívül, hogy lenyűgöző látványt nyújt, még a szúnyogokat is eredményesen távol tudja tartani.

Így gondozd a futómuskátlit

A futómuskátli szereti a napfényes helyeket, így a legjobban egy világos ablakban érzi magát. Még a hőséget is jól viseli, persze csak akkor, ha nem hagyjuk kiszáradni, és rendszeresen gondoskodunk az öntözéséről.

Az ültetéshez használjunk jó minőségű virágföldet. A kerti föld nem megfelelő számára, mert megfertőzhetjük vele a növényt. Kötött, tápanyagokban gazdag földbe ültessük, de ügyeljünk rá, hogy ne legyen szűk számára a hely, így ha szükségét látjuk, ültessük át nagyobb cserépbe, vagy virágládába. Töltsük meg a balkonládát egyharmadáig morzsalékos, laza virágfölddel, majd helyezzük a növényt a virágládába.

Fontos, hogy a növénynek 90 fokban kell meghajolnia ahhoz, hogy lefelé fusson, különben a láda széle egy idő után eltörheti a szárát. Ültetés után alaposan öntözzük meg. Bár szereti a fényt, fontos, hogy a déli, erős napfénynek ne tegyük ki, így olyan helyet válasszunk neki, ahol ettől meg tudjuk óvni.

A futómuskátlinak nem csupán vízre, de tápanyagokra is nagy szüksége van. A tápanyagot egy hónappal az ültetés után már adagolnunk kell neki. Keverjük hozzá heti rendszerességgel az öntözővízéhez, hogy kellő energiát szerezhessen a virágok hozatalához. Ráadásul így jóval erősebb lesz, és a betegségeknek is jobban tud ellenállni.

Az elnyílt virágokat is folyamatosan távolítsuk el a futómuskátliról, hogy új virágok hozatalára tudja fordítani az összes energiáját. Júniustól kezdődően havonta egyszer vágjuk vissza a hajtásait, hogy inkább rövidebbek legyenek, de dúskáljanak a virágokban. A metszés segítségével a növény folyamatosan új hajtásokat és virágokat fog hozni, egész nyáron keresztül.

Télen 10-15 Celsius-fok közötti hőmérsékleten kell tartanunk ahhoz, hogy tavasszal ismét eredeti pompájában ragyoghasson. 

A futómuskátlit többféleképpen szaporíthatjuk. Vásárolhatunk magokat, de szaporíthatjuk dugványról is. A dugványnak való hajtásokat a növekedési időszak elején vagy a végén tudjuk leszedni a tövekről. Azonban ha ki tudjuk várni, ősszel magától is hoz dugványnak való hajtásokat. Ezeket egyszerűen csak törjük le a növényről. A 8-10 cm hosszú hajtáscsúcsokat ültessük egy cserépbe, kettesével, és tartsuk meleg helyen. Majd amikor már gyökeret eresztett, tartsuk 10-15 Celsius-fokos, világos helyiségben.

futómuskátli piros és rózsaszín

Még jégeső után is meg tudod menteni a futómuskátlit. Fotó: Pixabay

Így mentsd meg a jégverte futómuskátlidat

Sajnos a nyári jégverés mindenben kárt tud tenni, legyen szó gyümölcsről, zöldségről, autóról, vagy futómuskátliról. A jég képes átlyukasztani a futómuskátli leveleit, és letörni a hajtásait és a virágait. A futómuskátli pedig elég elkeserítő módon képes kinézni egy jégeső után. Azonban ne mondjunk le róla, hiszen képes felépülni még egy ilyen nagyfokú károsodást követően is.

Először is távolítsuk el a letört hajtásokat és a sérült leveleket, majd lazítsuk fel a talajt. Azért, hogy elkerüljük a sérült növény gombás betegségeit, permetezzük le réztartalmú növényvédő szerrel. Tökéletes lehet számára a bordói lé, vagy a rézoxiklorid is. Majd ügyeljünk rá, hogy kellő mennyiségű vízhez és tápanyaghoz jusson. Körülbelül egy hónap szükséges a teljes regenerálódásához, és utána újra a régi szépségében fog tündökölni.