Mivel a kertünk növényei, fái, bokrai folyamatosan különféle betegségeknek és kártevőknek vannak kitéve, fontos, hogy rendszeresen permetezzünk. Habár a legtöbben ezt ősszel sem hagyták ki, és lepermetezték a fákat, bokrokat, sőt, még a fából készült kültéri épületeket is, ez nem jelenti azt, hogy télen megússzuk permetezés nélkül. Ez ugyanis nagyban hozzájárul növényeink védelméhez, így ahhoz is, hogy bőséges termésben legyen majd részünk.

Erre ügyeljünk a téli permetezés során

A téli permetezés azért is különösen hasznos, mert ilyenkor a fákon nincsenek levelek, így sokkal könnyebben átlátjuk, ha valami baj van a növényeinkkel, és a permetlé is könnyebben megtalálja az utat ahhoz, hogy akár a kártevők áttelelő tojásait is megsemmisíthessük.

fagyos rózsák

A rózsáknak is jót tesz a téli lemosó permetezés. Fotó: Pixabay

1. Permetezés előtt nézzük át a növényeket. A levelek nélkül sokkal egyszerűbb észrevenni, ha beteg, elszáradt, letört ág van rajtuk. Ezeket távolítsuk el.

2. A téli permetezés során mindent permetezhetünk, a vegetáló örökzöld növények kivételével. Ne hagyjuk ki a gyümölcsfákat, a gyümölcstermő bokrokat, a szamócaágyást, a rózsabokrokat, a szőlőtőkéket és a lombhullató fákat és díszcserjéket sem.

3. Ahogyan ősszel, úgy télen se feledkezzünk meg a fából készült tárgyakról sem, hiszen melegágyai lehetnek a különféle kártevőknek. így hát permetezzük le a kerítést, a kaput, a kamrát, és mindent, ami fából készült, hiszen a repedésekben számtalan kártevő tojásai, illetve spórái bújhatnak meg.

4. Habár nyáron ködszerűen, porlasztva célszerű permetezni, ilyenkor télen, a lemosó permetezés a leghatásosabb. Ez azt jelenti, hogy bő lével, lemosás szerűen kell a permetlével öntözni a növényeket, hogy az minden rejtett zugba bejusson és végezzen a nem kívánatos jelenlévőkkel. Ne spóroljunk a permetlével, de az energiánkkal sem! Könnyen lehet ugyanis, hogy a fák legmagasabb pontján van a legtöbb kártevő. Így hát háti, vagy motoros permetezőgéphez csatlakoztatható hosszabbítóval ezeket a területeket is permetezzük le.

5. Attól függően, hogy mivel küzdünk, különféle permetszereket alkalmazhatunk. Ha főleg gombabetegségekkel küszködtünk, akkor a bordói lé 2 %-os oldata lesz a megfelelő megoldás számunkra. Ahol sok volt a levéltetű, ott inkább a mészkénlé lesz hatásos. Pajzstetű fertőzés esetén olajos szerrel kell permetezni. A betegségek elleni lemosó permetezésre engedélyezett réztartalmú készítmények egyaránt hatnak a baktériumos és gombás bajokra is. A kén a levéltetvek, lisztharmatgombák és egyéb rovarok ellen hatásos.

Azonban ahhoz, hogy mindent ki tudjunk irtani, nem kell többször is lepermetezni a növényeinket, hiszen az nem tenne jót nekik. Olyan többcélú növényvédőszert kell inkább választani, amely alkalmas a lehető legtöbb baj megelőzésére, majd később, a tavaszi permetezés alkalmával használhatjuk a speciálisan egy adott kártevőre, vagy betegségre használható szereket.

6. Nagyon fontos, hogy a hőmérséklet semmi esetre se legyen fagyos, amikor permetezünk. Érdemes akkor végezni a lemosó permetezést, amikor a hőmérséklet 8-10 Celsius-fok között van. Mivel a száradás átlagosan 4 órát vesz igénybe, ne késő délutánra időzítsük a permetezést akkor sem, ha éppen nincs fagy odakint, hiszen ahogy sötétedik, úgy lesz egyre hidegebb, és könnyen a növényre fagyhat a permetlé, ami nagy károkat tud benne tenni.

fagyos alma

A téli lemosó permetezéssel tudjuk megvédeni a növényeinket a különféle betegségekkel és kártevőkkel szemben. Fotó: Pixabay

7. De ne csak a fagyra ügyeljünk. Válasszunk olyan időszakot a permetezésre, amikor legalább két-három napig nem várható csapadék. Az is fontos, hogy ne szélben próbáljunk meg permetezni, mert akkor több permetszer lesz rajtunk, mint a megvédeni kívánt növényen. Mint ahogyan ködben sem jó permetezni, mert a köd felhígítja a permetet, így jóval kevésbé hatásos a permetezés, mint száraz időben. Az eső pedig egyből le is mossa a permetet az ágakról.

8. Természetesen mint ahogy minden permetezés alkalmával, itt is nagyon fontos, hogy védőszemüvegben, védőkesztyűben, maszkban és védőöltözetben végezzük el a munkát. Ahogyan az is nagyon fontos, hogy minden esetben kérjük ki szakember tanácsát, és olvassuk el a peremezőszer csomagolásán található leírást a munka megkezdése előtt.

9. Mindig semmisítsük meg a talajra hullott beteg, fertőzött leveleket, ágakat, hiszen ezeken kitűnően át tudnak telelni a különféle kórokozók, és tavasszal óriási bajt tudnak okozni növényeinknél. A legjobb, ha összegyűjtjük, és a zöld hulladékkal együtt elszállíttatjuk.

Mindenkinek egészséges növényeket és bőséges jövő évi termést kívánunk!